Reprywatyzacja jest przywróceniem przez państwo nieruchomości osobom, które były wcześniej właścicielami lokalu. Proces ten budzi wiele wątpliwości na polskim rynku nieruchomości, bowiem proces reprywatyzacji nie jest uregulowany przez prawo, a dodatkowo na przejętych przez państwo gruntach i w budynkach często zamieszkują lokatorzy.
Mieszkanie własnościowe stanowi jedno z najpopularniejszych typów nieruchomości na polskim rynku. Są to mieszkania, które zarządzane są przez spółdzielnię mieszkaniową lub wspólnotę. Stanowią one odrębną nieruchomość i posiadają księgę wieczystą. W przypadku spółdzielczego mieszkania własnościowego księga wieczysta nie jest natomiast wymagana, potrzebne będzie jednak tak zwane zaświadczenie do sprzedaży wydawane przez spółdzielnię mieszkaniową.
W przypadku mieszkania własnościowego właściciel może w pełni rozporządzać nieruchomością poprzez sprzedaż lokalu, jego wynajem, przeprowadzenie remontu bądź przekazywać go innej osobie w formie darowizny. Mieszkanie takie można również dziedziczyć.
Pomimo że minęło już tak wiele lat od zakończenia II wojny światowej (kiedy to postanowiono że grunty warszawskie przejmie państwo) oraz od upadku komunizmu (kiedy pojawiły się przepisy dzięki którym poprzedni właściciele mogli wnioskować o utraconą własność) kwestia reprywatyzacji wciąż jest sprawą sporną.
W obliczu tej sytuacji, pomimo kosztownych i długich procesów, poprzedni właściciele mieszkań własnościowych często wkraczają na drogę postępowania sądowo-administracyjnego. Często powoduje to zwrot spadkobiercom ich utraconych nieruchomości w naturze, bądź jeśli nie udałoby się w taki sposób, w formie rekompensaty finansowej od państwa. Pojawiają się niestety również nadużycia a niekiedy nawet i naruszenia prawa. Wobec tego u przyszłych kupujących mieszkania własnościowe może pojawić się obawa, iż kamienica może zostać oddana do poprzedniego właściciela bądź jego spadkobiercy.
Jeżeli jesteśmy zainteresowani kupnem mieszkania własnościowego, kluczowym jest by dokładnie przeanalizować księgę wieczystą nieruchomości. Taki krok pozwoli nam na uniknięcie chociażby ryzyka związanego z sytuacją kiedy to nieruchomość jest częściowo własnością spadkobiercy lub pomoże nam zapobiec sytuacji w której wystąpi znaczne, czasem kilkukrotne zwiększenie czynszu. Najlepiej zlecić analizę dokumentacji prawnej prawnikom z firmy Pewny Lokal, którzy specjalizują się w prawie nieruchomości. Zapraszamy Państwa do kontaktu mailowego pod adresem kontakt@pewnylokal.pl lub telefonicznego, dzwoniąc na naszą infolinię 797 014 014.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Zachęcamy do obejrzenia materiału naszych specjalistów.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Posiadamy certyfikat Instytutu Techniki Budowlanej i Infrared Training Canter.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!