Dowiedz się więcej!

Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości bez zadatku

Zadatek czy zaliczka? Co wybrać podpisując umowę przedwstępną? Podpowiadamy na co zwrócić uwagę.
Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości na rynku wtórnym? Sprawdzamy księgi wieczyste, wykonujemy przeglądy techniczne nieruchomości, pomagamy w bezpiecznym podpisaniu umowy.
Dowiedz się więcej!

Zobacz, jak możemy Ci pomóc na rynku wtórnym.

Obejrzyj film, w którym wyjaśniamy, dlaczego warto zlecić nam audyt mieszkania lub domu na rynku wtórnym.

Umowa przedwstępna

Zanim nabywca zdecyduje się na końcowe zawarcie umowy sprzedaży, może jeszcze skorzystać z możliwości podpisania umowy przedwstępnej. Jest to wstępna forma umowy, która określa podstawowe informacje na temat przyszłej transakcji. Najczęściej umowę przedwstępną na rynku nieruchomości podpisuje osoba, która musi jeszcze dokonać ostatnich formalności w celu uzyskania kredytu w banku albo po prostu zastanowić się czy rzeczywiście będzie chciała kupić lokal. Umowa przedwstępna jest jednocześnie bardzo elastyczną formą “rezerwacji” mieszkania. Z jednej strony można podpisać bardzo silnie zobowiązującą umowę w formie aktu notarialnego i z wysokim zadatkiem, a z drugiej prostą umowę w zwykłej formie pisemnej i niską zaliczka, od której łatwiej się “uwolnić”. Co wybrać i dlaczego zaliczka może okazać się korzystniejsza dla kupującego?

Umowa przedwstępna zaliczka

W celu zabezpieczenia transakcji najczęściej sprzedający pobiera niewielką kwotę - zaliczkę albo zadatek. W przypadku zaliczki, jeżeli jedna ze stron odstąpi od umowy przedwstępnej, druga strona jest zobowiązana zwrócić całą kwotę. Zaliczka nie daje więc gwarancji doprowadzenia transakcji do końca, ponieważ każda ze stron może wycofać się z umowy w dowolnym momencie. Sprzedający zwracając zaliczkę może jednak odliczyć pewne koszty, które poniósł rozpoczynając realizację umowy. Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości bez zadatku jest więc bardziej formą rezerwacji lokalu. Dlatego też rekomendujemy objęcie pierwszej raty w umowie przedwstępnej jako zaliczkę, jeśli nabywca nie jest pewny, że kupi nieruchomość.

Umowa przedwstępna zadatek

Zadatek o wiele bardziej wiąże strony umowy przedwstępnej. Jest polecany, jeśli obie strony są raczej zdecydowane co do doprowadzenia do końca transakcji opisanej w umowie. W przypadku odstąpienia kupującego od umowy, sprzedający ma prawo zachować zadatek oznaczony w umowie (oznaczona może być np. pierwsza rata w wysokości 10 tys. zł). W przypadku odstąpienia od umowy przez sprzedającego, kupujący może żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (a więc w przypadku wpłaty 10 tys. zł, kupujący może żądać 20 tys. zł od sprzedającego). Prawnicy firmy Pewny Lokal rekomendują, aby zadatek wpłacany przy podpisywaniu umowy przedwstępnej nie był przy tym zbyt wysoki. Kwota 5-10 proc. wydaje się najlepsza z perspektywy bezpieczeństwa obu stron transakcji. Należy też pamiętać, że w przypadku rozwiązania umowy przez obie strony zadatek zostanie zwrócony tak jakby był zaliczką.

Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Dowiedz się więcej tutaj.

Czy reprywatyzacja mieszkań jest problemem dla kupujących mieszkanie?

Dowiedz się z naszego filmu.

Czym są księgi wieczyste?

Zachęcamy do obejrzenia wywiadu z naszym prawnikiem.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 11 opinii.

Zobacz, jak sprawdzić księgę wieczystą.

Obejrzyj rozmowę naszych pracowników.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka