Taki audyt warto przeprowadzić tak w przypadku zakupu mieszkania na rynku pierwotnym, jak i na rynku wtórnym. Jak przygotować się do kupna mieszkania, aby mieć pewność, że kupujemy pełnowartościowy produkt od uczciwego zbywcy?
Jeżeli mieszkanie kupujemy na rynku pierwotnym, warto, jest przede wszystkim bliżej przyjrzeć się deweloperowi- jego doświadczeniu, sytuacji finansowej, a także standardowi zrealizowanych już inwestycji. Pomóc może nam w tym ciekawe rozwiązanie, oferowane przez Pewny Lokal- na stronie firmy, w zakładce Sprawdź dewelopera, znajdziemy wiarygodne informacje dotyczące standardu technicznego realizowanych przez danego dewelopera inwestycji. Ocenie, na podstawie obserwacji inżynierów Pewnego Lokalu, poddawane są następujące elementy:
Ocenie podlega też jakość wykonania poszczególnych elementów na inwestycjach danego dewelopera: tynków, wylewek, stan stolarki okiennej i obecność zawilgoceń w mieszkaniach. Przedstawiana jest też krótko sylwetka dewelopera oraz jego realizacje.
Dzięki regulacjom, wprowadzonym przez ustawę deweloperską, kupujący ma możliwość zapoznania się jeszcze przed zakupem nieruchomości z dość szczegółowymi informacjami na temat inwestycji, lokalu i samego dewelopera, które deweloper ma obowiązek zawrzeć w prospekcie informacyjnym. Prospekt zawiera w części ogólnej m.in. informacje na temat dewelopera, nieruchomości oraz najbliższego jej sąsiedztwa, pozwolenia na budowę i harmonogramu budowy, a w części indywidualnej- cenę za metr kwadratowy danego mieszkania oraz jego opis.
Przedstawiciel dewelopera powinien również przekazać nam do zapoznania się wzór umowy deweloperskiej z załącznikami oraz, na życzenie, odpis z KRS i wypis z księgi wieczystej nieruchomości, z którymi warto się zapoznać.
Dzięki weryfikacji wpisu w KRS potwierdzimy dane podmiotu, jego formę prawną oraz wysokość kapitału zakładowego. Bardzo ważny będzie wpis w dziale czwartym, gdzie znajdują się informacje na temat ewentualnych zaległości podatkowych lub celnych dewelopera oraz dotyczące ewentualnego umorzenia postępowania egzekucyjnego ze względu na brak możliwości uzyskania od dewelopera sumy przewyższającej koszt postępowania egzekucyjnego. W dziale szóstym znajdziemy informację, czy deweloper nie znajduje się w stanie likwidacji.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Aby mieć pewność, że nic nie umknie naszej uwadze, warto taką weryfikację zlecić firmie, która wspiera swoich klientów na każdym etapie zakupu nieruchomości, Pewnemu Lokalowi.
Jeżeli mieszkanie kupujemy na rynku wtórnym od osoby prowadzącej działalność gospodarczą, konieczne będzie potwierdzenie, że lokal nie jest obciążony długami sprzedającego, w tym zaległościami podatkowymi lub wobec ZUS. W tym celu warto zobowiązać sprzedającego do przedstawienia aktualnego zaświadczenia z ZUS o niezaleganiu ze składkami, a także zaświadczenia z Urzędu Skarbowego o niezaleganiu z podatkami.
Konieczne będzie również sprawdzenie księgi wieczystej, prowadzonej dla mieszkania, co w ramach kompleksowego audytu prawnego oferuje również Pewny Lokal. Dzięki skorzystaniu ze wsparcia ekspertów przy zakupie mieszkania, będziemy mogli do umowy przystąpić z pewnością, że podjęliśmy właściwą decyzję odnośnie wybranej nieruchomości.
Cały proces kupna domu powinniśmy zacząć od sprawdzenia samego dewelopera, ale o tym będzie w dalszej części artykułu. Natomiast teraz skupmy się na weryfikacji nieruchomości. Na początku poprosimy dewelopera o całą potrzebną dokumentację m.in. o umowę deweloperską, prospekt informacyjny, standard wykończenia. Sprawdźmy także księgę wieczystą, czy nie narażamy się na obciążenie hipoteką. W umowie deweloperskiej i prospekcie powinny znaleźć się wszystkie najważniejsze informacje dotyczące domu tj. metraż, lokalizacja cena itd.
Następnym krokiem będzie oczywiście weryfikacja stanu technicznego domu podczas odbioru i przed podpisaniem umowy końcowej. W czasie odbioru technicznego sprawdzamy tynki, parapety, okna, drzwi, sufity, podłogi, a wszystkie elementy, które nas niepokoją, zaznaczamy w protokole odbioru technicznego. Przeprowadzając odbiór techniczny domu, nie sprawdzamy tylko samego domu, ale również teren wokół, elementy zewnętrzne, sprawdzamy zagospodarowanie otoczenia, elewacje, poddasze, dach, kanalizację, instalacje, ogrzewanie i wiele innych. Odbiór domu na pewno będzie wymagał od nas sprawdzenia większej ilości elementów niż odbiór mieszkania.
Jak już wiemy, nie każdy osoba, która oferuje nam sprzedaż mieszkań będzie w 100 % uczciwa i tak samo jest w przypadku deweloperów, dlatego dokładna ich weryfikacja przed decyzją o powierzeniu im pieniędzy, jest czynnością konieczną przed każdym kupnem nieruchomości na rynku pierwotnym. Aby uchronić się przed paździerzowym deweloperem, na samym początku przeszukajmy internet, ponieważ posłuży nam do uzyskania opinii o wcześniejszych inwestycjach dewelopera od jego klientów. Pamiętajmy jednak, aby takie opinie brać z przymrużeniem oka, ponieważ mogą one być tworzone przez konkurencję.
Mimo wszystko szukając informacji zorientujmy się od kiedy deweloper prowadzi działalność, ile mieszkań/domów wybudował, przeszukajmy różne fora internetowe, sprawdźmy, czy deweloper widnieje w UOKiK (miejsce, w którym zgłaszane są niepokojące informacje o deweloperze), sprawdźmy również Krajowy Rejestr Sądowy.
Jedną z ważniejszych rzeczy, jaką musimy sprawdzić, to jest to, czy deweloper korzysta z rachunku powierniczego oraz z jakiego rodzaju, ponieważ rachunek daje nam gwarancję ochrony nas jako nabywców i naszych pieniędzy. Wpłacamy środki na kupno mieszkania na rachunek powierniczy, z którego bank wypłaca w częściach deweloperowi.
Sprawdzić musimy również umowę deweloperską, z której możemy bardzo dużo wywnioskować o uczciwości dewelopera i o tym czy nie próbuje nas oszukać, stosując niekorzystne klauzule. To umowa deweloperska jest dokumentem, który powinien zostać zawarty w formie aktu notarialnego. Umowy deweloperskiej nie powinny zastępować inne umowy, które nie dają pełnej ochrony nabywcy, ponieważ to umowa deweloperska jest regulowana przez ustawę deweloperską.
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!