Zarezerwuj odbiór

Odbiór domu z pompą ciepła

Co to jest pompa ciepła oraz czym się charakteryzuje? Odpowiadamy w artykule.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Posadzki podczas odbioru mieszkania.

Zachęcamy do obejrzenia rozmowy dotyczącej odbioru posadzek przy odbiorze mieszkania.

Odbiór domu z pompą cieplną

Wśród ofert domów budowanych przez deweloperów coraz częściej pojawiają się budynki ogrzewane pompą cieplną. To bezobsługowe urządzenie do grzania domów zyskuje na popularności głównie dzięki dużej efektywności w porównaniu z innymi sposobami ogrzewania. Nowoczesna pompa cieplna może zamieniać energię elektryczną pobieraną z sieci na energię grzewczą potrzebną do ogrzania domu z efektywnością określoną przez współczynnik COP (stosunek zużytej energii elektrycznej do energii wytworzonej) na poziomie 4. Źródło, z jakiego pompa pobiera ciepło może być różnorakie, może to być woda, grunt lub powietrze. Ze względu na to, że działanie tego urządzenia nie jest oparte na procesie spalania, jest ono w pełni ekologicznym sposobem ogrzewania domów i zyskuje na coraz większej popularności. Jedyny koszt eksploatacji pomp ciepła to zakup energii elektrycznej do podtrzymania pracy systemu, a nie do ogrzewania wody. Pompy ciepła mogą być też zasilane gazem. W budynkach ogrzewanych pompą najlepiej sprawdza się niskotemperaturowy system ogrzewania podłogowego, ewentualnie uzupełniony o drabinkowe grzejniki łazienkowe.

Z jaką pompą cieplną mamy do czynienia w naszym domu?

Istnieją różne rodzaje pomp ciepła, o różnej efektywności i możliwości zastosowania, włącznie z ogrzewaniem instalacji ciepłej wody użytkowej i chłodzeniem budynku latem. Pompy ciepła składają się z dwóch zasadniczych części nazywanych źródłem dolnym (może być nim grunt, w którym umieszczane są kolektory płaskie, spiralne lub sondy, woda, powietrze oraz np. ścieki) oraz źródłem górnym, czyli odbiornik tego ciepła – instalacja grzewcza (najczęściej podłogówka lub klimakonwektor). Elementy pompy ciepła tworzą zamknięty układ, wewnątrz którego krąży ekologiczny czynnik roboczy (najczęściej jest to glikol, którego obieg wymuszany jest przez pompę obiegową, zasilaną energią elektryczną) podlegający ciągłym przemianom z postaci ciekłej na gazową i odwrotnie, powodując przepływ energii cieplnej ze źródła dolnego do górnego. Dlatego nieodzownymi częściami tego systemu są także parownik, sprężarka, skraplacza i zawór rozprężny. Spośród różnych rodzajów pomp największą efektywnością charakteryzują się pompy ciepła typu solanka-woda.

Z uwagi na to, że najczęstszym systemem centralnego ogrzewania, który jest wykorzystywany do współpracy z pompą ciepła jest ogrzewanie podłogowe, umieszczone betonowej w wylewce podłogowej, które nie toleruje błędów zarówno na etapie projektu jak i realizacji. Koszty tych błędów są wysokie, dlatego należy starannie zaprojektować cały system, czyli zarówno instalację ogrzewania (m.in. poprzez dokładne wyliczenie zapotrzebowania na ciepło dla każdego pomieszczenia) jak i właściwie dobrać moc pompy cieplne, z ewentualnym uwzględnieniem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacji), czy instalacji ogrzewania ciepłym powietrzem z kominka, czyli DGP.

Jak odebrać pompę cieplną zainstalowaną w domu?

Z powyższego opisu wynika, że zarówno zaplanowanie jak i wykonanie instalacji pompy ciepła i współpracującego z nią systemu ogrzewania domu wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Klienci firm deweloperskich powinni zatem wymagać przy odbiorze domu przedstawienia profesjonalnego projektu całego układu oraz dokumentów odbiorowych w tym wszelkiego rodzaju specyfikacji użytych materiałów, atestów, kart gwarancyjnych, instrukcji obsługi i protokołów potwierdzających sprawdzenie parametrów technicznych uruchomionej na próbę instalacji sporządzonych i podpisanych przez specjalistów uprawnionych do tych czynności. Natomiast najprostszym sposobem naocznego przekonania się o tym, że wykonany układ zasilania instalacji centralnego ogrzewania z pompy cieplnej działa prawidłowo, jest sprawdzenie działania ogrzewania w trakcie odbioru domu. Nie będzie to możliwe, jeżeli deweloper przekazuje nam budynek bez uruchomionej instalacji elektrycznej i napełnienia instalacji centralnego ogrzewania (tzw. podłogówki i ew. grzejników drabinkowych w łazienkach). Protokół odbioru domu nie powinien pomijać tego elementu.

Jeżeli nie czujemy się na siłach aby samodzielnie uczestniczyć w tych procedurach, skorzystajmy z pomocy inżynierów z firmy Pewny Lokal, którzy przypilnują, aby sprawdzenie działania instalacji grzewczych w budynku zostało prawidłowo przeprowadzone a klient otrzymał stosowne dokumenty.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pompy ciepła zapraszamy do odwiedzenia strony w linku tutaj.

Stolarka okienna przy odbiorze mieszkania.

Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Jakie są dopuszczalne odchyłki dewelopera?

Zobacz film o dopuszczalnych odchyłkach dewelopera podczas odbioru mieszkania.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 7 opinii.

Czy i jak mierzyć metraż przy odbiorze mieszkania?

Zachęcamy do obejrzenia filmu na temat pomiaru metrażu przy odbiorze mieszkania.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka