Reprywatyzacja to przywracanie nieruchomości osobom, które są ich przedwojennymi właścicielami (spadkobiercami) przez władze Warszawy. Jest to proces budzący wiele wątpliwości, gdyż wciąż nie udało się wypracować sposobu w jaki reprywatyzacja ta miała by się odbywać. Jest to o tyle skomplikowany temat że nie jest on uregulowany przez prawo, a także istnieje kwestia osób, które zamieszkują grunty i budynki, których kwestie prawne nie są w pełni rozwiązane.
Pomimo że minęło już 75 lat od zakończenia II wojny światowej kwestia reprywatyzacji wciąż budzi wiele kontrowersji i jest kwestią nieuregulowaną prawnie. Wtedy to, w roku 1945 został podpisany tzw. dekret Bieruta, a jego skutkiem było przejęcie przez państwo wszystkich warszawskich nieruchomości. W teorii miało to odbudować zrujnowaną w trakcie wojny stolicę. Dekret dotyczył jedynie gruntów, nie zaś budynków, których własność powinna zostać w rękach dotychczasowych właścicieli. W rzeczywistości okazywało się jednak że władze dokonywały przejęcia również i budynków- kamienic. Po upadku komunizmu w roku 1989 pojawiły się przepisy pozwalające poprzednim właścicielom lub ich spadkobiercom na ubieganie się o utraconą własność, jeśli przejęcie przez państwo nieruchomości było bezprawne.
Taka sytuacja jednak doprowadziła i wciąż doprowadza do wielu nadużyć lub naruszeń prawa. Kamienice objęte postępowaniem reprywatyzacyjnym często były i są zamieszkałe przez osoby wynajmujące mieszkania od miasta, więc wraz ze przejściem własności z miasta na prywatnego spadkobiercę, lokatorzy byli eksmitowani lub podwyższano im czynsze.
W związku z tym iż kwestia reprywatyzacji jest trudną i skomplikowaną do wywalczenia, zwłaszcza w obliczu niejasnych przepisów, niektórzy z właścicieli (spadkobierców) decydują się na złożenie roszczeń reprywatyzacyjnych i wkroczenie na drogę postępowania sądowo-administracyjnego zamiast oczekiwania na pojawienie się przepisów, które pozwolą w pełni uregulować kwestię ustawy reprywatyzacyjnej (nawet pomimo związanych z tym niekiedy znacznych kosztów a także konieczności poświęcenia dużej ilości czasu). Takie indywidualnie prowadzone postępowania w wielu przypadkach prowadzą do odzyskania przez spadkobierców utraconych majątków w naturze, bądź jeśli nie udałoby się w taki sposób, w formie rekompensaty finansowej od państwa. Stąd też, u przyszłych nabywców kamienic może pojawić się obawa, iż kamienica może zostać oddana do poprzedniego właściciela bądź jego spadkobiercy.
Jeżeli jesteśmy zainteresowani kupnem kamienicy, możemy zazwyczaj zabezpieczyć się przed ryzykiem poprzez dokładne przeanalizowanie księgi wieczystej nieruchomości. W ewidencji mogą zostać umieszczone roszczenia do kamienicy, zapisane przez wcześniejszego właściciela budynku. Żeby uniknąć więc ryzyka związanego z kupnem nieruchomości, będącej po części własnością spadkobiercy lub sytuacji w której znacznie (niekiedy nawet i kilkukrotnie) nasz czynsz zostanie zwiększony, warto jest zadbać o przyjrzenie się zapisom w księdze wieczystej i zlecenie analizy dokumentacji prawnej fachowcom z firmy Pewny Lokal.
Zapraszamy Państwa do kontaktu mailowego pod adresem kontakt@pewnylokal.pl lub telefonicznego, dzwoniąc na naszą infolinię 797 014 014.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Zachęcamy do obejrzenia naszej lekcji.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz jedną z naszych lekcji.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!