Flipowanie w przypadku rynku pierwotnego polega na wyszukaniu przez flipera atrakcyjnej inwestycji, będącej na początkowym etapie, nawet jeszcze w planach. Ważny jest bezpośredni kontakt z deweloperem, który będzie niezbędny w celu wynegocjowania korzystnych warunków zakupu, zwłaszcza jeżeli fliper ma w planach zakup nie jednego, a większej ilości mieszkań, jak ma to miejsce w przypadku bardziej doświadczonych inwestorów.
Na nabywamy lokal lub lokale podpisywana może być umowa rezerwacyjna, lub deweloperska. Zawierając umowę z deweloperem na samym początku realizacji inwestycji, fliper może liczyć na uzyskanie atrakcyjnej ceny, co jest jednym z podstawowych warunków powodzenia flipa.
Kluczowym zapisem, który musi znaleźć się w podpisywanej umowie, jest postanowienie dotyczące możliwości przeprowadzenia cesji umowy.
Cesja umowy (inaczej przelew wierzytelności) polega na wstąpieniu nabywcy praw z cesji w miejsce flipera za określonym w zawieranej pomiędzy stronami umowie wynagrodzeniem. Zgodę na przeprowadzenie cesji musi wyrazić deweloper. Najwygodniejszym i najbezpieczniejszym dla flipera rozwiązaniem jest zapisanie zgody dewelopera w umowie (tzw. zgoda uprzednia). W każdym innym przypadku brak jest gwarancji, że deweloper faktycznie nie wyrazi sprzeciwu wobec przeprowadzenia cesji umowy, tym bardziej że wielu deweloperów postrzega ten proces jako generowanie konkurencyjnej podaży mieszkań i nie jest mu przychylna. Jeżeli więc w zawieranej umowie rezerwacyjnej lub deweloperskiej brak jest stosowanej klauzuli, wówczas istnieje pewne ryzyko, że cesji nie uda się przeprowadzić, co byłoby równoznaczne z niepowodzeniem inwestycji. Taka klauzula w umowach występuje w różnych wariacjach i może być obwarowana różnymi warunkami. Najbezpieczniejszym z nich jest taki, że deweloper zgodzi się na cesję umowy jeżeli kupujący (w tym przypadku fliper) będzie terminowo regulował zobowiązania umowne i nie będzie posiadał jakichkolwiek zaległości w płatnościach.
Pomimo iż fliper umowę z deweloperem zawiera na krótko, to ważne jest, aby zadbać o jej bezpieczeństwo i korzystne warunki, które będą decydujące dla potencjalnego cesjonariusza. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie zwrócenie się do prawników Pewnego Lokalu o weryfikację zapisów umownych. W ramach usługi sprawdzenia umowy z deweloperem klient otrzymuje kompleksową weryfikację umowy wraz z załącznikami, również pod kątem obecności klauzul abuzywnych, a także wskazanie postanowień umownych, które warto, jest renegocjować z deweloperem. Ze względu na wagę umowy oraz zobowiązanie, które ze sobą niesie, jej sprawdzenie będzie mieć ogromne znaczenie dla skutecznego przeprowadzenia flipa.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!