Masz w planach kupno mieszkania z garażem lub sam garaż i nie wiesz, jakie koszta czekają na Ciebie po tej transakcji? W poniższym artykule przedstawimy, jak wyglądają koszty notarialne, które należy ponieść przy zakupie garażu, w jaki sposób notariusz nalicza opłaty oraz, czy można negocjować wysokość taksy notarialnej.
Kupując mieszkanie, często również nabywamy dodatkowo przynależności takie jak garaż. Tutaj w przypadku opłat może nas czekać duże zaskoczenie. Zakup lokalu mieszkalnego wiąże się z obniżeniem taksy notarialnej o ½ część na podstawie paragrafu 6 rozporządzenia w sprawie taksy notarialnej (Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej). Wspomniany paragraf 6 rozporządzenia nie obejmuje natomiast lokali użytkowych, jakim jest garaż. Może się więc zdarzyć sytuacja kiedy nabywca przykładowo kupi garaż za 40,000 zł oraz mieszkanie za 80,000 złotych, a taksa notarialna za mieszkanie wyniesie mniej niż za garaż.
Notariusz z reguły nalicza taksę notarialną od lokalu na podstawie paragrafu 6 rozporządzenia i osobno taksę notarialną od nabycia garażu. Opłata od tej przynależności jest relatywnie wysoka, gdyż jest liczona na podstawie paragrafu 3 w związku z paragrafem 5 rozporządzenia. W paragrafie tym zapisana jest wysokość taksy notarialnej, która jest uzależniona od wartości nabywanego przedmiotu. Taksa notarialna zapisana w rozporządzeniu to stawka progresywna i widełkowa. W pierwszych przedziałach im niższa wartość tym procentowo wyższa taksa notarialna. Dlatego właśnie czasami opłaty za garaż mogą nas zaskakiwać i mogą one być dość wysokie.
Jedną z propozycji obniżki taksy notarialnej może być sytuacja kiedy to notariusz nie będzie pobierał osobno taksy notarialnej od garażu, tylko zsumuje ją na podstawie paragrafu 11. Paragraf ten mówi o sumowaniu opłaty notarialnej wynikającej z przeprowadzenia kilku czynności w ramach aktu. Wprawdzie notariusz zgodnie z rozporządzeniem nie do końca może zastosować tu ten paragraf (mieszkanie oraz garaż są osobnymi przedmiotami sprzedaży i dotyczą ich inne stawki), czasami jednak może się zdarzyć, że notariusz zsumuje łączną wartość lokalu i garażu i policzy łączną taksę notarialną na podstawie paragrafu 6. Dla klienta taka sytuacja stanowi wtedy bardzo dużą obniżkę w opłatach.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Posiadamy certyfikat Instytutu Techniki Budowlanej i Infrared Training Canter.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!