Obejrzyj nasz film.
Spis treści:
1. Wkład własny - co zamiast gotówki
2. Wsparcie od dewelopera
Obecnie rekomendowana wysokość wkładu własnego to 20% wartości nabywanego lokalu, ewentualnie 10% przy dodatkowych regulacjach, takich jak np. ubezpieczenie niskiego wkładu własnego (wiąże się to z czasowym podwyższeniem marży kredytu do czasu, kiedy saldo spadnie poniżej 80% wartości nieruchomości). Są to więc dość duże sumy, których brak może przekreślić szansę na uzyskanie kredytu hipotecznego na zakup mieszkania. Warto jednak podkreślić, że wkładem własnym nie musi być zawsze gotówka. Przyjrzyjmy się więc sposobom jego finansowania.
Banki, wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, dla których często uzbieranie kwoty, stanowiącej równowartość 20% wartości kupowanego mieszkania, jest nieosiągalne, dopuszczają inne formy zabezpieczenia. Może to być:
Rozwiązaniem, cieszącym się dużym zainteresowaniem, jest możliwość finansowania wkładu własnego we współpracy z deweloperem (oczywiście dotyczy to tylko zakupu na rynku pierwotnym). Niestety taka usługa jest bardzo rzadko oferowana przez deweloperów, co nie oznacza, że nie warto dopytywać o możliwości wsparcia w procesie kredytowym. Nawet jeżeli deweloper, z którym podpisujemy umowę, nie oferuje kredytowania wkładu własnego (co też nie jest do końca zgodne z tzw. Rekomendacją S, wydaną przez KNF, o której powiemy dalej), to mimo wszystko dobrze jest porozmawiać o dostępności innych form pomocy dla klientów, poszukujących najkorzystniejszych rozwiązań finansowych. Wielu deweloperów współpracuje bądź bezpośrednio z bankami, bądź z pośrednikami finansowymi, dzięki czemu klienci mogą liczyć na znacznie lepsze warunki kredytowania nieruchomości oraz na pomoc w kompletowaniu niezbędnych dokumentów, ich weryfikację oraz lepszy nadzór nad całym procesem.
Jeżeli chodzi o inne źródła finansowania wkładu własnego, to tak naprawdę, poza pożyczeniem środków od rodziny, nie ma innych możliwości, ponieważ, zgodnie ze wspomnianą wyżej Rekomendacją S, środki, stanowiące wkład własny, nie mogą pochodzić z pożyczek ani z kredytów.
Na pewno zawsze warto porozmawiać z deweloperem o tym, w jakim zakresie można liczyć na jego pomoc w procesie kredytowym, a podpisując umowę deweloperską, dobrze jest zwrócić uwagę, aby znalazł się w niej zapis, dotyczący sytuacji, w której nie uzyskamy kredytu i będziemy zmuszeni odstąpić od umowy.
Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku pierwotnym oraz wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Pomagamy m.in. przy odbiorach technicznych, analizie umów oraz ksiąg wieczystych. Dowiedz się więcej o naszej firmie oraz usługach tutaj.Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
DARMOWE PORADNIKI PEWNY LOKAL
Poradnik dla nabywców
na rynku wtórnym
PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK
Jak kupić nieruchomość od dewelopera?
PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK
Cesja i inne formy flipowania nieruchomości
PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK
Kary umowne w umowach nieruchomościowych
PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK
Poradnik odbioru
technicznego od dewelopera
PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK
Rękojmia
nieruchomości
PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK
Obejrzyj rozmowę prawnika z inżynierem.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!