Zamów pomoc prawną

Kredyt hipoteczny – czas oczekiwania

Czas oczekiwania na przyznanie kredytu hipotecznego zależy od wielu kwestii. W artykule podpowiadamy, co ma na to wpływ.
Chcesz poprosić o pomoc przy sprawdzeniu umowy deweloperskiej lub umowy kredytowej? Skontaktuj się z nami!

Dowiedz się, czym są rachunki powiernicze.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Spis treści:

1. Zanim złożysz wniosek o kredyt, przeanalizuj swoją sytuację
2. Jak długo trwa załatwianie kredytu hipotecznego? Wiele zależy od Ciebie!
3. Ile trwa procedura uzyskania kredytu hipotecznego
4. Wniosek o kredyt a czas oczekiwania

Proces uzyskiwania pieniędzy podzielony jest na kilka etapów, które obejmują czas od złożenia wniosku do gotowości banku, aż do wypłaty pieniędzy. Czasami trwa to kilkanaście dni, a czasem kilka miesięcy. Skąd bierze się ta różnica?

1. Zanim złożysz wniosek o kredyt, przeanalizuj swoją sytuację

Bardzo ważną kwestią jest indywidualna sytuacja każdej osoby starającej się o kredyt hipoteczny. Czasami proces jest bardzo skomplikowany, ze względu na źródła dochodu klienta, stan prawny nieruchomości czy sprawdzenie zdolności kredytowej. Trzeba więc mieć na uwadze, że w niektórych przypadkach samo analizowanie złożonych dokumentów trwa długo, ponieważ wymagają one udziału kilku osób.

2. Jak długo trwa załatwianie kredytu hipotecznego? Wiele zależy od Ciebie!

Drugą ważną sprawą jest to, w jaki sposób Ty podchodzisz do formalności. Kredyt hipoteczny wiąże się ze złożeniem wielu dokumentów, a także z ciągłym ich uzupełnianiu. Jeśli szybko dostarczasz wymaganą dokumentację, wypełniasz i podpisujesz wnioski, a także jesteś w stałym kontakcie z osobą zajmującą się Twoją sprawą, to możesz mieć pewność, że czas otrzymania przelewu będzie stosunkowo krótki. Jeżeli natomiast przeciągasz takie sytuacje i jesteś trudno dostępny, to z pewnością wypłata nastąpi stosunkowo późno.

3. Ile trwa procedura uzyskania kredytu hipotecznego

Decydując się na zaciągnięcie kredytu, musisz mieć też na uwadze, jaka jest obecna sytuacja w banku. Istnieją takie okresy w roku, kiedy kredytodawcy, mają nawał pracy, co wynika z faktu, że wiele osób ubiega się o pożyczkę na wybudowanie domu. Najczęściej jest to wiosna oraz początek lata. Wtedy czas na wydanie decyzji może wydłużyć się nawet do miesiąca, kiedy to w normalnym trybie, cała procedura trwa kilka dni. Niestety im więcej osób jest zainteresowanych hipoteką, tym dłużej trzeba czekać na odpowiedź.

4. Wniosek o kredyt a czas oczekiwania

Zatem to, jak długa będzie procedura przyznawania kredytu hipotecznego, w dużej mierze zależy od Ciebie i od Twojego zaangażowania. Średni czas to około 2 miesiące. Warto jednak przygotować się i zabezpieczyć na 3, a nawet 4 miesiące oczekiwania, a później nie musieć martwić się, że nie możesz wpłacić odpowiedniej sumy za działkę czy mieszkanie. Pamiętaj także, aby dobrze przygotować się do wzięcia kredytu. Wyprostuj sprawy ze swoimi dochodami, a także sprawdź, czy jeśli chodzi o stan prawny nieruchomości, wszystko jest uregulowane. Warto w takiej sytuacji skorzystać z pomocy specjalistów, którzy przeanalizują  Twoją umowę z deweloperem oraz sprawdzą, czy mieszkanie, które chcesz kupić, rzeczywiście jest w takim stanie, jak wydaje się na pierwszy rzut oka.

Postępując zgodnie z powyższymi radami, z pewnością uzyskasz kredyt szybciej, niż myślisz!

Pewny Lokal to kancelaria specjalizująca się w analizie umów deweloperskich i pomocy nabywcom w kupnie mieszkania od dewelopera. Jednocześnie jesteśmy też firmą inżynieryjną asystującą nabywcom przy odbiorze technicznym nieruchomości od dewelopera. Zachęcamy do kontaktu.

Dowiedz się, na co uważać podpisując umowę deweloperską.

Zobacz wywiad Rzeczpospolitej z ekspertem Pewny Lokal, adwokatem dr Piotrem Semeniukiem

Zobacz, kiedy można odstąpić od umowy deweloperskiej.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 1 opinii.

Czy i kiedy warto sprawdzić stan prawny na rynku wtórnym?

Zobacz rozmowę naszych pracowników.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka