Dowiedz się więcej!

Umowa przedwstępna zadatek zapłacony przelewem

Zacznijmy od tego czym jest zadatek – jest to kwota uregulowana w kodeksie prawnym, którą otrzymuje sprzedający od kupującego, aby uchronić się przed niepożądanymi problemami z transakcją.
Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości na rynku wtórnym? Sprawdzamy księgi wieczyste, wykonujemy przeglądy techniczne nieruchomości, pomagamy w bezpiecznym podpisaniu umowy.
Dowiedz się więcej!

Zobacz, jak możemy Ci pomóc na rynku wtórnym.

Obejrzyj film, w którym wyjaśniamy, dlaczego warto zlecić nam audyt mieszkania lub domu na rynku wtórnym.

Najczęściej zadatek wypłacany jest właśnie przy umowach przedwstępnych. Często definicja zadatku mylona jest z zaliczką, czyli nieuregulowaną prawnie, wypłacaną kwotą pieniężna przez jedna ze stron transakcji, która jest częścią dalszych płatności. Zaliczka jest mniej bezpieczną formą wypłacania pieniędzy podczas zawierania umów kupna/sprzedaży.

Skupiając się na zadatku, musimy wiedzieć, że istnieją dwie możliwości jego przekazania. Bardziej bezpieczne jest przekazanie pieniędzy w gotówce, jednakże nie zawsze jest to możliwe, gdyż kwota np. jest zbyt wysoka. Jeżeli jednak możemy się na to zdecydować, warto dokładnie określić w umowie jaka suma będzie przekazywana i kiedy oraz nazwać ją zadatkiem. Wszystkie te czynności są po to, aby nie doszło do żadnych nieporozumień pomiędzy stronami.

Drugą możliwością przekazania zadatku jest przelew bankowy na konto sprzedawcy, które zostaje wyraźnie określone w umowie przedwstępnej. Nie możemy zapomnieć o konkretnym ustaleniu terminu do jakiego powinny zostać przelane pieniądze na konto. Jeśli kwota będzie przelana z opóźnieniem może pojawić się problem z potraktowaniem tych pieniędzy nie jako zadatek. Jeżeli strony pomimo opóźnienia nadal chcą kontynuować transakcję, należy do umowy dodać aneks, aby zadatek nie utracił swoich możliwości.

W umowie przedwstępnej także powinniśmy zawrzeć informację, co w przypadku niedostarczenia zadatku czy np. strony mogą rozwiązać umowę/ odstąpić od niej.

Jakie są zalety zadatku?

Jeżeli sprzedający odstąpi od umowy będzie musiał zwrócić kupującemu dwukrotność zadatku:

  • W przypadku niewywiązania się z umowy od strony kupującego, traci on wówczas zadatek
  • Zadatek zostaje zwrócony osobie kupującej, jeśli obie strony nie wywiązały się z umowy
  • Zadatek zabezpiecza strony transakcji i mobilizuje do zakończenia jej pomyślnie
  • Jeżeli nasza umowa będzie zawierała zadatek i minie termin podpisania umowy przyrzeczonej, możemy odstąpić od umowy przedwstępnej
     

Podsumowując, zadatek jest bardzo dobrą ochroną każdej ze stron podczas sprzedaży/kupna. Płatność zadatku najlepiej realizować w gotówce, jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, przelew bankowy będzie również odpowiednią opcją. Pamiętajmy o tym, aby dopilnować zawarcia wszystkich niezbędnych informacji w umowie przedwstępnej, dotyczących formy przekazania zadatku. Najważniejsze jest to, aby przestrzegać wszelkich terminów, jakie uwzględnialiśmy w umowie, żeby wszystkie czynności związane z kupnem/sprzedażą przebiegły sprawnie i bezproblemowo.

Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Dowiedz się więcej tutaj.

Czy reprywatyzacja mieszkań jest problemem dla kupujących mieszkanie?

Dowiedz się z naszego filmu.

Czym są księgi wieczyste?

Zachęcamy do obejrzenia wywiadu z naszym prawnikiem.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 5 opinii.

Zobacz, jak sprawdzić księgę wieczystą.

Obejrzyj rozmowę naszych pracowników.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka