Pomimo tego, iż coraz więcej nieruchomości kupowanych jest za gotówkę, nadal prawie 50% nabywców mieszkań finansuje zakup kredytem hipotecznym. Taka transakcja składa się z kilku etapów, a jednym z ważniejszych z nich jest złożenie wniosku o kredyt, a następnie otrzymanie decyzji kredytowej, która może być pozytywna lub negatywna. W tym drugim przypadku kupujący może znaleźć się w trudnej sytuacji, wynikającej z zapisów podpisanej wcześniej umowy deweloperskiej. Dlatego warto wcześniej przygotować się na taką ewentualność, przyglądając się uważnie postanowieniom, zawartym w jej projekcie.
Podpisując umowę deweloperską po jedynie wstępnej weryfikacji naszej zdolności kredytowej, musimy mieć świadomość, że kredytu możemy nie otrzymać. Na decyzję kredytową banku wpływ mają różne czynniki i nie wszystkie jesteśmy w stanie przeanalizować wcześniej. Wniosek o kredyt składamy już po podpisaniu umowy z deweloperem, dlatego do nas należy zadbanie o to, aby znalazł się w niej bezpieczny dla nas zapis dotyczący warunków odstąpienia od niej w przypadku nieuzyskania kredytu.
Na wszelki wypadek dobrze jest w umowie zawrzeć postanowienie, zgodnie z którym kupujący będzie uprawniony do odstąpienia od umowy bez ponoszenia kosztów i za zwrotem poniesionych opłat w przypadku odmowy udzielenia kredytu np. przez trzy banki. Część deweloperów oferuje wsparcie przy uzyskaniu kredytu dzięki współpracy z doradcami finansowymi, co jest dużym ułatwieniem dla klientów, ale jednocześnie często warunkiem bezkosztowego odstąpienia od umowy jest właśnie skorzystanie z usług wspomnianych doradców. Dlatego przed przystąpieniem do umowy warto, jest skonsultować ją z prawnikiem, który będzie mógł ocenić, czy dane postanowienia umowne będą dla nas korzystne.
Konstrukcja ustawy deweloperskiej umożliwia zawarcie w umowie postanowień korzystniejszych dla nabywcy od ustawowych. Dlatego też, jeżeli wiemy, że zakup będziemy finansowali kredytem hipotecznym, warto porozmawiać na ten temat z deweloperem już na etapie wczesnych negocjacji. Dzięki temu zyskamy pewność, że zapis o możliwości odstąpienia od umowy z przyczyn innych niż te, wskazane w ustawie, znajdzie się w umowie (oczywiście, jeżeli deweloper przystanie na naszą propozycję). Standardowo deweloperzy raczej nie umieszczają w umowie takich postanowień, dlatego też to na kupującym ciąży obowiązek dopilnowania tej kwestii.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Sprawdź fragment szkolenia.
Obejrzyj jedną z naszych lekcji.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Posiadamy certyfikat Instytutu Techniki Budowlanej i Infrared Training Canter.
Eksperci wyjaśniają wszystkie Twoje wątpliwości.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!