Zarezerwuj odbiór

Notariusz mieszkanie od dewelopera

Dowiedz się o m.in o tym, kto wybiera notariusza na rynku pierwotnym.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w kwestiach prawnych?
Zamów analizę prawna

Akt notarialny mieszkanie u dewelopera

W niniejszym wpisie odpowiemy na pytanie, kiedy w procesie zakupu mieszkania na rynku pierwotnym czeka Cię wizyta u notariusza.

1) Wizyta u notariusza przy podpisaniu umowy deweloperskiej

Zgodnie z ustawą deweloperską, umowa deweloperska musi być podpisana w formie aktu notarialnego (w przeciwieństwie, do – często poprzedzającej umowę deweloperską – umowy rezerwacyjnej). Warto pamiętać, że, zgodnie z ustawą deweloperską, koszt taksy notarialnej przy umowie deweloperskiej musi być podzielony równo między nabywcę nieruchomości mieszkalnej a dewelopera. Polskie prawo nie zakazuje oczywiście, żeby całą taksę notarialną za sporządzenie umowy deweloperskiej poniósł deweloper, nie ma natomiast możliwości prawnej, żeby tym kosztem w całości obciążyć nabywcę.

2) Podpisanie umowy przenoszącej własność mieszkania u notariusza

Nabycie mieszkania na rynku pierwotnym wiąże się z dwoma wizytami u notariusza. Pierwszą, przy sporządzaniu umowy deweloperskiej; kolejną – w trakcie podpisywania umowy przenoszącej własność (o tym, czy różnią się obie umowy możesz przeczytać w tym artykule). Podpisanie notarialnej umowy przenoszącej własność następuje zawsze po odbiorze technicznym mieszkania, zwykle, gdy nabywca wpłacił już wszystkie raty za nieruchomość (zgodnie z harmonogramem z umowy deweloperskiej). Przy podpisaniu umowy przenoszącej własność notariusz składa wniosek do sądu wieczystoksięgowego o założenie księgi wieczystej do mieszkania oraz wpisania do tej księgi nabywcy jako nowego właściciela.

3) Kto wybiera notariusza na rynku pierwotnym?

Z praktyki wiemy, że notariusza przy podpisaniu umowy deweloperskiej najczęściej wskazuje deweloper. Deweloperzy zwykle „pracują” na jednym wzorze umowy deweloperskiej dlatego zależy im na tym, żeby podpisywanie umów z nabywcami „koordynował” ten sam notariusz. Nie jest tajemnicą, że notariusze „konkurują” o współpracę z deweloperami. Posiadanie w portfolio swoich notarialnych klientów dużego dewelopera wiąże się z prestiżem dla danej kancelarii notarialnej, a co najważniejsze – ze stałym dopływem klientów. Własnego notariusza można wyjątkowo zaproponować małemu, niedoświadczonemu deweloperowi.

Jeżeli interesuje Cię porównanie średnich opłat notarialnych za umowy związane z nabyciem nieruchomości (w tym z taksami za sporządzenie umów deweloperskich), zachęcamy do zapoznania się z naszym autorskim raportem dostępnym tutaj.

Zachęcamy także do kontaktu w sprawie pomocy technicznej lub prawnej przy kupnie mieszkania.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 68 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Kupujesz mieszkanie od dewelopera?

Zobacz wywiad z ekspertem Pewny Lokal o najważniejszych kwestiach prawnych związanych z zakupem mieszkania

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka