Zarezerwuj odbiór

Kupno mieszkania na licytacji komorniczej

W artykule opisujemy i tłumaczymy jak wygląda kupno mieszkania na licytacji komorniczej.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w kwestiach prawnych?
Zamów analizę prawna

Słowo komornik działa na wiele osób odstraszająco. Jednakże warto zwrócić uwagę na pewien ciekawy segment rynku nieruchomości licytacje komornicze. Czy znajdziemy tam lepsze oferty niż na popularnych serwisach ogłoszeniowych? Czy kupno takiego mieszkania jest opłacalne?

Mieszkanie kupione od komornika kojarzy się z przejmowaniem długów albo problemami prawnymi związanymi z nieruchomością. Nie jest to jednak do końca prawda. Nabycie mieszkania poprzez licytację jest nabyciem pierwotnym. Oznacza to, że nabywamy nieruchomość bez obciążonej hipoteki oraz bez długów poprzedniego właściciela. Nie oznacza to jednak możliwości uniknięcia wszelkich kłopotów.

Co w takim razie nam grozi?:

- kupno lokalu z lokatorem, wystarczy że mieszkanie obciążone jest umową dożywocia lub zwykłego najmu. Niestety nabycie nieruchomości podczas licytacji komorniczej nie rozwiązuje tych przykrych konsekwencji.

- drugim istotnym ryzykiem jest, że niektórych nieruchomości nie możemy obejrzeć przed zakupem. Jest to klasyczne kupowanie kota w worku. Zdecydowanie odradzamy tego typu transakcje.

- trzeci minus to możliwość zaskarżenia postępowania sądowego przez dotychczasowego właściciela. Może to oznaczać, że nie będziemy mogli wprowadzić się do wylicytowanego przez nas mieszkania do czasu rozpatrzenia przez sąd zażalenia. Tego typu sprawa może niestety ciągnąć się miesiącami.

Czy istnieją wyjątkowe oferty?

Dość często zdarza się jednak, że mieszkania oferowane podczas licytacji mają zawyżoną cenę. Dlaczego tak się dzieje? Zanim mieszkanie trafi na licytację komornik musi powołać biegłego rzeczoznawcę majątkowego. Jego zadaniem jest wycena nieruchomości. Najczęściej wyceny takiej dokonuje się na podstawie średnich cen nieruchomości w okolicy. Zdarzają się jednak takie przypadki, iż rzeczoznawca nie ma możliwości zobaczenia mieszkania przed dokonaniem wyceny. Oczywiście wyceny bywają bardzo różne i można trafić na bardzo dobre okazje. Na rynku funkcjonują osoby, które specjalizują się w wyszukiwaniu tzw. „perełek”.

Okazja i co dalej?...

Załóżmy, że udało nam się trafić na rewelacyjną ofertę. Jak się ustrzec, przed ryzykownymi czynnikami, o których pisaliśmy powyżej? Z całą pewnością potrzebna będzie nam pomoc prawników. Obecnie na rynku nieruchomości działa kilka firm (np. pewnylokal.pl) dzięki, którym będziemy mogli spać spokojnie. Odradzamy zdawanie się na nasze własne doświadczenie lub też korzystanie wyłącznie z poradników internetowych. Ryzyko w tym przypadku jest zbyt duże.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 4.9/5 na podstawie 59 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Kupujesz mieszkanie od dewelopera?

Zobacz wywiad z ekspertem Pewny Lokal o najważniejszych kwestiach prawnych związanych z zakupem mieszkania

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka