Zamów pomoc prawną

Rękojmia rynek pierwotny

Dowiedz się, jak działa instytucja rękojmi mieszkania na rynku pierwotnym.
Potrzebujesz pomocy prawnej przy podpisaniu umowy z deweloperem lub przy sprawdzeniu wiarygodności i bezpieczeństwa inwestycji?
Poproś o kontakt

Dowiedz się, na co uważać podpisując umowę deweloperską

Zobacz wywiad Rzeczpospolitej z ekspertem Pewny Lokal, adwokatem dr Piotrem Semeniukiem

Jak długo obowiązuje rękojmia mieszkania na rynku pierwotnym?

Zgodnie z polskim Kodeksem cywilnym „sprzedawca rzeczy” odpowiada wobec nabywcy za jej „wady fizyczne”. W świetle polskiego prawa „rzeczą” jest też nieruchomość, a więc co do zasady sprzedawca nieruchomości odpowiada wobec nabywcy za jej wady fizyczne (zacieki, pękające ściany itp.). Z kolei artykuł 568 Kodeksu cywilnego przewiduje, że „sprzedawca odpowiada z tytułu rękojmi [za] wady nieruchomości [jeśli wada zostanie stwierdzona] przed upływem pięciu lat od dnia wydania rzeczy kupującemu”. Na wysunięcie roszczeń z tytułu rękojmi przeciwko sprzedawcy mieszkania mamy więc pięć lat.

Rękojmia dotyczy tylko wad „ukrytych” nieruchomości

Na podstawie art. 557 Kodeksu cywilnego, „sprzedawca jest zwolniony od odpowiedzialności z tytułu rękojmi, jeżeli kupujący wiedział o wadzie w chwili zawarcia umowy”. To bardzo ważny przepis: wprowadza on bowiem zasadę, że odpowiedzialność z tytułu rękojmi dotyczy jedynie wad „ukrytych”, a więc tych, które ujawniły się w trakcie korzystania rzeczy, a w przypadku mieszkania lub domu – w trakcie ich „użytkowania”. Na rynku wtórnym powyższa zasada oznacza, że, jeżeli kupujemy mieszkanie w „opłakanym” stanie i już po podpisaniu aktu notarialnego chcemy „nagle” wymóc na sprzedającym naprawdę wadliwych elementów (np. uszczelnienie okien), instytucja rękojmi na niewiele nam się przyda, bo sprzedawca łatwo wykaże, że wiedzieliśmy o stanie technicznym nieruchomości.

Rękojmia mieszkania lub domu na rynku pierwotnym

Na rynku pierwotnym warto zdawać sobie sprawę, że wady objęte rękojmią mieszkania/domu co do zasady nie będą tym samym, co wady zidentyfikowane podczas odbioru technicznego mieszkania. Podczas odbioru sprawdza się przecież widoczne wady, a więc te o których kupujący powinien wiedzieć. Między innymi dlatego, do protokołu odbioru technicznego należy wpisać wszystkie wady i usterki mieszkania lub domu dostrzeżone podczas odbioru, a namowy nieuczciwego dewelopera, żeby niektórych „wad nie wpisywać do protokołu, bo zawsze obejmuje je instytucja rękojmi” należy potraktować z przymrużeniem oka. Rękojmia mieszkania lub domu na rynku pierwotnym dotyczy więc wad ukrytych, czyli tych, które nie były znane w momencie podpisywania z deweloperem umowy przenoszącej własność, innymi słowy wad, które „ujawnią” się w trakcie użytkowania mieszkania.  Warto pamiętać także, że sprzedawca odpowiada za wady mieszkania lub domu na zasadzie ryzyka, tj. niezależnie od tego, czy powstały z jego winy, czy też nie (np. z winy generalnego wykonawcy, a nie dewelopera).

Jeśli chcesz uzyskać pomoc przy dochodzeniu swoich uprawnień z tytułu rękojmi wobec dewelopera, skontaktuj się z nami.

Pewny Lokal to kancelaria specjalizująca się w analizie umów deweloperskich i pomocy nabywcom w kupnie mieszkania od dewelopera. Działamy w całej Polsce i mamy najwięcej pozytywnych opinii w internecie. Dowiedz się, dlaczego warto nam zaufać tutaj.

Zobacz, dlaczego warto zlecić analizę umowy deweloperskiej profesjonalistom.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu promocyjnego.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Dowiedz się, jak podpisać umowę deweloperską.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 4.9/5 na podstawie 45 opinii.

Czym jest ustawa deweloperska?

Zachęcamy do obejrzenia wywiadu na temat umowy deweloperskiej.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka