Dowiedz się więcej!

Bezpieczna umowa przedwstępna

Jak powinna być skonstruowana bezpieczna umowa przedwstępna? Na jakie elementy należy zwrócić uwagę? Odpowiemy także kiedy taka umowa jest podpisywana.
Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości na rynku wtórnym? Sprawdzamy księgi wieczyste, wykonujemy przeglądy techniczne nieruchomości, pomagamy w bezpiecznym podpisaniu umowy.
Dowiedz się więcej!

Zobacz, jak możemy Ci pomóc na rynku wtórnym.

Obejrzyj film, w którym wyjaśniamy, dlaczego warto zlecić nam audyt mieszkania lub domu na rynku wtórnym.

Umowa przedwstępna – kiedy podpisywać?

Umowa przedwstępna może występować zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym. Przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu:

 - Umowa na rynku pierwotnym – tutaj powinna zapalić nam się lampka kontrolna czy na pewno korzystamy z usług uczciwego dewelopera i czy tenże sprzedający rzeczywiście może być nazywany… deweloperem. Zdarza się, że część podmiotów gospodarczych na naszym rynku działa z pominięciem ustawy deweloperskiej. Ustawa ta nakłada wiele obowiązków na dewelopera (m.in. prowadzenie rachunku powierniczego, przygotowanie prospektu informacyjnego itd.). Część przedsiębiorców, aby ograniczyć duże koszty sprzedaje nieruchomości niezgodnie z prawem i najczęściej właśnie wtedy będziemy nakłaniani do podpisania przedwstępnej umowy na rynku pierwotnym. Jak powinno to wyglądać zgodnie z prawem? Deweloper powinien przedłożyć nam umowę deweloperską wraz z prospektem informacyjnym. Dzięki temu jesteśmy zabezpieczeni prawnie, mamy pewność że deweloper nie ucieknie z naszymi pieniędzmi na etapie „dziury w ziemi”. Drugą sytuacją (w tym przypadku całkowicie legalną) będzie sytuacja, iż deweloper sprzedaje już wybudowane nieruchomości, które posiadają pozwolenie na użytkowanie. W takiej sytuacji widzimy co kupujemy. W przypadku nielegalnego dewelopera umowa nigdy nie będzie miała formy notarialnej, w kwestii gotowych mieszkań/domów może mieć zarówno formę aktu notarialnego, jak i nie.

- Umowa na rynku wtórnym – tego typu umowa będzie podpisywana w kilku sytuacjach m.in. kiedy nabywca nieruchomości nie ma jeszcze wystarczających pieniędzy na nabycie mieszkania czy też domu. Inny możliwy scenariusz to sytuacja w której kupujący nie wie czy na pewno będzie chciał kupić nieruchomość, ale chce dokonać rezerwacji mieszkania lub domu. Inną sytuacją może być sporna kwestia prawna lub techniczna nieruchomości. Może się okazać, że mieszkanie ma wady prawne/techniczne, które sprzedający zobowiązuje się usunąć do dnia przeniesienia własności.

Czynniki ryzyka przy podpisywaniu umowy przedwstępnej nieruchomości

Dzięki temu, że nasi prawnicy analizują setki umów z zakresu prawa nieruchomości, doskonale wiemy jakie są najczęstsze czynniki ryzyka w umowach przedwstępnych. Pierwszy najważniejszy czynnik to poinformowanie Klienta, że „deweloper” nie działa zgodnie z przepisami ustawy deweloperskiej. Najczęściej z tego typu przypadkami mamy do czynienia przy niewielkich inwestycjach w pobliżu największych miast jak np. Warszawa, Gdańsk czy Poznań. Często tacy przedsiębiorcy sprzedają segmenty, które są tańsze od podobnych domów oferowanych przez legalnie działających deweloperów. Dlaczego tak się dzieje? Tego typu „paździerzowy deweloper” nie ma kosztów związanych z prowadzeniem rachunku powierniczego, kosztów zatrudniania osób, które sporządzają prospekty informacyjne itd. Oczywiście kupno takiej nieruchomości jest dużo bardziej ryzykowne niż od uczciwego dewelopera, ale często cena ma tutaj kluczowe znaczenie. Kupno mieszkania czy też segmentu od takiego „paździerzowego dewelopera” nie musi oznaczać automatycznie kłopotów, ponieważ taki przedsiębiorca raczej sam ponosi ryzyko działalności niezgodnej z ustawą deweloperską. Należy jednak dobrze zabezpieczyć się poprzez zapisy w umowie.

Dokładnie sprawdźmy w umowie przedwstępnej co mówi ona na temat kar umownych. Warto sprawdzić jaki procent zadatku przewiduje umowa. W jakim momencie należy wpłacić całość kwoty za nieruchomość? Kiedy odbędzie się przekazanie kluczy? Jak wygląda kwestia hipoteki na nieruchomości? Prześledzenie tych elementów oraz wielu innych zapisów pozwoli nam na ustalenie czy umowa jest bezpieczna. Najlepiej jednak tego typu umowę przedłożyć prawnikowi, który wyjaśni nam skomplikowane zapisy oraz niejasne klauzule.

Analiza prawna umowy przedwstępnej mieszkania

Przed podpisaniem umowy przedwstępnej czy to na rynku pierwotnym czy też wtórnym warto zasięgnąć porady prawnej. Wyspecjalizowana kancelaria w zakresie prawa nieruchomości przygotuje dla nas szczegółowy raport, dzięki któremu będziemy w stanie oszacować ryzyko podpisania takiej umowy. Dzięki analizie będziemy wiedzieć, które klauzule odbiegają od rynkowych standardów na naszą niekorzyść, a także czy podpisanie takiej umowy jest dla nas bezpieczne.

Jeżeli potrzebują Państwo pomocy Prawnika w analizie umowy przedwstępnej lub deweloperskiej zapraszamy do kontaktu z Pewny Lokal (tel. 797 014 014) lub poprzez wiadomość mailową na adres: kontakt@pewnylokal.pl

Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Dowiedz się więcej tutaj.

Czy reprywatyzacja mieszkań jest problemem dla kupujących mieszkanie?

Dowiedz się z naszego filmu.

Czym są księgi wieczyste?

Zachęcamy do obejrzenia wywiadu z naszym prawnikiem.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 11 opinii.

Zobacz, jak sprawdzić księgę wieczystą.

Obejrzyj rozmowę naszych pracowników.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka