Rękojmia jest ustawowym narzędziem, służącym ochronie interesu kupującego, również w przypadku zakupu nieruchomości, zarówno na rynku wtórnym, jak i na pierwotnym. Jej czas obowiązywania wynosi pięć lat dla nieruchomości i jeżeli w tym czasie stwierdzimy, że kupiony przez nas dom jest wadliwy, wówczas powinniśmy dochodzić swoim praw właśnie z tytułu rękojmi. Pamiętajmy jedynie, że w przypadku umów, które nie są umowami konsumenckimi (na przykład zawieranych przez dwie osoby fizyczne, jak ma to zazwyczaj miejsce na rynku wtórnym) istnieje możliwość wyłączenia lub ograniczenia rękojmi, na co trzeba zwrócić baczną uwagę na etapie podpisywania umowy. Dodatkowo najczęściej w umowie zawieranej na rynku wtórnym pojawia się sformułowanie, iż kupujący zapoznał się ze stanem technicznym domu lub mieszkania i go akceptuje. Taki zapis również może utrudnić realizację uprawnień z tytułu rękojmi, a więc tu też trzeba być czujnym, sprawdzając zapisy umowne.
Na podstawie rękojmi kupujący może domagać się od sprzedającego:
Te dwa ostatnie rozwiązania można brać pod uwagę w przypadku stwierdzenia wad istotnych, a więc utrudniających bądź wręcz uniemożliwiających użytkowanie zakupionego domu.
Wady możemy podzielić na jawne i tajne. Co prawda Kodeks cywilny nie rozróżnia ich w taki sposób, ale na potrzeby zakupu na rynku wtórnym warto wprowadzić takie rozróżnienie. Dodatkowo pojęcie wady nie jest tak jednoznaczne jak mogłoby się wydawać - wada może być nie tylko techniczna (fizyczna), ale również prawna.
O wadzie fizycznej możemy mówić, jeżeli:
Natomiast wada prawna występuje, gdy:
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
W praktyce może oznaczać to na przykład obciążenie nieruchomości prawem obligacyjnym (dożywocie, najem), które nie zostało wpisane do księgi wieczystej, lub jej zajęcie w toku postępowania egzekucyjnego, o czym kupujący nie miał pojęcia. Bardzo dobrą i zalecaną praktyką jest zlecenie przeprowadzenia audytu technicznego i prawnego nieruchomości przed jej zakupem, dzięki czemu możemy uniknąć wielu zbędnych niespodzianek już po nabyciu domu lub mieszkania.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz jedną z naszych lekcji.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!