Dowiedz się więcej!

Opłaty notarialne przy zakupie garażu

W poniższym artykule przedstawimy jak wyglądają koszty notarialne, które należy ponieść przy kupnie garażu.
Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości na rynku wtórnym? Sprawdzamy księgi wieczyste, wykonujemy przeglądy techniczne nieruchomości, pomagamy w bezpiecznym podpisaniu umowy.
Poproś o kontakt

Zobacz, jak możemy Ci pomóc na rynku wtórnym.

Obejrzyj film, w którym wyjaśniamy, dlaczego warto zlecić nam audyt mieszkania lub domu na rynku wtórnym.

Kupując mieszkanie często również nabywamy dodatkowo przynależności takie jak garaż. Tutaj w przypadku opłat może nas czekać duże zaskoczenie. Zakup lokalu mieszkalnego wiąże się z obniżeniem taksy notarialnej o ½ część na podstawie paragrafu 6 rozporządzenia w sprawie taksy notarialnej (Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej). Wspomniany paragraf 6 rozporządzenia nie obejmuje natomiast lokali użytkowych jakim jest garaż. Może się więc zdarzyć sytuacja kiedy nabywca przykładowo kupi garaż za 40,000 zł oraz mieszkanie za 80,000 złotych, a taksa notarialna za mieszkanie wyniesie mniej niż za garaż.

Jak notariusz nalicza opłaty?

Notariusz z reguły nalicza taksę notarialną od lokalu na podstawie paragrafu 6 rozporządzenia i osobno taksę notarialną od nabycia garażu. Opłata od tej przynależności jest relatywnie wysoka, gdyż jest liczona na podstawie paragrafu 3 w związku z paragrafem 5 rozporządzenia. W paragrafie tym zapisana jest wysokość taksy notarialnej, która jest uzależniona od wartości nabywanego przedmiotu. Taksa notarialna zapisana w rozporządzeniu to stawka progresywna i widełkowa. W pierwszych przedziałach im niższa wartość tym procentowo wyższa taksa notarialna. Dlatego właśnie czasami opłaty za garaż mogą nas zaskakiwać i mogą one być dość wysokie.

Czy możemy liczyć na obniżkę taksy?

Jedną z propozycji obniżki taksy notarialnej może być sytuacja kiedy to notariusz nie będzie pobierał osobno taksy notarialnej od garażu, tylko zsumuje ją na podstawie paragrafu 11. Paragraf ten mówi o sumowaniu opłaty notarialnej wynikającej z przeprowadzenia kilku czynności w ramach aktu. Wprawdzie notariusz zgodnie z rozporządzeniem nie do końca może zastosować tu ten paragraf (mieszkanie oraz garaż są osobnymi przedmiotami sprzedaży i dotyczą ich inne stawki),czasami jednak może się zdarzyć że notariusz zsumuje łączną wartość lokalu i garażu i policzy łączną taksę notarialną na podstawie paragrafu 6. Dla klienta taka sytuacja stanowi wtedy bardzo dużą obniżkę w opłatach.

Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Dowiedz się więcej tutaj.

Dlaczego warto wykonać przegląd techniczny mieszkania na rynku wtórnym.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

Dowiedz się, co należy sprawdzić, jeśli chodzi o stan prawny i techniczny przynależności do mieszkania.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 25 opinii.

Zobacz, jak sprawdzić stan prawny mieszkania na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka