Projekt budowlany domu jest niezbędny w przypadku realizacji, dla których wymagane jest pozwolenie na budowę, które wydawane jest albo na wniosek inwestora o pozwolenia na budowę, albo ma formę braku sprzeciwu w przypadku formalnego zgłoszenia budowy. Jedynie budowa domu powierzchni do 35 m2 zwalnia inwestora z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę.
Zgodnie z artykułem 29 Prawa budowlanego pozwolenie na budowę nie jest wymagane w przypadku, gdy obszar oddziaływania budynku nie wykracza poza działkę, na której jest on stawiany, oraz gdy budujemy parterowy budynek rekreacji indywidualnej o powierzchni zabudowy do 35 m2. To, czy na danej działce możliwe będzie postawienie takiego budynku, należy zawczasu sprawdzić w zapisach miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub, jeżeli działka nie jest nim objęta, w decyzji o warunkach zabudowy. Jest to informacja niezbędna dla podjęcia jakichkolwiek dalszych działań. Z wnioskiem o decyzję o warunkach zabudowy może wystąpić zarówno właściciel działki, jak i osoba postronna, a więc potencjalny nabywca, przy czym w tym drugim przypadku należy liczyć się z koniecznością poniesienia opłaty skarbowej za wniosek w wysokości 598 zł (nie obowiązuje ona właścicieli oraz użytkowników wieczystych nieruchomości).
W pozostałych przypadkach konieczne jest posiadanie projektu budowlanego.
Wyboru projektu najlepiej jest dokonać już po przeanalizowaniu kolejno swoich oczekiwań dotyczących bryły budynku, ilości i powierzchni pomieszczeń, tych odnośnie estetyki budynku, lokalizacji działki, jej topografii i po ostatecznym jej zakupie. Warto tu podkreślić, iż w przypadku podjęcia decyzji o budowie domu kupno gruntu powinno być jednym z ostatnich kroków. Powszechnie popełnianym błędem jest kupienie działki na samym początku i później konieczność mierzenia się z sytuacją, gdy okazuje się, że naszego wymarzonego domu na takiej działce nie postawimy.
Decydując się na projekt budowlany, musimy wziąć pod uwagę nasze oczekiwania, a także możliwości finansowe, pamiętając jednocześnie, że oszczędność w przypadku projektu może narazić nas już w trakcie budowy na spore koszty dodatkowe, wynikające z konieczności wprowadzania licznych poprawek.
Do wyboru mamy projekty katalogowe oraz indywidualne. Te z katalogu mogą być różnej jakości i przy ich wyborze sama renoma biura projektowego nie wystarczy dla zagwarantowania, że otrzymamy dobry projekt. Dopiero szczegółowe sprawdzenie go przez dobrego projektanta adaptującego (koszt usługi to kilka tysięcy złotych) będzie gwarancją jego zoptymalizowania. Często jednak zdarza się, że projektant adaptujący ogranicza swoją pracę z projektem do jego wrysowania w działkę oraz dodania do niego wskazówek inwestora, a projekt nadal może być niewystarczająco szczegółowy i niekompletny.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Projekty indywidualne są, ogólnie rzecz ujmując, bardziej dopracowane i przemyślane, a pracują nad nimi cztery osoby - projektant, konstruktor oraz projektant instalacji elektrycznych, oraz sanitarnych. Pomimo iż koszt takiego projektu jest wyższy, oszczędzamy na braku konieczności wprowadzania poprawek na budowie. Ceny projektów indywidualnych są zróżnicowane - zaczynają się od 5-6 tysięcy złotych, a kończą nawet na kilkunastu lub kilkudziesięciu tysiącach, przy czym te najdroższe najczęściej zawierają również projekt wykonawczy.
Niezależnie od tego, który rodzaj projektu wybierzemy, pamiętać należy, że dobry projekt pozwoli nam oszczędzić na czasie oraz wydatkach związanych z jego uzupełnianiem i poprawianiem.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Sprawdź rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Najważniejsze zagadnienia w zasięgu kliknięcia.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!