Dowiedz się więcej!

Notariusz mieszkanie od dewelopera

Dowiedz się o m.in o tym, kto wybiera notariusza na rynku pierwotnym.
Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości na rynku wtórnym? Sprawdzamy księgi wieczyste, wykonujemy przeglądy techniczne nieruchomości, pomagamy w bezpiecznym podpisaniu umowy.
Poproś o kontakt

Zobacz, jak możemy Ci pomóc na rynku wtórnym.

Obejrzyj film, w którym wyjaśniamy, dlaczego warto zlecić nam audyt mieszkania lub domu na rynku wtórnym.

Akt notarialny mieszkanie u dewelopera

W niniejszym wpisie odpowiemy na pytanie, kiedy w procesie zakupu mieszkania na rynku pierwotnym czeka Cię wizyta u notariusza.

1) Wizyta u notariusza przy podpisaniu umowy deweloperskiej

Zgodnie z ustawą deweloperską, umowa deweloperska musi być podpisana w formie aktu notarialnego (w przeciwieństwie, do – często poprzedzającej umowę deweloperską – umowy rezerwacyjnej). Warto pamiętać, że, zgodnie z ustawą deweloperską, koszt taksy notarialnej przy umowie deweloperskiej musi być podzielony równo między nabywcę nieruchomości mieszkalnej a dewelopera. Polskie prawo nie zakazuje oczywiście, żeby całą taksę notarialną za sporządzenie umowy deweloperskiej poniósł deweloper, nie ma natomiast możliwości prawnej, żeby tym kosztem w całości obciążyć nabywcę.

2) Podpisanie umowy przenoszącej własność mieszkania u notariusza

Nabycie mieszkania na rynku pierwotnym wiąże się z dwoma wizytami u notariusza. Pierwszą, przy sporządzaniu umowy deweloperskiej; kolejną – w trakcie podpisywania umowy przenoszącej własność (o tym, czy różnią się obie umowy możesz przeczytać w tym artykule). Podpisanie notarialnej umowy przenoszącej własność następuje zawsze po odbiorze technicznym mieszkania, zwykle, gdy nabywca wpłacił już wszystkie raty za nieruchomość (zgodnie z harmonogramem z umowy deweloperskiej). Przy podpisaniu umowy przenoszącej własność notariusz składa wniosek do sądu wieczystoksięgowego o założenie księgi wieczystej do mieszkania oraz wpisania do tej księgi nabywcy jako nowego właściciela.

3) Kto wybiera notariusza na rynku pierwotnym?

Z praktyki wiemy, że notariusza przy podpisaniu umowy deweloperskiej najczęściej wskazuje deweloper. Deweloperzy zwykle „pracują” na jednym wzorze umowy deweloperskiej dlatego zależy im na tym, żeby podpisywanie umów z nabywcami „koordynował” ten sam notariusz. Nie jest tajemnicą, że notariusze „konkurują” o współpracę z deweloperami. Posiadanie w portfolio swoich notarialnych klientów dużego dewelopera wiąże się z prestiżem dla danej kancelarii notarialnej, a co najważniejsze – ze stałym dopływem klientów. Własnego notariusza można wyjątkowo zaproponować małemu, niedoświadczonemu deweloperowi.

Jeżeli interesuje Cię porównanie średnich opłat notarialnych za umowy związane z nabyciem nieruchomości (w tym z taksami za sporządzenie umów deweloperskich), zachęcamy do zapoznania się z naszym autorskim raportem dostępnym tutaj.

Zachęcamy także do kontaktu w sprawie pomocy technicznej lub prawnej przy kupnie mieszkania.

Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Dowiedz się więcej tutaj.

Dlaczego warto wykonać przegląd techniczny mieszkania na rynku wtórnym.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

Dowiedz się, co należy sprawdzić, jeśli chodzi o stan prawny i techniczny przynależności do mieszkania.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 100 opinii.

Zobacz, jak sprawdzić stan prawny mieszkania na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka