Wkład własny od dewelopera

Wkład własny oznacza środki własne, które musimy wnieść, aby móc starać się o kredyt hipoteczny. Jeszcze do 2015 roku możliwe było uzyskanie kredytu na 100% wartości kupowanej nieruchomości.
Potrzebujesz pomocy przy zakupie nieruchomości (domu, mieszkania)? Pewny Lokal to prawnicy i inżynierowie specjalizujący się w nieruchomościach.

Jak kupić mieszkanie od dewelopera?

Obejrzyj nasz film.

Spis treści:

1. Wkład własny - co zamiast gotówki
2. Wsparcie od dewelopera

Obecnie rekomendowana wysokość wkładu własnego to 20% wartości nabywanego lokalu, ewentualnie 10% przy dodatkowych regulacjach, takich jak np. ubezpieczenie niskiego wkładu własnego (wiąże się to z czasowym podwyższeniem marży kredytu do czasu, kiedy saldo spadnie poniżej 80% wartości nieruchomości). Są to więc dość duże sumy, których brak może przekreślić szansę na uzyskanie kredytu hipotecznego na zakup mieszkania. Warto jednak podkreślić, że wkładem własnym nie musi być zawsze gotówka. Przyjrzyjmy się więc sposobom jego finansowania.

1. Wkład własny - co zamiast gotówki

Banki, wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, dla których często uzbieranie kwoty, stanowiącej równowartość 20% wartości kupowanego mieszkania, jest nieosiągalne, dopuszczają inne formy zabezpieczenia. Może to być:

  • ustanowienie zabezpieczenia na innej nieruchomości, należącej do najbliższych członków rodziny, będącej wolną od wszelkich obciążeń
  • posiadane już mieszkanie lub działka budowlana, o wartości adekwatnej do wymaganego wkładu własnego,
  • darowizna- ze względów podatkowych najkorzystniej jest, gdy jest dokonana w obrębie tak zwanej grupy zerowej (najbliższa rodzina), wówczas nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.
     

2. Wsparcie od dewelopera

Rozwiązaniem, cieszącym się dużym zainteresowaniem, jest możliwość finansowania wkładu własnego we współpracy z deweloperem (oczywiście dotyczy to tylko zakupu na rynku pierwotnym). Niestety taka usługa jest bardzo rzadko oferowana przez deweloperów, co nie oznacza, że nie warto dopytywać o możliwości wsparcia w procesie kredytowym. Nawet jeżeli deweloper, z którym podpisujemy umowę, nie oferuje kredytowania wkładu własnego (co też nie jest do końca zgodne z tzw. Rekomendacją S, wydaną przez KNF, o której powiemy dalej), to mimo wszystko dobrze jest porozmawiać o dostępności innych form pomocy dla klientów, poszukujących najkorzystniejszych rozwiązań finansowych. Wielu deweloperów współpracuje bądź bezpośrednio z bankami, bądź z pośrednikami finansowymi, dzięki czemu klienci mogą liczyć na znacznie lepsze warunki kredytowania nieruchomości oraz na pomoc w kompletowaniu niezbędnych dokumentów, ich weryfikację oraz lepszy nadzór nad całym procesem.

Jeżeli chodzi o inne źródła finansowania wkładu własnego, to tak naprawdę, poza pożyczeniem środków od rodziny, nie ma innych możliwości, ponieważ, zgodnie ze wspomnianą wyżej Rekomendacją S, środki, stanowiące wkład własny, nie mogą pochodzić z pożyczek ani z kredytów.

Na pewno zawsze warto porozmawiać z deweloperem o tym, w jakim zakresie można liczyć na jego pomoc w procesie kredytowym, a podpisując umowę deweloperską, dobrze jest zwrócić uwagę, aby znalazł się w niej zapis, dotyczący sytuacji, w której nie uzyskamy kredytu i będziemy zmuszeni odstąpić od umowy.

Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku pierwotnym oraz wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Pomagamy m.in. przy odbiorach technicznych, analizie umów oraz ksiąg wieczystych. Dowiedz się więcej o naszej firmie oraz usługach tutaj.

Dowiedz się, jak sprawdzić przynależności przy zakupie mieszkania.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Jak sprawdzić inwestycję deweloperską?

Zachęcamy do obejrzenia filmu o sprawdzeniu inwestycji deweloperskiej.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 7 opinii.

Zobacz, dlaczego przegląd techniczny mieszkania ma sens.

Obejrzyj rozmowę prawnika z inżynierem.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka