Kiedy działka jest budowlana?

Poszukiwanie działki pod budowę wymarzonego domu czy jakiejkolwiek innej inwestycji to zadanie wymagające sporo czasu i zaangażowania. Konieczne jest posiadanie choćby podstawowej wiedzy na temat tego, który teren jest budowlany, a który nie.
Potrzebujesz pomocy przy podpisaniu umowy o roboty budowlane lub przy odbiorze domu? Pewny Lokal to prawnicy i inżynierowie specjalizujący się w nieruchomościach.

Zobacz, dlaczego przegląd techniczny mieszkania ma sens.

Obejrzyj rozmowę prawnika z inżynierem.

Spis treści:

1. Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego – najważniejszy dokument, który musisz znać przy wyborze działki
2. Jak sprawdzić, czy działka jest budowlana? Instrukcja krok po kroku
3. Co zrobić, w przypadku braku MPZP?

1. Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego – najważniejszy dokument, który musisz znać przy wyborze działki

W pierwszej kolejności należy przejrzeć plan zagospodarowania przestrzennego, czyli dokument, w którym znaleźć można wszystkie informacje na temat konkretnego kawałka terenu. Można z niego wyczytać czy wybrana przez Ciebie działka jest przeznaczona do budowy domu, czy może jest to teren przemysłowy lub rolniczy. MPZG uchwala Urząd Miasta lub Gminy. Tam też znaleźć możemy rysunek, na którym odnajdziemy wybraną działkę i odczytamy jej przeznaczenie. Jeśli na planie teren będzie miał inną funkcję, np. przeznaczony będzie pod hale przemysłowe, to niestety dom nie będzie mógł na nim stanąć.

2. Jak sprawdzić, czy działka jest budowlana? Instrukcja krok po kroku

Jak krok po kroku dowiedzieć się, czy na konkretnej przestrzeni może stanąć nasz dom? To dosyć prosty proces. Wystarczy pobrać z Internetu MPZP. Najczęściej dokument ten znajduje się na oficjalnej stronie Urzędu Gminy. Jeśli go tam nie ma, trzeba udać się do stacjonarnego oddziału. Następnie należy otworzyć rysunek planu, a na nim odnaleźć swoją działkę. Legenda, zawarta na dole, wyjaśnia wszelkie użyte symbole, które oznaczają, do jakiego celu może zostać wykorzystana konkretna część terenu. Kiedy już odczytasz szczegółowe informacje, przypisane do danego symbolu, musisz przejść do treści uchwały planu, w której zapisane jest szczegółowo, jaka możliwość wykorzystania terenu. Wtedy już będziesz wiedzieć, czy wybrana przez Ciebie przestrzeń jest działką budowlaną.

3. Co zrobić, w przypadku braku MPZP?

Trudniejszym zadaniem jest ustalenie, czy konkretna działka jest budowlana, czy też nie, jeśli MPZP nie jest dostępny. Wtedy musimy uzyskać decyzję o warunkach zabudowy, w których znajdą się wszystkie potrzebne informacje. Taki dokument można otrzymać w Urzędzie Miasta lub Gminy. Jeżeli natomiast wiesz, że samodzielnie trudno będzie Ci się odnaleźć w gąszczu dokumentacji dotyczącej zagospodarowania przestrzeni, możesz skorzystać z usług wielu firm, które pomagają w uzyskaniu wszystkich niezbędnych dokumentów związanych z działkami budowlanymi.

Teraz już wiesz jak sprawdzić, czy działka jest budowlana. Mamy nadzieję, że wybierając swój teren, skorzystasz z naszych porad, dzięki czemu cały proces przebiegnie sprawnie i zgodnie z planem!

Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku pierwotnym oraz wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Pomagamy m.in. przy odbiorach technicznych, analizie umów oraz ksiąg wieczystych. Dowiedz się więcej o naszej firmie oraz usługach tutaj.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 1 opinii.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka