W poniższym artykule rozwiewamy wątpliwości dotyczące sytuacji związanej z egzekucją komorniczą w wynajmowanym mieszkaniu. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy komornik może wejść do wynajmowanego mieszkania przed dłużnika oraz zająć przedmioty, które się w nim znajdują. Zapraszamy do lektury.
W trakcie prowadzania postępowania licytacyjnego przeciwko właścicielowi lokalu może się zdarzyć sytuacja kiedy nieruchomość ta jest jednocześnie wynajmowana. Co więc dzieje się w takiej sytuacji oraz do czego jest zobowiązany dłużnik? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.
W początkowym etapie prowadzonego postępowania licytacyjnego ma miejsce między innymi opis i oszacowanie, podczas którego biegły sądowy oraz komornik muszą zobaczyć nieruchomość. Obowiązek współpracy w tym zakresie z komornikiem przez dłużnika wynika wprost z artykułu 814 Kodeksu postępowania cywilnego, który zobowiązuje dłużnika to udostępnienia lokalu w celu przeprowadzenia niezbędnych czynności. Jeżeli nie zostanie wyrażona zgoda na to, żeby przeprowadzić czynności związane z opisem i oszacowaniem tej nieruchomości, komornik ma prawo, by wraz ze ślusarzem otworzyć drzwi do lokalu, który wynajmuje dłużnik i wejść do mieszkania.
Wspomniany zapis znajduje zastosowanie nie tylko w ramach postępowania egzekucyjnego z nieruchomości, ale także w przypadku chociażby prowadzenia postępowania egzekucyjnego z innych składników majątkowych dłużnika.
Artykuł 814 Kodeksu postępowania cywilnego wskazuje na to, że jeżeli cel egzekucji będzie tego wymagał, to komornik może zarządzić otwarcie mieszkania albo tez innych pomieszczeń dłużnika. W takiej sytuacji komornik może, zgodnie z artykułem 845 Kodeksu postępowania cywilnego, zająć ruchomości, którymi włada dłużnik w wynajmowanym mieszkaniu. Osoba, która wynajmuje lokal może wykazać że ruchomości które się w tym lokalu znajdują nie stanowią własności dłużnika, lecz są jej prywatną własnością, aczkolwiek będzie to wymagało odpowiedniego udowodnienia tego faktu z jej strony.
Co do zasady nie ma możliwości zabezpieczenia przez najemcę mienia ruchomego przed egzekucją komorniczą.
Wyjątek od tego stanowią:
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Zgodnie z przepisami Kodeksu Cywilnego, a konkretnie artykułem 829 ustęp 6 egzekucji komorniczej nie podlegają również przedmioty służące do nauki. Artykuł ten jednak nie precyzuje konkretnie jakie to są przedmioty. To z kolei może oznaczać dowolną interpretację przez komornika. Może to być zarówno laptop, jak i podręczniki do nauki. W przypadku gdy nie zgadzamy się z egzekucją przedmiotów w naszej opinii służących do nauki, możemy złożyć odwołanie.
Pamiętajmy jednak, że jego werdykt może mimo wszystko nie być po naszej myśli. Istnieje także możliwość przeniesienia praw własności na kogoś innego.
Rozwiązanie to jednak ma dużo wad, do których należą między innymi:
Pamiętać należy również kwotach wolnych od podatku w przypadku darowizny. Jeżeli zostanie ona przekroczona, osoba, na którą przenosimy prawa własności, będzie musiała zapłacić podatek. Między innymi z tych powodów, rozwiązanie to nie jest zbyt popularne w Polsce.
Jak już wspomnieliśmy w poprzednim akapicie, egzekucji komorniczej nie podlegają:
Nie może on również zająć przedmiotów nienależących do dłużnika. Czasem jednak to się zdarza- w takim wypadku musi on je niezwłocznie zwrócić właścicielowi. Egzekucji komorniczej nie podlegają również niektóre świadczenia socjalne.
Są to w szczególności:
Zgodnie z artykułem 829 Kodeksu cywilnego, egzekucji nie podlegają również przedmioty potrzebne dłużnikowi do wykonywania pracy. Nie dotyczy to jednak surowców potrzebnych do pracy oraz pojazdów mechanicznych. W tym wypadku ustawodawca określił, że komornik nie może zająć surowców potrzebnych na jednotygodniowy okres produkcji. Ma to na celu po pierwsze zapewnienie dłużnikowi środków do życia, po drugie ułatwić mu spłacenie długów. Egzekucji komorniczej nie podlegają również zwierzęta gospodarskie oraz narzędzia niezbędne do prowadzenia gospodarstwa rolnego.
To samo dotyczy się nieruchomości niezbędnych do przechowywania płodów rolnych oraz utrzymania zwierząt gospodarczych. W praktyce oznacza to, że odzyskanie należności drogą komorniczą w niektórych przypadkach może być trudne, oraz czasochłonne. Można się przed tym jednak zabezpieczyć, dokładnie sprawdzając osobę, z którą zamierzamy podpisać umowę.
W firmie Pewny Lokal łączymy kompetencje techniczne oraz prawne. Jeżeli potrzebują Państwo pomocy naszych fachowców w sprawdzeniu stanu technicznego, bądź prawnego nieruchomości, zapraszamy do kontaktu mailowego pod adresem kontakt@pewnylokal.pl lub telefonicznego, dzwoniąc na naszą infolinię 797 014 014.
Obejrzyj nasz film.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Posiadamy certyfikat Instytutu Techniki Budowlanej i Infrared Training Canter.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!