Większość osób prywatnych inwestujących w nieruchomości decyduje się na zakup mieszkania na wynajem – krótkoterminowy lub długoterminowy. Oba rozwiązania mają swoje zalety, jednak w przypadku najmu krótkoterminowego inwestor musi liczyć się z okresami przestoju. Dodatkowo należy wliczyć koszty związane z obsługą najemców. Z kolei w przypadku najmu długoterminowego inwestor musi liczyć się np. z koniecznością doposażenia nieruchomości na życzenie najemców.
Gdzie najkorzystniej kupować nieruchomości na wynajem? Z raportu Expandera i Rentier.io (grudzień 2019 r.) wynika, że największa stopa zwrotu z inwestycji dotyczyła mieszkań na wynajem w Sosnowcu – i wynosiła ponad 8 proc. Na stopę zwrotu o podobnym poziomie mogli też liczyć inwestorzy, którzy kupili mieszkanie na wynajem w Częstochowie. Takie wyniki mogą dziwić – oba miasta nie są dużymi, popularnymi ośrodkami akademickimi (chociaż w obu znajdują się szkoły wyższe).
Nieco mniejsza – choć wciąż wysoka stopa zwrotu z inwestycji w nieruchomości – ma miejsce w przypadku mieszkań na wynajem w Łodzi. Rentowność takiej inwestycji w skali roku wynosi w tym przypadku ok. 7,5 proc. Kolejne miejsca w zestawieniu zajęły Katowice i Lublin, ze stopą zwrotu na poziomie powyżej 7 proc.
Co ciekawe, stopa zwrotu z inwestycji w mieszkanie na wynajem w Warszawie wyniosła natomiast ok. 6,7 proc. – lepsze wyniki osiągnęli inwestorzy nie tylko z wymienionych wyżej miast, ale także ci, którzy kupili mieszkanie na wynajem w Szczecinie i Wrocławiu.
O najniższej stopie zwrotu z inwestycji można było natomiast mówić w przypadku mieszkań na wynajem w Białymstoku (6 proc.), Gdyni (6 proc.) i Toruniu (ok. 5,5 proc.).
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Należy jednocześnie pamiętać, że autorzy raportu założyli, że mieszkanie było wynajmowane co najmniej przez 12 miesięcy, a samą nieruchomość inwestor kupił za gotówkę. Przy wyliczeniach uwzględniono również ceny ofertowe najmu i sprzedaży mieszkań. W rzeczywistości średnia stopa zwrotu mogła być zatem nieco niższa.
Coraz więcej inwestorów decyduje się również na zakup nieruchomości na wspomniany już najem krótkoterminowy. Szacuje się, że stopa zwrotu w tym przypadku może być wyższa niż 6-7 proc., jednak inwestor – oprócz dodatkowych kosztów – powinien mieć również na uwadze przepisy prawa. Na Zachodzie Europy wprowadza się coraz więcej ograniczeń, a nawet zakazów dotyczących najmu krótkoterminowego. Chodzi m.in. o wynajem przez Airbnb czy Booking.com. Głównym problemem ma być zachowanie gości, na które skarżą się inni lokatorzy budynku.
Jeszcze w marcu tego roku, właściwie tuż przed wprowadzeniem restrykcji z powodu epidemii koronawirusa, Ministerstwo Rozwoju pracowało nad przepisami mającymi na celu uregulowanie sytuacji na rynku najmu krótkoterminowego. Jak podaje ministerstwo, jednym z problemów jest nieuczciwa konkurencja, której zdaniem branży hotelowej mają dopuszczać się osoby prywatne wynajmujące nieruchomości na kilka lub kilkanaście dni. Ośrodki noclegowe muszą m.in. spełniać określone warunki budowlane, z kolei nieruchomości na wynajem krótkoterminowy – już nie.
Warto jednocześnie pamiętać, że wszelkie zmiany w prawie będą miały na celu jedynie uregulowanie rynku najmu krótkoterminowego, a nie jego likwidację. Wszystko wskazuje zatem na to, że w wielu miejscach (zwłaszcza turystycznych) stopa zwrotu z takich inwestycji nadal będzie wysoka.
Wiele osób posiadając gotówkę lub możliwość wzięcia kredytu na dobrych warunkach, zastanawia się, w co zainwestować pieniądze. Złoto, sztuka, dobra luksusowe, nieruchomości – opcji jest naprawdę wiele. Jeżeli chodzi o inwestycję w mieszkanie, to jest to zawsze dobre wyjście, nawet mimo podwyżek cen, jakie ostatnio nastąpiły. Według ekspertów kwoty, które trzeba będzie zapłacić za m 2, wciąż będą wzrastać, a więc inwestycja się zwróci. Prognozy jasno pokazują, że kupując obecnie mieszkanie za konkretną sumę, po kilkunastu miesiącach uzyskasz nieruchomość droższą o kilka, a nawet kilkadziesiąt tysięcy. Niezależnie więc, czy kupujesz lokal na własne potrzeby mieszkaniowe, czy też pod wynajem, jest to dobry sposób ulokowania pieniędzy. Pamiętaj także, że ze względu na rosnące ceny kredytu i coraz trudniejsze uzyskanie zdolności kredytowej, wiele osób rezygnuje z zakupu nieruchomości, a w związku z tym popyt na mieszkania do wynajęcia jest coraz większy. Co za tym idzie, jeśli chcesz kupić mieszkanie inwestycyjnie, aby potem je wynajmować, jest to dobry moment na taki ruch.
Warto pamiętać, że inwestycja w nieruchomości nie musi oznaczać zakupu budynku na cele mieszkaniowe. Posiadany kapitał można zainwestować również w nieruchomości inwestycyjne – czyli głównie lokale usługowe dla sklepów. To popularna forma inwestowania środków zwłaszcza w dużych miastach, gdzie znacznie łatwiej znaleźć najemcę. Na wynajem takich lokali decydują się głównie sklepy spożywcze – rentowność takiej inwestycji może osiągnąć nawet 6-8 proc. w skali roku. Jest to jednak rozwiązanie dla inwestorów z większym kapitałem.
Nie można też zapominać, że mimo pewnych utrudnień – rosnących cen nieruchomości i ryzyka legislacyjnego – taka forma inwestycji ma znacznie większą rentowność niż chociażby inwestycja w obligacje Skarbu Państwa czy obligacje bankowe. Z tego względu nic nie wskazuje na to, by w nadchodzących latach zainteresowanie inwestycją w nieruchomości znacząco spadło.
Materiał opracowany przez eksperta GetHome.pl – portalu domów na sprzedaż.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!