Sprawdzenie stanu technicznego domu

Kupując dom, musisz podjąć wiele ważnych decyzji. Sam wybór nieruchomości bywa bardzo trudny, a tym bardziej niełatwo jest dokonać oględzin, które dadzą pewność, że konkretny budynek jest tym idealnym.
Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy zakupie nieruchomości (domu, mieszkania)?

Jak kupić mieszkanie od dewelopera?

Obejrzyj nasz film.

Spis treści:

1. Stan techniczny budynku – na co zwrócić uwagę?
2. Stan techniczny wnętrza domu
3. Kupujemy dom – jak sprawdzić jego stan techniczny?
4. Ocena stanu technicznego domu

Przygotowaliśmy dla Ciebie spis najważniejszych kwestii, o których nie możesz zapomnieć, jeśli chcesz mieć pewność, że wybrałeś dobrze.

1. Stan techniczny budynku – na co zwrócić uwagę?

Sprawdzenie stanu technicznego domu należy podzielić na dwa etapy. Pierwszy z nich zakłada sprawdzenie wszystkich niezbędnych elementów na zewnątrz. Zacznij od działki. Sprawdź, czy teren nie jest zalewowy, jaki jest stan ogrodzenia czy korzenie posadzonych roślin nie  naruszają konstrukcji domu. To bardzo ważne, aby mieć pewność, że budynek stoi na stabilnym gruncie i nie jest w żaden sposób zagrożony. Kolejno oględziny powinny dotyczyć elewacji oraz fundamentów. Obejdź nieruchomość dookoła i dokładnie przeanalizuj wszystkie pęknięcia i rysy. Niektóre takie niedoskonałości są po prostu nieestetyczne, ale nie wpływają na kondycję budynku. Czasami jednak zdarza się, że znacząco oddziałują one nie tylko na wygląd, ale także na konstrukcję. Równie skrupulatnie musisz przejrzeć dach. Konieczne jest, aby był on szczelny i aby cały system odprowadzania wody działał skutecznie. Pamiętaj, że wymiana dachu wiąże się z ogromnymi kosztami. Oczywiście możesz zdecydować się na budynek, w którym pokrycie dachowe wymaga remontu, jednak jest to pretekst do znacznej negocjacji ceny. Jeśli chodzi o kwestie zewnętrzne, to sprawdź także taras oraz balkony, jeśli których z tych elementów przynależy do budynku. To bardzo ważne, aby ich konstrukcja była stabilna.

Odbiór technicznySprawdzenie stanu technicznego.

2. Stan techniczny wnętrza domu

Czas na oględziny wewnętrzne. Tutaj elementów do sprawdzenia jest jeszcze więcej. Oczywiście w pierwszej kolejności sprawdź, czy układ domu jest taki, jaki Ci odpowiada, a jeśli nie, to czy istnieje możliwość wyburzenia lub postawienia dodatkowych ścianek działowych. Później możesz przejść do analizowania kondycji ścian i podłóg. Tutaj musisz skupić się na tym czy nie zauważasz odpadających płytek, wybrzuszonych paneli czy pachnącej wilgocią wykładziny. Jeżeli chodzi o ściany i sufit, musisz zwrócić uwagę na ewentualne ślady po zalaniach, pęknięcia czy zagrzybienie. Upewnij się także czy ściany są wystarczająco grube i solidne. Szczególnie ważne pod tym względem są ściany nośne, które utrzymują cały budynek. Następnie czas na przejrzenie instalacji. Musisz mieć pewność, że instalacje gazowa, grzewcza, elektryczna i wodno-kanalizacyjna są w dobrym stanie. To kwestia nie tylko Twojego bezpieczeństwa, ale także rachunków, które zapłacisz. Czy wiesz, że często delikatne uchyłki w rurach od ogrzewania mogą sprawić, że Twoje rachunki wzrosną o kilkaset złotych, ze względu na uciekanie ciepła? Podobnie nieszczelne rury mogą powodować podwyższone opłaty, a przy tym mogą niszczyć wyposażenie wnętrza.

3. Kupujemy dom – jak sprawdzić jego stan techniczny?

W zależności od tego, czy kupujesz dom od dewelopera, czy też z rynku wtórnego, musisz sprawdzić jeszcze inne rzeczy. W przypadku domów z rynku pierwotnego ważne jest, aby przeanalizować  czy to, co było zawarte w ofercie lub podpisanej umowie, zgadza się ze stanem otrzymanym. Przede wszystkim zwróć uwagę, czy wszystkie elementy stanu deweloperskiego, które obiecywał wykonawca, rzeczywiście stanowią część budynku, od którego klucze odbierasz. Jeżeli chodzi o domy z drugiej ręki, to pierwsze pytanie, na które musisz odpowiedzieć, to czy chcesz w nich od razu zamieszkać, czy przeprowadzić generalny remont. Jeśli wybierasz drugą opcję, to na podstawowych oględzinach możesz zakończyć. Pierwsza propozycja jest Ci bliższa? Sprawdź zatem, czy płytki są w dobrym stanie, czy ściany są świeżo odmalowane i czy sprzęty, które zostają w domu, nadają się do użytku. Szczególnie warto zwrócić uwagę na armaturę w łazience i meble kuchenne.

4. Ocena stanu technicznego domu

Obawiasz się, że samodzielny przegląd stanu technicznego domu Cię przerośnie? Zadzwoń do nas, a my przyjedziemy na miejsce i przeprowadzimy pełny audyt, dotyczący konkretnej nieruchomości. Co ważne, przegląd techniczny wykonają profesjonaliści, posiadający odpowiednie wykształcenie i lata doświadczenia. Dysponują oni najlepszymi narzędziami, pozwalającymi ocenić, czy konkretne elementy są sprawne. Przykładem są kamery termowizyjne, dzięki którym nasi eksperci wiedzą, czy z rur nie ucieka ciepło. Poza tym, jeśli masz taką potrzebę, możemy przeanalizować umowę kupna, którą zamierzasz podpisać.

Zapewnij sobie spokój i oddaj przegląd techniczny domu specjalistom, którzy zadbają o Ciebie lepiej niż ktokolwiek inny!

Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku pierwotnym oraz wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Pomagamy m.in. przy odbiorach technicznych, analizie umów oraz ksiąg wieczystych. Dowiedz się więcej o naszej firmie oraz usługach tutaj.

Dowiedz się, jak sprawdzić przynależności przy zakupie mieszkania.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Zobacz, jak podpisuje się umowę sprzedaży nieruchomości u notariusza.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

DARMOWE PORADNIKI PEWNY LOKAL

Poradnik dla nabywców
na rynku wtórnym

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Jak kupić nieruchomość od dewelopera?

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Cesja i inne formy flipowania nieruchomości

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Kary umowne w umowach nieruchomościowych

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Poradnik odbioru
technicznego od dewelopera

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Rękojmia
nieruchomości

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 3 opinii.

Zobacz, dlaczego przegląd techniczny mieszkania ma sens.

Obejrzyj rozmowę prawnika z inżynierem.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić nieruchomość?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka