W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej sytuacji, w której mieszkanie z licytacji komorniczej jest zamieszkiwane przez lokatorów. W artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie, co robić, gdy w mieszkaniu, które kupiliśmy z licytacji, zamieszkuje lokator oraz, czy opłaty dłużnika za media przechodzą na nowego właściciela nieruchomości. Zapraszamy do lektury.
Sytuacje, w których na sprzedaż wystawiana jest nieruchomość, którą zamieszkują lokatorzy, będący dłużnikami to sytuacja zdecydowanie najczęściej spotykana pośród wszystkich licytacji komorniczych. W większości przypadków jest to związane z niespłacaniem przez dłużników kredytów hipotecznych. Wierzyciele wnoszą wtedy o przeprowadzanie egzekucji komorniczej.
Pierwszym rozwiązaniem na usunięcie takiego lokatora jest eksmisja komornicza. Dokonuje się jej jeżeli dłużnik chce zamieszkiwać lokal nabywcy i nie chce się wyprowadzić z nieruchomości. W takiej sytuacji przeprowadza się całe postępowanie związane z opróżnieniem tego lokalu. Procedury związane z opróżnieniem są jednakże bardzo czasochłonne i trudno jednoznacznie określić ile dokładnie mogą potrwać. Zdarzają się bowiem sytuacje, w których po przeprowadzeniu licytacji dłużnicy sami się wyprowadzają, czasem wyprowadzają się oni jakiś czas później, a czasami z kolei komornik nie jest w ogóle zaangażowany w czynność eksmisji, gdyż nabywca jest w stanie porozumieć się z samym dłużnikiem na temat jego wyprowadzki, tłumacząc mu, że eksmisja komornicza będzie powodowała dodatkowe koszty dla niego oraz nieprzyjemności związane z przeprowadzeniem opróżnienia z udziałem komornika, oraz policji.
Koszt opróżnienia lokalu to 1500 zł oraz dodatkowe koszty, które mogą dojść nawet do 3-4 tysięcy złotych. Dodatkowo eksmisja może być związana z koniecznością zapewnienia pomieszczenia tymczasowego. Dodatkowo komplikuje to sytuację obu osób oraz podnosi koszty. W postępowaniu egzekucyjnym dłużnikowi przysługuje skarga tak naprawdę na każdą czynność komornika. Biorąc pod uwagę potrzebę, często długiego oczekiwania na decyzję sądu, ewentualne opróżnienie lokalu powinno stanowić ostateczność zarówno dla nabywcy lokalu oraz dłużnika. Lepszą alternatywą jest natomiast dogadanie się z dłużnikiem w zakresie wyprowadzki, tak ażeby sam opuścił lokal. Jeżeli dłużnik zamieszkujący mieszkanie nabywcy nie wyrazi takiej gotowości, osobie, która zakupiła lokal na licytacji komorniczej, przysługuje możliwość wszczęcia postępowania o opróżnienie lokalu.
Koszty postępowania egzekucyjnego są zaliczkowane przez wierzyciela. Osobą, która powinna pokryć wszelkie koszty, co do zasady jest dłużnik. Wyegzekwowanie zobowiązania zapłaty jest jednak trudne. Dłużnik nie ma bowiem często innego majątku lub innych źródeł dochodu. Nabywca mieszkania w takiej sytuacji w praktyce więc również pokrywa koszty z własnej kieszeni. Dłużnik za jakiś czas może na przykład podjąć pracę i zacząć regulować zobowiązania, jednak nabywca nie posiada pewności, że koszty zostaną mu zwrócone.
Firma Pewny Lokal łączy kompetencje techniczne oraz prawne. Jeżeli potrzebują Państwo pomocy naszych fachowców w sprawdzeniu stanu technicznego, bądź prawnego nieruchomości, zapraszamy do kontaktu mailowego pod adresem kontakt@pewnylokal.pl lub telefonicznego, dzwoniąc na naszą infolinię 797 014 014.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Obejrzyj nasz film.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Posiadamy certyfikat Instytutu Techniki Budowlanej i Infrared Training Canter.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!