Jak sprawdzić grzejniki w mieszkaniu?

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy inspekcji nieruchomości?

Jak sprawdzić grzejniki w mieszkaniu | 797 014 014

W artykule szczegółowo opisujemy w jaki sposób instalowane są grzejniki w mieszkaniu, jakie są ich rodzaje oraz jak sprawdzić je podczas odbioru mieszkania od dewelopera.

Instalowanie grzejników w mieszkaniu

Każdy grzejnik jest podłączany do pary przewodów zasilających je w gorącą wodę za pośrednictwem zaworów odcinających. Przewody te poprowadzone są od tzw. rozdzielacza, który umieszcza się najczęściej razem z rozdzielaczami innych mieszkań we wspólnym szachcie na korytarzu klatki schodowej. Jeden przewód zasila grzejniki a drugi odprowadzają z nich wodę do węzła cieplnego w celu ponownego jej ogrzania. Każdy poprowadzony jest w warstwie izolacji akustycznej podłogi korytarza klatki schodowej, aby następnie przejść pod progiem drzwi wejściowych do lokalu. Tam, także w warstwie izolacji akustycznej ułożonej na stropie pod wylewką betonową oba przewody są rozgałęziane za pomocą trójników. Każde odgałęzienie jest poprowadzone bezpośrednio do pojedynczego grzejnika. Wspomniane zawory grzejnikowe umożliwiają zdjęcie grzejnika ze ściany np. na czas prac wykończeniowych, gdy chcemy za nimi wyrównać i pomalować ścianę lub ułożyć płytki lub inną okładzinę ścienną. Oba przewody wyprowadza się pod zawory odcinające grzejnik w formie tzw. gałązek, wystających ze ściany. W tym miejscu dochodzi do najczęstszych usterek, tynk powinien być tu starannie wyrównany i pomalowany a same zawory dokładnie nakręcone na obie gałązki, czyli końcówki przewodów. Następnie na zawory mocowany jest grzejnik. Aby je zamknąć lub otworzyć, musimy się posłużyć, w zależności od typu zaworu, odpowiednim kluczem imbusowym lub płaskim śrubokrętem. Niektóre grzejniki, np. większość grzejników drabinkowych, przeznaczonych do łazienek, mają tylko jeden zawór odcinający, w miejscu drugiego instaluje się zawór termostatyczny, obsługiwany za pomocą głowicy termostatycznej. Uniemożliwia to całkowite zamknięcie przepływu wody w grzejniku, co ma na celu niedopuszczenie do wychłodzenia pomieszczenia i zamarznięcia wszystkich napełnionych wodą przewodów i urządzeń w łazienkach. W tej sytuacji próba zdjęcia grzejnika bez zakręcenia zaworów odcinających dopływ i odpływ wody, znajdujących się we wspomnianym szachcie z rozdzielaczem, może skończyć się zalaniem łazienki. W grzejnikach płytowych zawory termostatyczne wraz z głowicami termostatycznymi są instalowane w innym miejscu, dlatego grzejnik płytowy możemy zdjąć po zakręceniu obu zainstalowanych pod nimi zaworów. Natomiast jeśli typowy grzejnik łazienkowy (drabinkowy) chcemy zdjąć na czas dłuższy ze ściany, powinniśmy zaślepić otwór przy zaworze termostatycznym, aby uniknąć zalania mieszkania, np. z powodu pomylenia zaworów na rozdzielaczu w szachcie na klatce schodowej.

Rodzaje grzejników

Grzejniki mieszkaniowe różnią się przede wszystkim przeznaczeniem. Zasadniczo wszystkie służą do ogrzewania danego pomieszczenia, ale tzw. grzejniki drabinkowe, umieszczane najczęściej w łazienkach, dodatkowo mogą służyć do suszenia ręczników i małej ilości prania, dlatego najczęściej są umieszczane w łazienkach, stąd inna ich nazwa to grzejniki łazienkowe. Grzejniki, które nie mają tej dodatkowej funkcji suszarki to najczęściej grzejniki płytowe i coraz rzadziej stosowane grzejniki żeberkowe. Ze względu na miejsce ich montażu możemy wyróżnić grzejniki naścienne, stojące (montowane do stropu) oraz grzejniki kanałowe, umieszczane w warstwach podłogowych. Każde z nich mają swoje wady i zalety, najpopularniejsze są jednak grzejniki ścienne. W typowym mieszaniu od dewelopera mamy wiec najczęściej do czynienia z dwoma rodzajami grzejników: drabinkowym w łazience i płytowym wiszącym w pozostałych pomieszczeniach. W tzw. pomieszczeniach mokrych niw wolno montować stalowych grzejników płytowych, z powodu ryzyka ich zardzewienia. Grzejniki w pełni przystosowane do warunków pracy w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności to wstępnie ocynkowane a następnie malowane proszkowo grzejniki łazienkowe, zwane inaczej drabinkowymi. Droższe modele wykonane są ze stali nierdzewnej. A zatem umieszczenie przez dewelopera grzejnika płytowego w łazience to błąd podwójny, nie dość, że grzejnik nie nadaje się do pełnienia dodatkowej funkcji suszarki, to w dodatku nie jest odporny na zawilgocenie.

Jak sprawdzić grzejniki podczas odbioru mieszkania od dewelopera?

Najczęściej grzejniki są wyposażone w głowice termostatyczne, jeśli ich nie ma i nie są osobno przekazywane, należy sprawdzić, czy są wymienione w opisie standardu wykończenia lokalu. Jeśli głowice odbieramy osobno zapakowane, sprawdźmy, czy dadzą się przymocować do grzejników, postępując zgodnie z instrukcją, co nie wymaga żadnych narzędzi. Gdy grzejnik jest zamocowany zbyt blisko sąsiedniej ściany, montaż głowicy może okazać się niemożliwy. Jeśli głowica jest zamocowana na od strony okna balkonowego, sprawdźmy, czy przy otwarciu okna istnieje ryzyko uszkodzenia szyby przez głowicę. Grzejnik powinien wisieć starannie przymocowany i wypoziomowany, nie powinien mieć zabrudzeń, rys i wgnieceń. Jeśli odbieramy mieszkanie w sezonie grzewczym, sprawdźmy, czy każdy z nich grzeje. Jeśli jest chłodny, może to oznaczać, że jest zapowietrzony lub któryś z zaworów nie został odkręcony. Fachowcy z firmy Pewny Lokal dokładnie to sprawdzają, niejednokrotnie zdarzało się im taki grzejnik odpowietrzyć, by zwiększyć temperaturę pomieszczeń na czas badania przegród za pomocą kamery termowizyjnej.

Jak sprawdzić przeciek z grzejnika?

Jeśli na wylewce pod nim znajdziemy ciemną plamę, może to oznaczać, że grzejnik przecieka na zaworach, dotknijmy je zatem, aby sprawdzić, czy nie są mokre. Nawet, jeżeli plama jest stara, przeciek był chwilowy i został usunięty, mimo wszystko sprawdźmy, czy nie doszło do zawilgocenia podłogi i ścian. Jeśli ściana za grzejnikiem jest pomalowana, sprawdźmy, czy tuż nad podłogą nie odpada farba. Jednak stopień zawilgocenia zarówno podłóg jak i ścian można dokładnie ocenić używając tylko specjalistycznego sprzętu, w który wyposażeni są inspektorzy wspomagający podczas odbiorów nabywców mieszkań deweloperskich. Aby upewnić się, że w naszym mieszkaniu jest sucho i nie ma ryzyka rozwoju grzybów pleśniowych, skorzystajmy zatem z pomocy fachowców z firmy Pewny Lokal.

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

  1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
  2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
  3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Zamów audyt mieszkania lub domu na rynku wtórnym!

  • Średnio wykrywamy w nieruchomości 16 usterek.
  • Dzięki naszym audytom prawno-technicznym sprzedawcy schodzą z ceny nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.
  • Inżynierowie Pewny Lokal znajdą wszystkie usterki i wady w Twoim domu, a prawnicy poinformują o wszystkich ryzykach. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie i prawnicy.
Duża dyspozycyjność, pomoc nawet w 24 h.

Strzałka zarezerwuj
Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy inspekcji nieruchomości?

Zarezerwuj online
Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Poznaj Pewny Lokal

  1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
  2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
  3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
  4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
  5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Zobacz, jak sprawdzić stan techniczny mieszkania na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Sprawdź, jak dobrze inwestować na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę ekspertów.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 443 opinii.

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy inspekcji nieruchomości?

Zarezerwuj online

Sprawdź nieruchomość z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym

okładka poradnika

Poradnik o badaniu termowizyjnym

okładka poradnika

Poradnik o cesji i innych formach flipowania nieruchomości

okładka poradnika

Dlaczego warto wykonać przegląd techniczny mieszkania na rynku wtórnym?

Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka