Zamów pomoc prawną

Deweloperski fundusz gwarancyjny

Czym jest deweloperski fundusz gwarancyjny? W jaki sposób ma zabezpieczać nabywcę nieruchomości? Zapraszamy do lektury!
Potrzebujesz pomocy prawnej przy podpisaniu umowy z deweloperem lub przy sprawdzeniu wiarygodności i bezpieczeństwa inwestycji?

Pozycja konsumenta w stosunkach nabywca → deweloper znacznie wzrosła w momencie wprowadzenia tzw. ustawy deweloperskiej. Zadbała ona przede wszystkim o zabezpieczenie jego interesów, jednak wciąż nabywca ponosi znaczne ryzyko w przypadku bankructwa dewelopera.

Aktualne formy zabezpieczenia nabywcy

Obecnie, deweloper jest zobligowany do zastosowania jednego z czterech wskazanych przez ustawę rodzajów zabezpieczeń nabywcy:

- rachunek powierniczy zamknięty,

- rachunek powierniczy otwarty z gwarancją ubezpieczeniową,

- rachunek powierniczy otwarty z gwarancją bankową,

- rachunek powierniczy otwarty bez dodatkowego zabezpieczenia.

Większość deweloperów decyduje się na prowadzenie otwartego rachunku powierniczego bez dodatkowego zabezpieczenia, ponieważ jest on z ich punktu widzenia najbardziej opłacalnym rozwiązaniem. Stanowi on najtańszą formę zabezpieczenia oraz pozwala na finansowanie inwestycji ze środków pochodzących od nabywców. Z perspektywy konsumenta nie jest to jednak najbardziej korzystne rozwiązanie, ponieważ w przypadku niepowodzenia dewelopera, nabywca najczęściej pozostaje z kredytem hipotecznym i niedokończoną inwestycją.

Projekt ustawy wprowadzającej DFG

W rządzie wciąż trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) stoi na stanowisku przemawiającym za wprowadzeniem systemu ochrony konsumenta a także bezpiecznego rynku deweloperskiego w postaci Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego (DFG).

Główne założenia DFG

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny przede wszystkim zakłada ochronę nabywców. Jest on wzorowany na Turystycznym Funduszu Gwarancyjnym prowadzonym przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który zgodnie z założeniami miałby prowadzić również fundusz dla DFG.

Składki na poczet funduszu DFG mieliby składać wszyscy deweloperzy. Zgodnie z założeniami, deweloper miałby odprowadzać składki od każdej wpłaty nabywcy, w wysokości zależnej od prowadzonego rachunku mieszkaniowego. System ten ma być całościowy, co oznacza, że konsument będzie miał prawo do zwrotu środków nie tylko w razie problemów dewelopera, ale również w przypadku, gdy upadnie bank prowadzący rachunek powierniczy. Obecnie, zwrotu środków nabywca mógłby domagać się od Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, natomiast zwrot ten byłby jedynie do wysokości 100 000 €.

Stanowisko deweloperów w sprawie DFG

Jak można się domyślić, deweloperzy nie pałają optymizmem co do pomysłu wprowadzenia takiego funduszu. Wiązałoby się to oczywiście ze wzrostem ponoszonych przez dewelopera kosztów inwestycji. Z krytyką spotkała się zatem proponowana wysokość stawek procentowych, które miałyby być przeznaczane na fundusz. Deweloperzy uważają je za stanowczo za wysokie.

UOKiK odnosząc się do tych zarzutów, tłumaczy, iż wskazane w ustawie wysokości składek stanowią wartości maksymalne. Oznacza to, iż w praktyce składki te mają być znacznie niższe, ponieważ będą uzależnione od aktualnej sytuacji rynkowej. Ponadto, będą one określane na dany rok w rozporządzeniu ministra inwestycji i rozwoju w porozumieniu z ministrem finansów.

Z drugiej strony, deweloperzy w większości przedstawiają pogląd, iż upadłość dewelopera nie jest częstym zjawiskiem, a zatem ze względu na dobrą sytuację i mocną pozycję deweloperów na rynku rozwiązanie to jest zbędne.

Dodatkowo, deweloperzy argumentują iż wprowadzenie DFG skutkować będzie wzrostem cen mieszkań. UOKiK stoi jednak na straży stanowiska, iż nawet jeśli deweloperzy obciążą kosztem składek nabywców, wciąż będzie to dobrym rozwiązaniem, ponieważ konsumenci za stosunkowo niewielką cenę zyskają spokój inwestycji i znacznie szerszą ochronę, niż ta, którą gwarantuje im ustawa deweloperska.

 

Pewny Lokal to firma specjalizująca się w prawnych analizach dokumentów i umów na rynku nieruchomości. Pomagamy także przyszłym nabywcom mieszkań podpisać bezpieczną umowę deweloperską. Jeżeli potrzebujesz pomocy w analizie umowy deweloperskiej skontaktuj się z nami pod numerem:  797 014 014 lub napisz maila na adres: kontakt@pewnylokal.pl.

Od niedawna Pewny Lokal oferuje także usługę sprawdzenia standardu technicznego, w którym deweloper zobowiązuje się oddać na rzecz nabywcy mieszkanie lub dom. Mieszkanie „w stanie deweloperskim” może bowiem oznaczać kompletnie odmienny stan wykończenia, a różnice w stopniu wykończenia mogą przekładać się na dodatkowe koszty, nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przykładowo „standard deweloperski” może oznaczać zarówno obecność parapetów wewnętrznych, tynków na sufitach, jak i brak tych elementów. Zachęcamy do kontaktu w sprawie inżynieryjnego audytu standardu wykończenia planowanego przez dewelopera dla danego mieszkania/domu/budynku. Analizujemy także standardy „pod klucz”. Zobacz więcej tutaj.
Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 3 opinii.

Dowiedz się, na co uważać podpisując umowę deweloperską

Zobacz wywiad Rzeczpospolitej z ekspertem Pewny Lokal, adwokatem dr Piotrem Semeniukiem

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka