Nieruchomości to rzeczowy przedmiot inwestycji. Inwestując „wyrzekamy się bieżącej konsumpcji dla przyszłych niepewnych korzyści”. Tymi korzyściami będzie nasze wzbogacenie się w przyszłości dzięki inwestowaniu. Wyróżniamy inwestycje rzeczowe lokacyjne i produkcyjne. Pierwsze inwestycje „traktowane są jako lokata kapitału, a inwestor oczekuje, iż wartość przedmiotu inwestycji wzrośnie w okresie trwania inwestycji”. Natomiast produkcyjne są „podejmowane w celu umożliwienia rozwoju przedsiębiorstwa”, są to trwałe środki przedsiębiorstwa.
Według Międzynarodowych Standardów Rachunkowości: „Nieruchomość inwestycyjna to nieruchomość (grunt, budynek lub część budynku albo oba te elementy), którą właściciel lub leasingobiorca w leasingu finansowym traktuje jak źródło przychodów z czynszów, lub utrzymuje w posiadaniu ze względu na przyrost jej wartości".
Oczywiście, zanim w ogóle zaczniesz myśleć o wybieraniu nieruchomości pod inwestycje, musisz mieć zebrany kapitał. Najlepiej jeśli masz całość, którą należy włożyć w konkretny lokal, jednak istnieje także opcja kredytowania. Decydując się na zakup za pieniądze z banku, musisz mieć świadomość, że przez jakiś czas nie otrzymasz żadnego zwrotu z kwoty, którą zainwestujesz, bo wszystko to, co zarobisz z wynajmu, będzie szło na spłatę. Oznacza to jednak, że lokal będzie stawał się Twój bez wydania niczego ponad wkład własny. To dobre rozwiązanie, które zagwarantuje Ci spokojną przyszłość.
Kolejny krok to określenie, jaki rodzaj i lokalizacja nieruchomości Cię interesuje. Obecnie najchętniej kupowane są mieszkania, szczególnie te, usytuowane w dużych miastach, takich jak Wrocław, Warszawa czy Kraków. Dosyć dobrze plasują się także wszelkie inne miejscowości, w których funkcjonują uczelnie wyższe, np. Lublin czy Toruń, co wiąże się z faktem, że zawsze znajdą się chętni na wynajem. Oczywiście zakup mieszkania w mniejszych miejscowościach także się opłaca, bo choć prowizja od wynajmu wpadająca na Twoje konto będzie niższa, to i cena mieszkania będzie nieporównywalna z tymi, występującymi w dużych miastach. Oprócz mieszkań można kupować także domy, które wynająć jest już nieco trudniej, aczkolwiek jest to coraz popularniejsze, działki, ostatnio są coraz częściej kupowane, a także lokale przeznaczone dla działalności usługowej. W dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się na otwarcie własnego biznesu, więc jest to dobry kierunek inwestycyjny.
W przypadku działek budowlanych najlepiej sprawdzi się natomiast sprzedaż (tanio kupić, sprzedać z zyskiem). Niezależnie od wybranej nieruchomości, trzeba zastanowić się nad lokalizacją. Lokale usługowe lepiej wynajmują się w dużych miastach, ale jeśli chodzi o działki to zdecydowanie chętniej wybierane są te pod miastem.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Wszystko zawsze ma swoje zalety i wady, podobnie jest z inwestowaniem w nieruchomości.
Dowiedź się, czego można spodziewać się od inwestowania:
Wady:
Zalety:
Inwestowanie w nieruchomości jest wciąż popularne i dobrze się rozwijające. Ludzie chętnie poszukują mieszkań, a inwestorzy korzystają z popytu. Jakie istnieją możliwości inwestowania w nieruchomości? Nie ma jednego sposobu inwestowania, dlatego właśnie przybliżmy kilka sposobów, pomiędzy którymi możemy wybierać:
Inwestujemy w mieszkanie w celu zamieszkania w nim. Nie chcemy wynajmować, tylko wolimy mieć swoje dla siebie lub rodziny.
Kupujemy mieszkanie po to, aby je wynajmować. Jest to najpopularniejszy sposób inwestowania w nieruchomości, który przynosi nam pasywne zyski. Wynajmować możemy długoterminowo lub krótkoterminowo. W przypadku krótkiego zazwyczaj wynajmujemy lokal na noce, możemy także wynajmować tylko pokoje. Dobrze jest na samym początku chęci inwestowania zadecydować, na jaki okres chcemy wynajmować mieszkanie, gdyż pod uwagę będziemy brali inne czynniki.
Możemy kupić nieruchomość za niższą cenę, wyremontować oraz sprzedać za wyższą, z zyskiem dla nas.
Roczna stopa zwrotu to temat, który musisz przyswoić, zanim zdecydujesz się inwestować. To bardzo ważne, ponieważ pozwoli Ci ocenić, która z kilku opcji będzie dla Ciebie bardziej dochodowa. Pamiętaj także, że kupując mieszkanie czy lokal, musisz wybrać taki, w którym sam chętnie byś funkcjonował. To gwarancja dobrego wyboru.
Rynek inwestycyjny stoi przed Tobą otworem, ale pamiętaj, że do jego podboju musisz się dobrze przygotować!
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!