Zamów pomoc prawną

Doradca finansowy kupno mieszkania od dewelopera

Kredyt hipoteczny to często przykra konieczność. Jak wybrać najlepszą ofertę? Czym charakteryzuje się dobry doradca kredytowy?
Chcesz poprosić o pomoc przy sprawdzeniu umowy deweloperskiej lub umowy kredytowej? Skontaktuj się z nami!

Kupno mieszkania od dewelopera niestety najczęściej związane jest z przykrą konsekwencją zaciągnięcia kredytu. Jak wybrać dobrego doradcę finansowego? Jak porównać oferty banków? Podpowiadamy też gdzie szukać informacji o kredytach hipotecznych. Lektura tego artykułu pozwoli na zdobycie wiedzy odnośnie kredytów związanych z zakupem nieruchomości.

Zanim udamy się do banku lub doradcy finansowego po kredyt, warto prześledzić swoją historię w gospodarczym raporcie na nasz temat. Banki czerpią wiedzę o nas właśnie z tego typu dokumentów. Jeżeli okaże się, że nie opłaciliśmy np. rachunku za telewizję może to obciążyć naszą wiarygodność kredytową. Jeżeli posiadamy inne zobowiązania kredytowe np. związane z posiadaniem kart kredytowych, pożyczek postarajmy się je ograniczyć. Wpłynie to pozytywnie na naszą ocenę przez bank. Warto też zwrócić uwagę czy nie poręczamy jakiegoś kredytu – także ma to wpływ na naszą wiarygodność mimo, że sami nie spłacamy tego zobowiązania. Jak widać jest wiele elementów na które trzeba zwrócić uwagę jeszcze przed udaniem się do instytucji finansowych.

Jak znaleźć doradcę finansowego?

W tej kwestii istnieje kilka możliwości:

  • Możemy udać się do naszego banku, który przedstawi nam ofertę finansową. Minusem takiego rozwiązania jest brak porównania ofert konkurencji. Na plus zaufanie do banku z którego usług korzystamy.
  • Możemy udać się do dewelopera u którego zamierzamy nabyć nieruchomość. Zazwyczaj deweloper współpracuje z doradcą finansowym, który przygotuje dla nas ofertę. Minus tego rozwiązania podobny jak w przypadku naszego banku – brak możliwości porównania innych ofert. Na plus możliwość szybkiego załatwienia sprawy w jednym miejscu.
  • Możemy zwrócić się do wyspecjalizowanej firmy pośrednictwa kredytowego np. Notus. Minusem jest zazwyczaj mniejsze zaufanie do pośredników niż do banku z którego usług korzystamy od lat. Na plus szerokie porównanie ofert dostępnych na rynku.
  • Możemy skorzystać z wyszukiwarki kredytów hipotecznych w Internecie. Minusem takiego rozwiązania jest konieczność poświęcenia czasu na przeanalizowanie ofert. Na plus porównanie ofert dostępnych na rynku.

 

Które z tych rozwiązań jest najlepsze? Ciężko tutaj jednoznacznie wskazać na którąś z opcji. Wszystko zależne od naszych prywatnych preferencji, czasu potrzebnego na załatwienie formalności. Na pewno jednak warto porównać oferty, aby nie okazało się że na lata związaliśmy się niezbyt korzystnym kredytem.

Własny wkład do kredytu

Obecnie banki nie udzielają już kredytów na pełną wartość nieruchomości. Komisja Nadzoru Finansowego narzuciła w tym względzie duże ograniczenia. Oznacza to, że sami będziemy musieli mieć odłożoną część pieniędzy na wkład własny. Oczywiście im większy wkład własny tym nasze szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej rosną. Ile procent wkładu własnego pozwoli nam na wybieranie w najkorzystniejszych ofertach? Przyjmuje się, że około 20% wkładu jest wystarczające. Oczywiście jest to nie mała suma przy obecnych cenach mieszkań. Pamiętajmy także, aby biorąc pod uwagę wzięcie kredytu hipotecznego nie kierować się tylko miesięczną ratą ponieważ ta może ulegać zmianie. Boleśnie przekonały się o tym osoby biorące kredyt w obcych walutach. Podejmując decyzję o kredycie rozważmy ją w szerszej perspektywie całościowego zadłużenia.

Cechy dobrego doradcy finansowego

Udając się do doradcy finansowego, który przygotuje dla nas ofertę warto, aby posiadał następujące cechy:

  1. Wiedza i doświadczenie – pamiętajmy, że wykształcenie to nie wszystko. Dobry doradca finansowy będzie w stanie wyszukać kredyt, który będzie „skrojony” pod nas.
  2. Niezależność – nie jest łatwo o niezależnego doradcę. Zdecydowana większość współpracuje z konkretnymi bankami. Tutaj dobrze działa tzw. poczta pantoflowa (polecenia znajomych). Warto wybrać doradcę dysponującego szeroką ofertą.
  3.  Dyspozycyjność i otwartość – dobry doradca to taki z którym bez przeszkód będziemy mogli się kontaktować i który wyjaśni nam skomplikowane kwestie w przystępny sposób.

 

Kredyt i co dalej?

Jeżeli uda nam się uzyskać kredyt, wybierzemy nieruchomość która będzie nam odpowiadać pozostaje zawarcie umowy z deweloperem. Tutaj warto dokładnie przeanalizować dokumenty jakie będziemy podpisywać. Musimy mieć pewność, że w umowie nie znajdują się niezgodne z prawem klauzule. Warto także przeanalizować załączniki do umowy jak np. harmonogram spłaty rat. Jeżeli nie mamy dostatecznej wiedzy prawniczej zwróćmy się o pomoc do prawnika wyspecjalizowanego w prawie nieruchomości.

Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w analizie dokumentów od dewelopera zapraszamy do kontaktu z Pewny Lokal (tel. 797 014 014) lub pod adresem mailowym (kontakt@pewnylokal.pl). Prawnicy sporządzą szczegółowy raport z analizy dokumentacji. Zapraszamy do kontaktu.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 8 opinii.

Dowiedz się, na co uważać podpisując umowę deweloperską

Zobacz wywiad Rzeczpospolitej z ekspertem Pewny Lokal, adwokatem dr Piotrem Semeniukiem

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka