Dowiedz się więcej!

Jak sprawdzić notariusza

Decydując się na zakup mieszkania, nie obejdzie się bez wizyty u notariusza. Jak wybrać dobrego notariusza? Czy można negocjować cenę?
Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości na rynku wtórnym? Sprawdzamy księgi wieczyste, wykonujemy przeglądy techniczne nieruchomości, pomagamy w bezpiecznym podpisaniu umowy.
Poproś o kontakt

Zobacz, jak możemy Ci pomóc na rynku wtórnym.

Obejrzyj film, w którym wyjaśniamy, dlaczego warto zlecić nam audyt mieszkania lub domu na rynku wtórnym.

Wizyta u notariusza – zakup mieszkania

Mało kto wie, że wysokość opłat u notariusza można negocjować. Taka notarialna uwzględnia tylko najwyższą stawkę jakiej może żądać notariusz za czynności prawne. Nie ma jednak przeszkód, aby rejent zastosował niższą stawkę notarialną. Także ceny u notariuszy wcale nie muszą być wszędzie jednakowe. W przypadku nabycia mieszkania na rynku wtórnym taksa notarialna zależna jest od wartości przedmiotu czynności notarialnej (mówiąc wprost – taksa notarialna zależna jest od wielkości mieszkania). W przypadku zakupu mieszkania od dewelopera, z rynku pierwotnego koszt taksy notarialnej dzielony jest na pół między dewelopera a kupującego. W sytuacji nabywania mieszkania na rynku pierwotnym, będziemy musieli odwiedzić notariusza dwukrotnie. Za pierwszym razem podczas podpisywania umowy deweloperskiej, druga wizyta czeka nas w momencie podpisywania umowy przenoszącej własność. Przyjmuje się, że wszystkie opłaty notarialne dla przeciętnego mieszkania wynoszą trochę poniżej 1% wartości mieszkania. Sprzedaż nieruchomości czy też każde inne przeniesienie własności lokalu, musi zostać dokonane w formie aktu notarialnego.

Wybór notariusza

Na rynku pierwotnym to deweloper zazwyczaj wskazuje notariusza, u którego dojdzie do niezbędnych czynności prawnych. Kancelarie notarialne chętnie współpracują z dużymi deweloperami, ponieważ zapewnia im to stały napływ klientów. W przypadku rynku wtórnego tutaj już panuje dużo większa swoboda w przypadku wyboru rejenta. Część osób może zdecydować się na wybór kancelarii, która pracuje także np. w soboty w godzinach popołudniowych. Osoby nabywające mieszkanie nie zawsze mają możliwość stawienia się u notariusza w ciągu tygodnia, dlatego tego typu udogodnienie może spowodować, że wybierzemy bardziej dostępnego notariusza. Wybór odpowiedniego rejenta, będzie szczególnie ważny dla osób zawodowo zajmujących się inwestowaniem w nieruchomości. Tutaj istotna jest dobra współpraca z notariuszem, ponieważ samo odczytywanie aktu może trwać np. dwie godziny, a trzeba jeszcze znaleźć czas na inne kwestie związane z prowadzeniem firmy w branży nieruchomości. Dobry notariusz część porad, szczególnie na etapie przygotowawczym, jest w stanie udzielić przez telefon. Głównym zadaniem notariusza jest niedopuszczenie do zawarcia umowy niezgodnej z prawem. Jako zawód zaufania publicznego, notariusz ma gwarantować bezpieczeństwo transakcji.

Umowa deweloperska

Przed udaniem się do notariusza musimy dokładnie przeanalizować dokumenty jakie podpiszemy z deweloperem. Jeżeli zastawiamy się czy transakcja będzie bezpieczna, możemy zlecić sprawdzenie dokumentów, kancelarii wyspecjalizowanej w analizowaniu umów deweloperskich. Dzięki takiej analizie dowiemy się czy w umowie nie ma dla nas niebezpiecznych klauzul np. na temat kar umownych albo zapisów które odbiegają na naszą niekorzyść od rynkowych standardów. Prawnik sporządzi dla nas szczegółowy raport, dzięki któremu będziemy wiedzieć jakie zapisy umowy należy renegocjować z deweloperem.

Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w analizie dokumentacji od dewelopera, zapraszamy do kontaktu z Pewny Lokal (tel. 797 014 014) lub pisząc na adres mailowy – kontakt@pewnylokal.pl

Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Dowiedz się więcej tutaj.

Dlaczego warto wykonać przegląd techniczny mieszkania na rynku wtórnym.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

Dowiedz się, co należy sprawdzić, jeśli chodzi o stan prawny i techniczny przynależności do mieszkania.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 16 opinii.

Zobacz, jak sprawdzić stan prawny mieszkania na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka