Najczęściej z usług agencji nieruchomości korzystamy, kiedy przystępujemy do poszukiwania mieszkania na rynku wtórnym. Dzięki wsparciu pośrednika możemy zaoszczędzić przede wszystkim czas, który musielibyśmy przeznaczyć na samodzielne poszukiwanie najbardziej odpowiadających naszym potrzebom ofert. Dodatkowo możemy liczyć na jego pomoc na każdym etapie zakupu, od momentu wyboru mieszkania aż do podpisania umowy przeniesienia własności, w której pośrednik na naszą prośbę również może uczestniczyć. Oczywiście wsparcie agencji ma swoją cenę i właśnie o kosztach zakupu mieszkania z pomocą agencji więcej powiemy poniżej.
Zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy z agencja, warto rozejrzeć się na lokalnym rynku nieruchomości i zdecydować się na sprawdzonego partnera, który w swojej ofercie mieszkania, których standard odpowiada naszym oczekiwaniom. Jeżeli interesuje nas konkretna dzielnica, wówczas dobrze jest zdecydować się na agencję, która działa głównie w tej dzielnicy, ponieważ wtedy pośrednicy dobrze znają lokalny rynek. Jeżeli chodzi o weryfikację kwalifikacji danego pośrednika, dobrze jest sprawdzić, czy figuruje w Centralnym Rejestrze Pośredników w Obrocie Nieruchomościami.
W teorii pośrednicy powinni posiadać dość specjalistyczną wiedzę z zakresu nieruchomości (prawną, techniczna, finansową), aby móc bezpiecznie przeprowadzić kupującego przez transakcję. W praktyce bywa z tym różnie, ponieważ często dla pośrednika priorytetem jest finalizacja transakcji, gwarantująca wypłatę prowizji. Dlatego też należy ostrożnie wybrać agencję, z którą będziemy chcieli współpracować.
Tak jak zostało już wspomniane wcześniej, za swoje usługi agencja pobiera prowizję, która jest należna tylko wtedy, gdy dojdzie do finalizacji transakcji zakupu mieszkania. Kształtuje się ona średnio na poziomie 2-3% wartości nabywanego mieszkania. Co ważne, warto, a nawet trzeba, wysokość prowizji z agencją negocjować, ponieważ może okazać się, że uda nam się obniżyć ją na przykład do 0,5%. Poza tym część agencji prowizję pobiera tylko od jednej strony transakcji, więc dobrze spytać o taką ofertę promocyjną.
Ustalenie prowizji musi mieć formę pisemną i wskazane jest, aby w umowie zapisany został też zakres obowiązków pośrednika. Warto też wyjaśnić kwestię rezygnacji z usług agencji- czy wcześniejsze rozwiązanie umowy nie będzie generowało dla nas dodatkowych kosztów.
Pamiętajmy, że pośrednik nieruchomości nie pobiera od nas prowizji za wystawienie ogłoszenia sprzedaży mieszkania. Pośrednik otrzymuje wynagrodzenie w momencie, gdy dojdzie do podpisania umowy między jego klientem a kupującym mieszkanie i zakończy się to sprzedażą.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Zdarza się, że biura nieruchomości oferują swoje usługi bez pobierania prowizji od strony kupującej i jest to prawda, lecz w takim przypadku pobierają wyższą prowizję od strony sprzedającej. Sprzedający, aby transakcja i pomoc agenta była dla niego opłacalna, w takim momencie uwzględnia wyższą prowizję w cenie nieruchomości i kupujący zawsze zapłaci prowizję, ale nie będzie tego świadom.
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!