W niniejszym wpisie odpowiemy na pytanie, kiedy w procesie zakupu mieszkania na rynku pierwotnym czeka Cię wizyta u notariusza.
Zgodnie z ustawą deweloperską, umowa deweloperska musi być podpisana w formie aktu notarialnego (w przeciwieństwie, do – często poprzedzającej umowę deweloperską – umowy rezerwacyjnej). Warto pamiętać, że, zgodnie z ustawą deweloperską, koszt taksy notarialnej przy umowie deweloperskiej musi być podzielony równo między nabywcę nieruchomości mieszkalnej a dewelopera. Polskie prawo nie zakazuje oczywiście, żeby całą taksę notarialną za sporządzenie umowy deweloperskiej poniósł deweloper, nie ma natomiast możliwości prawnej, żeby tym kosztem w całości obciążyć nabywcę.
Nabycie mieszkania na rynku pierwotnym wiąże się z dwoma wizytami u notariusza. Pierwszą, przy sporządzaniu umowy deweloperskiej; kolejną – w trakcie podpisywania umowy przenoszącej własność (o tym, czy różnią się obie umowy możesz przeczytać w tym artykule). Podpisanie notarialnej umowy przenoszącej własność następuje zawsze po odbiorze technicznym mieszkania, zwykle, gdy nabywca wpłacił już wszystkie raty za nieruchomość (zgodnie z harmonogramem z umowy deweloperskiej). Przy podpisaniu umowy przenoszącej własność notariusz składa wniosek do sądu wieczystoksięgowego o założenie księgi wieczystej do mieszkania oraz wpisania do tej księgi nabywcy jako nowego właściciela.
Z praktyki wiemy, że notariusza przy podpisaniu umowy deweloperskiej najczęściej wskazuje deweloper. Deweloperzy zwykle „pracują” na jednym wzorze umowy deweloperskiej dlatego zależy im na tym, żeby podpisywanie umów z nabywcami „koordynował” ten sam notariusz. Nie jest tajemnicą, że notariusze „konkurują” o współpracę z deweloperami. Posiadanie w portfolio swoich notarialnych klientów dużego dewelopera wiąże się z prestiżem dla danej kancelarii notarialnej, a co najważniejsze – ze stałym dopływem klientów. Własnego notariusza można wyjątkowo zaproponować małemu, niedoświadczonemu deweloperowi.
Jeżeli interesuje Cię porównanie średnich opłat notarialnych za umowy związane z nabyciem nieruchomości (w tym z taksami za sporządzenie umów deweloperskich), zachęcamy do zapoznania się z naszym autorskim raportem dostępnym tutaj.
Zachęcamy także do kontaktu w sprawie pomocy technicznej lub prawnej przy kupnie mieszkania.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Posiadamy certyfikat Instytutu Techniki Budowlanej i Infrared Training Canter.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!