Koszt, jaki trzeba zapłacić za lokale obecnie, jest o kilkadziesiąt, a niejednokrotnie o kilkaset tysięcy wyższy niż jeszcze 10 lat wstecz. To tendencja, którą widzą nawet laicy, niemający nic wspólnego z rynkiem nieruchomości. Jakie zmiany zaszły przez ostatnie lata i jakie są prognozy na przyszłość?
Dwadzieścia lat temu mieszkanie w największych, polskich miastach można było kupić nawet za niewiele powyżej stu tysięcy złotych. Wtedy dla wielu ludzi była to zawrotna kwota, na którą nie mogli sobie pozwolić, jednak porównując ją z tym, ile kosztują mieszkania dzisiaj, była to tylko kropla w morzu. Szczególnie duże zmiany na rynku nieruchomości zaszły od 2004 roku, czyli od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Wtedy to ceny zaczęły bardzo szybko wzrastać, ponieważ deweloperzy budowali i sprzedawali duże ilości lokali mieszkalnych.
Dane cenowe, zbierane przez GUS i różne portale analityczne, pokazują dosadnie, jak zmieniły się kwoty, które należy zapłacić za mieszkanie. Pod koniec 2006 roku, w siedmiu największych miastach Polski, koszt za metr kwadratowy mieszkania wynosił 5369 zł. Dziś w większości lokali na sprzedaż w stolicy, cena za metr kwadratowy wynosi ponad 11000 zł! To ogromny wzrost, a prognozy wskazują, że nieruchomości będą tylko droższe. Tak duża podwyżka cen lokali mieszkalnych, wynika w dużej mierze z faktu, że obecnie istnieje ogromny popyt na mieszkania, szczególnie w dużych miastach. Wiele osób inwestuje w ten sposób pieniądze, ponieważ jest to znacznie bardziej dochodowa opcja, niż np. lokata. Poza tym zakup własnego lokum, nawet za tak wysoką kwotę, jest dużo ekonomiczniejszym rozwiązaniem niż wynajem.
Zastanawiasz się, kiedy kupować mieszkanie? Czy warto czekać? Na żaden krach na rynku nieruchomości się nie zapowiada, a ceny mogą tylko wzrosnąć, więc to od Ciebie zależy, czy jesteś w tym momencie gotowy na zakup. Niektóre źródła analiz finansowych podają, że obecnie wzrost cen w niektórych miastach sięga nawet 8% miesięcznie. Poniżej znajdziesz rozpiskę, ile średnio zapłacisz za metr kwadratowy lokalu w różnych miastach:
Jak więc pokazują dane, zmiana cen mieszkań w Polsce przez ostatnie dwadzieścia lat była ogromna. Co przyniesie kolejne dwudziestolecie? Kolejne wzrosty czy znaczne spadki? Tego nie możemy określić, jednak w ciągu najbliższego roku na rynku nieruchomości raczej wiele się nie zmieni.
Ci, którzy czekając na spadek cen nieruchomości, mają nadzieję na kupno wymarzonego mieszkania właśnie w 2024 roku, prawdopodobnie ponownie się rozczarują. Eksperci są przekonani, że w perspektywie najbliższych kilku lat ceny nieruchomości będą wciąż rosnąć. Oto co na to wskazuje:
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Według analityków, ceny mieszkań na rynku pierwotnym będą nadal rosły aż do I kwartału 2025 roku. Szczyt tych wzrostów prawdopodobnie nastąpi w III kwartale 2024 roku. Cena za metr kwadratowy może osiągnąć poziom nawet 15,5 tys. zł. Dopiero w II kwartale 2025 roku ceny powinny się obniżać.
To chociażby z powodu rosnącej podaży mieszkań i wygaśnięcia programu „Bezpieczny Kredyt”. Jednak wszystko to są tylko prognozy, dlatego informacje te należy traktować z pewną rezerwą, a także bacznie obserwować stale zmieniającą się sytuację na rynku.
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!