Zadatek czy zaliczka? Co wybrać podpisując umowę przedwstępną? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, czym jest umowa przedwstępna, kiedy ją zawieramy, jaki sposób zabezpieczenia umowy przedwstępnej wybrać. Artykuł stanowi poradnik dotyczącej spornej kwestii, która forma zabezpieczenia umowy jest lepszym rozwiązaniem.
Zanim nabywca zdecyduje się na końcowe zawarcie umowy sprzedaży, może jeszcze skorzystać z możliwości podpisania umowy przedwstępnej. Jest to wstępna forma umowy, która określa podstawowe informacje na temat przyszłej transakcji. Najczęściej umowę przedwstępną na rynku nieruchomości podpisuje osoba, która musi jeszcze dokonać ostatnich formalności w celu uzyskania kredytu w banku albo po prostu zastanowić się, czy rzeczywiście będzie chciała kupić lokal. Umowa przedwstępna jest jednocześnie bardzo elastyczną formą “rezerwacji” mieszkania.
Z jednej strony można podpisać bardzo silnie zobowiązującą umowę w formie aktu notarialnego i z wysokim zadatkiem, a z drugiej prostą umowę w zwykłej formie pisemnej i niską zaliczką, od której łatwiej się “uwolnić”. Co wybrać i dlaczego zaliczka może okazać się korzystniejsza dla kupującego?
W celu zabezpieczenia transakcji najczęściej sprzedający pobiera niewielką kwotę - zaliczkę albo zadatek. W przypadku zaliczki, jeżeli jedna ze stron odstąpi od umowy przedwstępnej, druga strona jest zobowiązana zwrócić całą kwotę.
Zaliczka nie daje więc gwarancji doprowadzenia transakcji do końca, ponieważ każda ze stron może wycofać się z umowy w dowolnym momencie. Sprzedający, zwracając zaliczkę, może jednak odliczyć pewne koszty, które poniósł, rozpoczynając realizację umowy. Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości bez zadatku jest więc bardziej formą rezerwacji lokalu. Dlatego też rekomendujemy objęcie pierwszej raty w umowie przedwstępnej jako zaliczkę, jeśli nabywca nie jest pewny, że kupi nieruchomość.
Umowa przedwstępna z zaliczką powinna posiadać odpowiednią formę. Wśród najważniejszych elementów, które muszą się znaleźć w takiej umowie, należy wskazać:
Zadatek o wiele bardziej wiąże strony umowy przedwstępnej. Jest polecany, jeśli obie strony są raczej zdecydowane co do doprowadzenia do końca transakcji opisanej w umowie. W przypadku odstąpienia kupującego od umowy sprzedający ma prawo zachować zadatek oznaczony w umowie (oznaczona może być np. pierwsza rata w wysokości 10 tys. zł). W przypadku odstąpienia od umowy przez sprzedającego kupujący może żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (a więc w przypadku wpłaty 10 tys. zł, kupujący może żądać 20 tys. zł od sprzedającego). Prawnicy firmy Pewny Lokal rekomendują, aby zadatek wpłacany przy podpisywaniu umowy przedwstępnej nie był przy tym zbyt wysoki.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Kwota 5-10 proc. wydaje się najlepsza z perspektywy bezpieczeństwa obu stron transakcji. Należy też pamiętać, że w przypadku rozwiązania umowy przez obie strony zadatek zostanie zwrócony tak, jakby był zaliczką.
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!