Reprywatyzacja nieruchomości warszawskich to temat sięgający czasów tuż po II wojnie światowej. Dokładnie chodzi o rok 1945, kiedy to podpisany został tzw. dekret Bieruta. Po podpisaniu tego aktu przestała istnieć własność prywatna w zakresie nieruchomości. Bolesław Bierut podpisał ten dekret, aby umożliwić szybką odbudowę stolicy po zniszczeniach wojennych. Reprywatyzacja jest procesem zwrotu nieruchomości przedwojennym właścicielom (spadkobiercy) przez samorząd Warszawy.
Sytuacja z reprywatyzacją jest trudna, organizacje zajmujące się tym tematem mają wątpliwości czy spadkobiercy zgłaszający się po 70 latach mają prawo do odzyskania całej kamienicy, która to po wojnie była stertą gruzu? Organizacja „Miasto Jest Nasze”, podnosi ten wątek powołując się na liczne przypadki w których kamienicę wybudowano na koszt państwa, następnie również na koszt państwa ją odbudowane po wojnie, a roszczenia do niej zgłasza wnuk dawnego właściciela. Niestety do tej pory kwestia reprywatyzacji warszawskich nieruchomości nie doczekała się kompleksowych uregulowań prawnych. Sprawy związane z reprywatyzacją nieruchomości podejmowane są na podstawie decyzji administracyjnych i orzeczeń sądowych.
Dużo wątpliwości budzą także zgłaszający się spadkobiercy. Część z tych osób w sposób nielegalny próbuje wyłudzić prawo do własności nieruchomości. Znane są przypadki posługiwania się fałszywymi aktami własności. Ciężkimi do oceny pozostają także przypadki w których to ludność żydowska sprzedawała kamienicę przed sądem polubownym, wiedząc że za chwilę trafią do getta. Czy wykorzystywanie tragicznej sytuacji tych osób daje podstawy do ubiegania się, o zwrot mienia. Są to sytuacje, które bardzo trudno ocenić i wymagają zawsze indywidualnego podejścia do tematu. Inną, sporną kwestią jest ustanawianie kuratora spadku, który poszukuje spadkobierców dawnych właścicieli. Media donosiły o patologiach w tej kwestii np. poszukiwaniach osoby, która powinna mieć blisko 140 lat. Oczywiście takiej osoby nie udało się odnaleźć, a udziały zostały sprzedane osobom, które ciężko posądzać, o zgodne z prawem zamiary.
Kupując mieszkanie w przedwojennej kamienicy można mieć obawy, że w pewnym momencie ktoś upomni się o prawa do niej. Nie są to bezpodstawne obawy, ponieważ proces zwrotu nieruchomości dawnym właścicielom wciąż jest otwarty. Znane są przypadki, że nowy właściciel uprzykrzał skutecznie życie mieszkańcom kamienicy np. poprzez podwyżki czynszu. W większości przypadków, aby uchronić się przed przykrymi sytuacjami związanymi z drastycznymi podwyżkami opłat należy dokładnie przeanalizować księgi wieczyste nieruchomości. To właśnie tam byli właściciele przed odzyskaniem kamienicy wpisywali swoje roszczenia. Jeżeli chcesz kupić mieszkanie w kamienicy, ale boisz się, że może to być niebezpieczna transakcja z powodu roszczeń byłych właścicieli – skorzystaj z pomocy biura prawnego Pewny Lokal. Nasi prawnicy przeanalizują dokładnie księgi wieczyste nieruchomości oraz sporządzą szczegółowy raport z analizy.
Zapraszamy do kontaktu z prawnikami Pewny Lokal (telefon 797 014 014) lub wysyłając wiadomość mailową na adres kontakt@pewnylokal.pl. Zajmujemy się także oceną stanu technicznego mieszkań na rynku wtórnym i pierwotnym.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Zachęcamy do obejrzenia materiału naszych specjalistów.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Posiadamy certyfikat Instytutu Techniki Budowlanej i Infrared Training Canter.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!