Samo słowo czynsz w powszechnym rozumieniu oznacza opłaty, wnoszone przez najemcę w zamian za użytkowanie konkretnego lokalu. Jest to jednak definicja uogólniona, która dla większości osób nie jest jasna. Pojawiają się różne wątpliwości, m.in. czy rachunki też wliczane są w czynsz, czym różni się opłata dla wynajmującego, a czym ta wnoszona do spółdzielni itd. Często nastręcza to wielu problemów, które mogą doprowadzić nie tylko do nieporozumień, ale także sporych strat finansowych, zarówno u wynajmującego, jak i najemców.
Czynsz opłacany na potrzeby wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej, to opłata, którą ponoszą zarówno osoby wynajmujące lokal od kogoś, jak i posiadacze własnego mieszkania. Zwykle z tych pieniędzy opłacane jest utrzymanie części wspólnych budynku, takich jak klatka schodowa czy winda, a także wszystko to, co związanie jest z administracją, czyli m.in. podatek od nieruchomości, wynagrodzenie dla zarządu wspólnoty czy ochrony, jeżeli takowa jest w budynku.
Oprócz tego czynsz obejmuje fundusz remontowy, a w tym np. wymianę instalacji gazowej w częściach wspólnych, remont dachu czy osuszanie piwnicy. Dodatkowo, w czynszu do spółdzielni może znaleźć opłata za część mediów. W dużych miastach najczęściej jest to centralne ogrzewanie oraz woda i wywóz śmieci. Czasami zdarzają się także opłaty za gaz i prąd, jednak wszystko zależy od zarządcy budynku.
Koszt czynszu do wspólnoty czy spółdzielni może być różny w zależności od budynku i samego lokalu. Jest to opłata indywidualna wyliczana na podstawie różnych czynników, odpowiadających zasadom przyjętym przez zarządcę. Często wpływ na wysokość czynszu ma lokalizacja, rodzaj ogrzewania czy to, jak wiele prac remontowych trzeba przeprowadzić w danym czasie.
Zanim więc kupisz lub wynajmiesz mieszkanie, warto skorzystać z usług naszej firmy. Przeprowadzimy dla Ciebie profesjonalny przegląd stanu technicznego mieszkania, niezależnie czy jest ono z rynku wtórnego, czy pierwotnego.
Posiadamy narzędzia, które pozwolą na sprawdzić, czy Twój czynsz nie wzrośnie. Jak to możliwe? Np. dzięki kamerze termowizyjnej, możemy przeanalizować, czy w mieszkaniu nie uchodzi gdzieś ciepło, a co za tym idzie czy rachunki za ogrzewanie, wliczone w czynsz, są prawidłowe.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Przejdźmy teraz do drugiego rodzaju czynszu, czyli tego, który najemca płaci na rzecz właściciela lokalu. Zazwyczaj pieniądze, które przekazywane są właścicielowi nieruchomości, to składowa 3 elementów, a mianowicie: czynszu do spółdzielni/wspólnoty, rachunków i prowizji, którą właściciel pobiera za udostępnienie mieszkania. To ten ostatni element nazywany jest czynszem najmu. Warto pamiętać, że jest to kwota, którą właściciel samodzielnie ustala. Nie ma żadnych ograniczeń w tym względzie, więc bez obaw możesz próbować wynegocjować niższą stawkę.
Teraz już wiesz, czym jest czynsz, więc z pewnością żadne opłaty Cię nie zaskoczą!
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Posiadamy certyfikat Instytutu Techniki Budowlanej i Infrared Training Canter.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!