Koszt robocizny wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim

słuchawka telefonu
strzałka

Potrzebujesz pomocy inżyniera przy odbiorze deweloperskim lub inspekcji nieruchomości na rynku wtórnym?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Koszt robocizny wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim | 797 014 014

Wykańczając mieszkanie, musimy zdecydować, czy zlecamy fachowcom wykonanie wszystkich prac, czy sami podejmujemy się tego wyzwania. Poniższy artykuł zawiera istotne informacje dotyczące tego, ile kosztuje wykończenie mieszkania oraz jak się do niego przygotować. Przejdź do dalszej części artykułu.

Jak sfinansować koszt wykończenia mieszkania? 

Kupno mieszkania to dopiero początek wydatków. Trzeba liczyć się także poniesieniem szeregu dodatkowych kosztów. Sporo środków finansowych pochłania wykończenie mieszkania. Można zająć się tym na własną rękę, co przekłada się na swobodę w wyborze wykonawców i materiałów. Innym rozwiązaniem będzie wykończenie mieszkania pod klucz, najczęściej trzeba liczyć się z kosztem rzędu 1000 zł za każdy metr kwadratowy.

Jeśli ktoś nie dysponuje gotówką, to może zdecydować się na zaciągnięcie kredytu na wykończenie mieszkania. Do wyboru jest kredyt hipoteczny gotówkowy. Najmniej opłacalne będzie zaciągnięcia kredytu gotówkowego, zdecydowanie lepszym wyborem jest sfinansowanie wykończenia lokalu kredytem remontowym. Otrzymane pieniądze mogą zostać wydane na zakup mebli, sprzętu AGD i RTV. Środki są wypłacane od razu w całości i nie ma konieczności prowadzenia faktur potwierdzających zakup materiałów budowlanych. 

Ile kosztuje wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim?

Niestety na to pytanie nie można odpowiedzieć w sposób jednoznaczny, gdyż na cenę wykończenia mieszkania ma wpływ wiele czynników. Należą do nich między innymi:

 • metraż. Im jest on wyższy, tym więcej zapłacimy. Wiąże się to  z większym nakładem pracy potrzebnym do wykończenia danego mieszkania,
 • ceny materiałów potrzebnych do wykończenia. Nie zawsze jednak warto kierować się tylko i wyłącznie niską ceną. Może się bowiem okazać, że tani materiał będzie kiepskiej jakości, a co za tym idzie szybko straci on swoje właściwości, 
 • lokalizacja- koszt wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim jest zazwyczaj wyższy niż w mniejszych miejscowościach. 

W przypadku zastosowania materiałów z najwyższej półki cenowej koszty mogą być znacznie wyższe. Co ważne koszty te nie obejmują one między innymi  zakupu mebli, czy też  sprzętów AGD/RTV. W przypadku ich doliczenia, koszty wykończenia mieszkania do stanu deweloperskiego mogą znacząco wzrosnąć. 

Jak zoptymalizować koszty wykończenia mieszkania?

Każdemu inwestorowi zależy na tym, aby ponieść jak najniższe koszty związane z wykończeniem mieszkania. Należy się zastanowić, co będzie tańsze, wykonanie prac we własnym zakresie czy powierzenie tego zadania fachowcom. Na wydatki związane z wykończeniem wpływa przede wszystkim wielkość powierzchni użytkowej, rodzaj i jakość materiałów.

W przypadku mieszkania od dewelopera warto wnioskować o wprowadzenie zmian aranżacyjnych na etapie budowy nieruchomości, z pozwoli na uzyskanie niemałych oszczędności.

Jest to możliwe w przypadku mieszkania w stanie deweloperskim, pozwala uniknąć dodatkowych kosztów. Mieszkanie zostanie lepiej przystosowane do potrzeb i preferencji przyszłych użytkowników. Należy dokładnie zastanowić się nad tym, jakie sprzęty AGD są niezbędne w kuchni. Zamiast decydować się na kuchnię pod zabudowę, taniej będzie kupić gotowe meble. W łazience można zaoszczędzić dzięki wybraniu płytek o mniejszym formacie, tańszej ceramiki łazienkowej.

Wykończenie podłóg również sporo kosztuje. Przy ograniczonym budżecie lepiej zdecydować się na panele niż podłogi drewniane.

Wykończenie mieszkania — robocizna

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Ten proces wymaga nakładu wielu kosztów, ale i umiejętności. Jeżeli nie jesteśmy pewni czy samemu damy radę wykończyć mieszkanie, najrozsądniejszym wyborem będzie wynajęcie odpowiedniej ekipy, która w znacznie szybszym czasie zakończy prace, niż jeżeli mielibyśmy sami wszystko robić.

Jeżeli mamy zaufanych fachowców to już połowa sukcesu, jeśli jednak jesteśmy na etapie poszukiwań, musimy dokładnie przejrzeć oferty, zaczerpnąć opinii innych, najlepiej, jeśli mielibyśmy wgląd do prac, jakich dokonała dana ekipa wykończeniowa.

Wtedy wiedzielibyśmy czego, możemy się spodziewać. Przy wyborze odpowiednich osób zapewne będziemy się kierować ceną, jaką proponują za swoje usługi.

Koszty będą zależały od tego, skąd wynajmujemy osoby, z jakiego miasta, na jakich produktach pracują i jaką jakość prac oferują. Nie zawsze jednak cena robocizny przekłada się na jakość i o tym tez musimy pamiętać.

Porównanie inżyniera Pewnego Lokalu i ekipy remontowej. Przedstawiciel Pewnego Lokalu zna wszystkie wymagane normy budowlane, ma doświadczenie z wielu odbiorów, posiada specjalistyczny sprzęt. Ekipa remontowa zna budowlankę, ale nie normy prawne, nie ma doświadczenia w odbiorach, nie posiada odpowiednich narzędzi pomiarowych.Wykończenie mieszkania  w stanie deweloperskim to nie lada wyzwanie, dlatego lepiej od razu zdecydować się na fachową pomoc inżyniera z Pewnego Lokalu. Inżynier zna wszystkie potrzebne normy budowlane, ale i prawne, potrzebne do odbioru nieruchomości. Nasi inżynierzy mają doświadczenie z wielu odbiorów, w odróżnieniu od ekipy remontowej.

Jakich kosztów robocizny możemy się spodziewać?

Tabela 2.1 : Szacunkowe koszty robocizny

Rodzaj pomieszczeniaKoszt
Wykończenie Łazienkiod 3000 do 5000 zł / m2
Wykończenie Kuchniod 1000 do 3000 zł / m2
Wykończenie Salonu/Sypialni

od 1200 zł / m2

Koszt wykończenia mieszkania 2024

Na koszta wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim składają się koszta wspomnianej już robocizny powiększone o ceny materiałów.

W zależności od naszego budżetu i umiejętności część najprostszych prac, typu malowanie ścian i kładzenie paneli, możemy wykonać samemu.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Zamów fachową pomoc z Pewny Lokal!

 • Średnio wykrywamy w nieruchomości 16 usterek.
 • Nasza kancelaria przeanalizowała tysiące umów nabycia nieruchomości.
 • Jesteśmy największą inżynieryjno-prawną firmą od audytu nieruchomości. Działamy w całej Polsce.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie i prawnicy.
Duża dyspozycyjność, usługi nawet w 24 h.

Natomiast do elektryki czy montażu białej armatury, z pewnością będziemy musieli skorzystać z pomocy fachowców. I tu analogicznie w wersji budżetowej możemy wynająć kilka ekip do konkretnych działań, lub zamówić kompleksową usługę obejmującą aranżację, wybór i zakup materiałów aż po wykończenie  pod klucz.

W zależności od wybranego standardu takie pakiety wykończeniowe (zwykle bez mebli)  mogą kosztować od 800 do 1400 złotych za metr kwadratowy (w wersji premium nawet około 2500 zł za m2). Poza zróżnicowanym cenami za usługę wykończeniową tak samo ceny poszczególnych elementów będą bardzo zróżnicowane. Rodzaj podłogi, sprzętów, mebli czy elektryki ma ogromne znaczenie!

Część nabywców decyduje się też na wykończenie mieszkania w stopniu podstawowym, tj. kuchnia, łazienka i materac w sypialni, by z czasem dokończyć remont, gdy finanse im na to pozwolą. W związku z tym całkowity koszt wykończenia lokalu jest kwestią bardzo indywidualną.

Znaczenie umowy na wykonanie robót budowlanych przy remoncie i wykończeniu mieszkania – wady i zalety

Umowa na wykonanie robót budowlanych – w tym prac wykończeniowo-remontowych, jest dokumentem, który precyzyjnie określa zakres prac, warunki finansowe oraz prawa i obowiązki obu stron. To rozwiązanie ma jednak swoje wady i zalety? Czy warto podpisać taka umowę? 

Jedną z głównych zalet umowy jest ochrona interesów – zarówno Twoich, jak i wykonawcy. Działa ona jako zabezpieczenie przed nieuczciwymi wykonawcami oraz niespodziewanymi opóźnieniami i wypadkami w trakcie prac.

Umowa określa zakres prac, minimalizując ryzyko nieporozumień i zapewniając jasność co do oczekiwań i odpowiedzialności. Dzięki niej możliwe jest też ustalenie precyzyjnego harmonogramu prac, co pozwala na śledzenie postępów projektu.

Dodatkowo umowa starannie określa warunki finansowe, takie jak koszty robocizny, terminy płatności i ewentualne kary za opóźnienia, co zapewnia stronom poczucie bezpieczeństwa. 

Pomimo znaczących zalet, podpisanie umowy z wykonawcą może mieć tez pewne wady. Przede wszystkim może ograniczać elastyczność w przypadku zmian w trakcie projektu, co wymaga renegocjacji i może prowadzić do dodatkowych kosztów i opóźnień.

Nie można też zapominać o tym, że pomimo ustalonych terminów, istnieje ryzyko opóźnień ze strony wykonawcy, co może wpłynąć na nastrój pracowników, a przez to jakość. 

Umowa na wykonanie robót budowlanych ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Warto ją podpisać, ale należy staranne ją opracować – tak aby uwzględnić potrzeby i oczekiwania obu stron oraz zminimalizować ryzyko ewentualnych konfliktów w trakcie realizacji projektu.


Z tego artykułu dowiedziałeś się, że:

1
w przypadku mieszkania od dewelopera warto wnioskować o wprowadzenie zmian aranżacyjnych na etapie budowy nieruchomości, z pozwoli na uzyskanie niemałych oszczędności.
najczęściej trzeba liczyć się z kosztem rzędu 1000 zł za każdy metr kwadratowy remontu na własną rękę.
2
3
Pewny Lokal chętnie udzieli wsparcia na każdym etapie zakupu nieruchomości od dewelopera oraz sprawdzeniu ekipy.
koszty będą zależały od tego, skąd wynajmujemy osoby, z jakiego miasta, na jakich produktach pracują i jaką jakość prac oferują.
4
Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Potrzebujesz pomocy inżyniera przy odbiorze deweloperskim lub inspekcji nieruchomości na rynku wtórnym?

Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Zobacz, jak sprawdzić stan techniczny mieszkania na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Na co zwrócić uwagę przy remoncie mieszkania deweloperskiego?

Sprawdź rozmowę ekspertów.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 5434 opinii.

Potrzebujesz pomocy inżyniera przy odbiorze deweloperskim lub inspekcji nieruchomości na rynku wtórnym?

Odbierz mieszkanie z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić lub odebrać nieruchomość

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik: sprawdzenie prac wykończeniowych

okładka poradnika

Poradnik: kary umowne w umowach nieruchomościowych

okładka poradnika

Poradnik poodbiorowy

okładka poradnika

Czym jest odbiór techniczny?

Najważniejsze zagadnienia w zasięgu kliknięcia.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka