Często kwestia uprawnień, związanych z obowiązywaniem rękojmi na rynku wtórnym, wydaje się nie do końca jasna. Czy w przypadku sprzedaży domu na rynku wtórnym możemy liczyć się z pojawieniem się roszczeń z tytułu rękojmi?
Wbrew pozorom rękojmia działa również w przypadku kupna domu lub mieszkania na rynku wtórnym i obowiązuje przez okres pięciu lat. Jest ona narzędziem, służącym zabezpieczeniu interesu nabywcy i w sytuacji, gdzie mamy do czynienia z umową konsumencką, gdzie jedną stroną umowy jest przedsiębiorca, a drugą właśnie konsument (jak ma to miejsce na rynku pierwotnym), nie podlega ograniczeniu ani wyłączeniu. W przypadku takiej transakcji ochrona nabywcy, wynikająca z rękojmi, jest najszersza.
Inaczej wygląda sytuacja na rynku wtórnym - art. 558 Kodeksu cywilnego dopuszcza modyfikację rękojmi, ale jest one bezskuteczna, jeżeli okaże się, że sprzedawca zataił podstępnie wadę przed kupującym. Warto podkreślić, że ograniczenie bądź wyłączenie rękojmi może być dla sprzedawcy rozwiązaniem korzystnym i nie dotyczy to sytuacji, gdy kupujący rzeczywiście mierzy się z problemami ze stanem technicznym bądź prawnym nabytego domu lub mieszkania. Nierzadko zdarza się bowiem, że mamy do czynienia z pewnymi nadużyciami uprawnień wynikających z rękojmi (na przykład w celu wymuszenia obniżenia ceny nieruchomości) i tylko dlatego, jeżeli patrzymy na tę kwestię z perspektywy sprzedawcy, warto pomyśleć o modyfikacji rękojmi.
Generalnie sprawdzenie stanu technicznego nabywanej nieruchomości z rynku wtórnego leży w ogólnym interesie kupującego. Najczęściej nabywcy obawiają się, że po zakupie wykrycie wszelkiego rodzaju usterek i wad skończy się poważnymi problemami. Chcąc uniknąć zatem sytuacji, gdzie będą musieli ponieść dodatkowe koszty napraw, albo borykać się z trudnymi do usunięcia nieprawidłowościami, zawczasu zlecają przeprowadzenie profesjonalnego audytu technicznego. Taką usługę fachowego przeglądu technicznego świadczy między innymi nasza firma Pewny Lokal. Nasi inżynierowie sprawdzają kompleksowo cały lokal i odnotowują odkryte niedociągnięcia. Weryfikujemy instalacje, posadzki, ściany, drzwi, okna i elementy przynależące do nieruchomości. Dzięki specjalistycznemu sprzętowi wykrywamy także wady niewidoczne gołym okiem, np. zawilgocenia czy problemy z termoregulacją. W ten sposób nabywca może podjąć optymalną decyzję o zakupie domu bądź mieszkania, albo wycofaniu się z takiej transakcji. Może także wynegocjować odpowiednio niższą cenę, albo zobowiązać sprzedającego do niezbędnych napraw.
Z drugiej, jednak strony wskazanie wszelkich usterek danego lokalu przed zawarciem aktu notarialnego powinno także leżeć w geście sprzedającego. Ma to związek z rękojmią i uniknięciem potencjalnych prób wymuszenia przez nabywcę, który może udawać, że nie wiedział o danym problemie przed zawarciem umowy. Dlatego też udokumentowanie przez profesjonalistę w postaci zdjęć i opisu autentycznego stanu domu bądź mieszkania pozwoli zwolnić sprzedającego z odpowiedzialności dotyczącej rękojmi w tym obszarze. Kupujący, który otrzyma raport, nie będzie mógł wyprzeć się, że nie wiedział o danej wadzie fizycznej przed sfinalizowaniem zakupu. Co więcej, skrupulatny protokół chroni też przed oskarżeniami o jakieś nieprawidłowości, które powstaną już z winy nabywcy po jego przeprowadzce czy w czasie remontu nieruchomości. Zatem, jak widać zatrudnienie inżyniera do audytu technicznego, jest dla sprzedawcy lokalu bardzo opłacalne!
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Jeśli nabywca sam nie decyduje się na taki krok, to zachęcamy do wzięcia sprawy w swoje ręce i wynajęcia fachowca. Oczywiście odkryte przez inżyniera niedociągnięcia powinny zostać opisane w umowie kupna – sprzedaży. I tu ponownie nasza firma Pewny Lokal może udzielić pomocy. Poza aspektami technicznymi pomagamy także w tematach prawnych - zatrudniamy prawników, wyspecjalizowanych w prawie budowlanym, którzy posiadają spore doświadczenie z rynku nieruchomości. Po więcej szczegółów zachęcamy do bezpośredniego kontaktu!
Jeżeli zamierzamy ograniczyć lub wyłączyć rękojmię sprzedając dom na rynku wtórnym, w umowie sprzedaży musimy zawrzeć stosowny zapis, pamiętając, że nie będzie on wiążący w przypadku stwierdzenia wad celowo zatajonych.
W umowie zazwyczaj umieszczany jest też zapis, zgodnie z którym kupujący potwierdza, że zapoznał się ze stanem technicznym i prawnym nieruchomości i go akceptuje. W praktyce skutkować on może właśnie wyłączeniem odpowiedzialności sprzedającego z tytułu rękojmi. Dlatego jeżeli nie jest to celem sprzedającego, warto ten zapis nieco uściślić, wskazując istniejące wady fizyczne lub prawne zbywanego domu, o których rzeczywiście strona kupująca została poinformowana.
Przekonaj się i obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Posiadamy certyfikat Instytutu Techniki Budowlanej i Infrared Training Canter.
Obejrzyj film, w którym wyjaśniamy, dlaczego warto zlecić nam audyt mieszkania lub domu na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!