Proces uzyskiwania pieniędzy podzielony jest na kilka etapów, które obejmują czas od złożenia wniosku do gotowości banku, aż do wypłaty pieniędzy. Czasami trwa to kilkanaście dni, a czasem kilka miesięcy. Skąd bierze się ta różnica?
Bardzo ważną kwestią jest indywidualna sytuacja każdej osoby starającej się o kredyt hipoteczny. Czasami proces jest bardzo skomplikowany, ze względu na źródła dochodu klienta, stan prawny nieruchomości czy sprawdzenie zdolności kredytowej. Trzeba więc mieć na uwadze, że w niektórych przypadkach samo analizowanie złożonych dokumentów trwa długo, ponieważ wymagają one udziału kilku osób.
Drugą ważną sprawą jest to, w jaki sposób Ty podchodzisz do formalności. Kredyt hipoteczny wiąże się ze złożeniem wielu dokumentów, a także z ciągłym ich uzupełnianiu. Jeśli szybko dostarczasz wymaganą dokumentację, wypełniasz i podpisujesz wnioski, a także jesteś w stałym kontakcie z osobą zajmującą się Twoją sprawą, to możesz mieć pewność, że czas otrzymania przelewu będzie stosunkowo krótki. Jeżeli natomiast przeciągasz takie sytuacje i jesteś trudno dostępny, to z pewnością wypłata nastąpi stosunkowo późno.
Decydując się na zaciągnięcie kredytu, musisz mieć też na uwadze, jaka jest obecna sytuacja w banku. Istnieją takie okresy w roku, kiedy kredytodawcy, mają nawał pracy, co wynika z faktu, że wiele osób ubiega się o pożyczkę na wybudowanie domu. Najczęściej jest to wiosna oraz początek lata. Wtedy czas na wydanie decyzji może wydłużyć się nawet do miesiąca, kiedy to w normalnym trybie, cała procedura trwa kilka dni. Niestety im więcej osób jest zainteresowanych hipoteką, tym dłużej trzeba czekać na odpowiedź.
Zatem to, jak długa będzie procedura przyznawania kredytu hipotecznego, w dużej mierze zależy od Ciebie i od Twojego zaangażowania. Średni czas to około 2 miesiące. Warto jednak przygotować się i zabezpieczyć na 3, a nawet 4 miesiące oczekiwania, a później nie musieć martwić się, że nie możesz wpłacić odpowiedniej sumy za działkę czy mieszkanie. Pamiętaj także, aby dobrze przygotować się do wzięcia kredytu. Wyprostuj sprawy ze swoimi dochodami, a także sprawdź, czy jeśli chodzi o stan prawny nieruchomości, wszystko jest uregulowane. Warto w takiej sytuacji skorzystać z pomocy specjalistów, którzy przeanalizują Twoją umowę z deweloperem oraz sprawdzą, czy mieszkanie, które chcesz kupić, rzeczywiście jest w takim stanie, jak wydaje się na pierwszy rzut oka.
Postępując zgodnie z powyższymi radami, z pewnością uzyskasz kredyt szybciej, niż myślisz!
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Obejrzyj fragment szkolenia.
Zachęcamy do obejrzenia naszych specjalistów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz jedną z naszych lekcji.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!