Podejmując decyzję o zakupie konkretnego mieszkania, w dużym stopniu kierujemy się jego powierzchnią, deklarowaną przez dewelopera. Nie zawsze zdajemy sobie jednak sprawę z faktu, że ów metraż jest metrażem projektowym, a więc gotowe mieszkanie najprawdopodobniej nie będzie miało identycznej powierzchni jak ta, wskazana w umowie deweloperskiej.
Bardzo często niepokój kupujących wzbudza pomiar ich mieszkania, wykonany przez dewelopera w ramach inwentaryzacji powykonawczej. Podczas odbioru lokalu okazuje się na przykład, że kupione mieszkanie jest o kilka metrów kwadratowych mniejsze lub większe niż zostało to wskazane w umowie deweloperskiej. Czy oznacza to, że nabywcy przysługuje prawo do odstąpienia od zawartej umowy? Czy może liczyć na zwrot części wpłaconych środków, lub może raczej konieczne będzie dopłacenie deweloperowi za większy metraż? Odpowiedzi na te pytania należy szukać w podpisanej wcześniej umowie deweloperskiej, gdzie na pewno znajdziemy zapis regulujący tę kwestię. Musimy też pamiętać o tym, że wprowadzane przez dewelopera na nasze zlecenie zmiany aranżacyjne również mogą mieć wpływ na powykonawczy metraż lokalu.
Standardem jest, że wybudowane mieszkanie nie ma powierzchni identycznej z tą wskazaną w umowie deweloperskiej. Ponieważ nie zawsze kupujący mają tego świadomość, mogą nie zwrócić uwagi na klauzule, dotyczące metrażu, który zostanie później zapisany w umowie przyrzeczonej. Ustawa deweloperska nie reguluje tej kwestii, dlatego też bardzo ważne jest, aby dokładnie przyjrzeć się postanowieniom, zawartym w umowie deweloperskiej i ewentualnie postarać się wynegocjować zapis dla nas bezpieczny. Dobrze jest zrobić to przy wsparciu doświadczonego prawnika, który wskaże nam, które klauzule mogą być dla nas niekorzystne i jak należałoby je zmodyfikować.
Jeżeli okaże się, że metraż jest większy od projektowego, deweloper może żądać od nas dopłaty, nie oferując nam zwrotu w sytuacji, gdy powierzchnia jest mniejsza. Taki zapis warto z deweloperem negocjować. Dobrze jest też zwrócić uwagę na tzw. margines tolerancji, czyli dopuszczoną w umowie deweloperskiej różnicę pomiędzy powierzchnią projektową a powykonawczą (zazwyczaj 2%), powyżej której nabywcy przysługuje prawo do odstąpienia od umowy.
Tymi kwestiami należy się zająć odpowiednio wcześnie, aby nie znaleźć się w trudnej sytuacji na etapie odbioru mieszkania.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Zachęcamy do obejrzenia filmu.
Obejrzyj jedną z naszych lekcji.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!