Co oczywiste, wyliczenie kosztów wykończenia domu z absolutną dokładnością nie będzie możliwe, ze względu na dużą ilość zmiennych, które mogą wpłynąć na ich wysokość. Ale nawet dzięki szacunkowemu ich określeniu będzie nam łatwiej mierzyć się z ewentualnymi nieprzewidzianymi sytuacjami.
Wykończenie domu pod klucz wiąże się ze sporymi wydatkami, ale będą one różne w zależności od oczekiwanego standardu. Ponieważ jest to bardzo indywidualna kwestia, trudno jest mówić o konkretnej cenie wykończenia metra kwadratowego domu. Szacunkowo przyjmuje się stawkę około 1-3 tyś. zł/1m2, ale trzeba podkreślić, że może ona być znacznie wyższa. Jeżeli dom kupujemy od dewelopera, który oferuje opcję wykończenia pod klucz, wówczas oszacowanie budżetu będzie łatwiejsze, ale cena wyższa ze względu na marżę, zawartą w proponowanej przez dewelopera stawce.
Na koszt wykończenia składa się:
Wiele zależy od tego, od jakiego standardu rozpoczynamy prace, a więc w jaki sposób dom został wykończony do standardu deweloperskiego. Może okazać się, że „nasz” deweloper w standardzie nie montuje na przykład grzejników, wówczas o taką pozycję należy rozszerzyć wykończenie pod klucz. Są to kwestie, którym należy uważnie się przyjrzeć na etapie podpisywania umowy.
Dodatkowo wpływ na koszty, które będziemy musieli ponieść, mogą mieć wady, z naprawą których będziemy musieli się mierzyć. Dlatego tak ważne jest przeprowadzenie odbioru technicznego domu z pomocą kogoś, kto zna normy i prawo budowlane, a także ma doświadczenie w odbieraniu domów lub mieszkań. Dzięki temu zyskamy pewność, że odebrany dom jest zgodny z dokumentacją umowną i normami, a ewentualne usterki zostaną przez dewelopera usunięte w określonym w ustawie deweloperskiej terminie (14 dni od dnia sporządzenia protokołu na odniesienie się do wad i 30 dni na ich naprawienie).
Ważne jest, aby w kalkulacji budżetu nie pominąć żadnej pozycji, ponieważ może okazać się, że zabraknie nam środków na przykład na wyposażenie kuchni lub położenie parkietu. Tym, o czym często zdarza się zapomnieć podczas przygotowywania kosztorysu, zwłaszcza jeżeli robimy go sami, są na przykład drzwi wewnętrzne, oprawy oświetleniowe lub podwieszane sufity. Dlatego do sporządzania budżetu trzeba podejść z dużym skupieniem, tak, aby uniknąć niepotrzebnych trudności w realizacji prac wykończeniowych w domu.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Sprawdź rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Najważniejsze zagadnienia w zasięgu kliknięcia.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!