Wspólnota mieszkaniowa mała i duża

słuchawka telefonu
strzałka

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy inspekcji nieruchomości?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Wspólnota mieszkaniowa mała i duża | 797 014 014

Interesuje Cię temat wspólnoty mieszkaniowej? Chciałbyś/abyś dowiedzieć się na ten temat nieco więcej? W poniższym artykule wyjaśniamy różnice między małą a dużą wspólnotą mieszkaniową. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, który rodzaj wspólnoty jest korzystniejszy dla mieszkańców. Zapraszamy do lektury.

Mała wspólnota mieszkaniowa

Według ustawy o własności lokali mała wspólnota mieszkaniowa jest wtedy, gdy liczba lokali wyodrębnionych i niewyodrębnionych należących nadal do dotychczasowego właściciela nie jest większa niż 3. W takiej małej wspólnocie nie ma zarządu, nie ma podejmowanych uchwał. Mała wspólnota może przekształcić się w dużą wspólnotę, która jest regulowana na podstawie ustawy o własności lokali. W małej wspólnocie nie ma zarządu, ale może działać zarządca, jeżeli zostanie podpisana umowa przez wszystkich właścicieli mieszkań w budynku.

Mała Wspólnota działa na podstawie kodeksu cywilnego i wszystkie decyzje podejmowane są w formie porozumienia. W przypadku decyzji, które przekraczają zwykły zarząd, musi zostać wyrażona zgoda wszystkich członków wspólnoty mieszkaniowej. Gdy mieszkańcy jednak nie mogą dojść do porozumienia, sprawę można zgłosić do sądu, który orzeknie decyzję.

Jak wiadomo, będąc właścicielem mieszkania w budynku, mamy prawo do korzystania z nieruchomości wspólnych. W małej wspólnocie współwłaściciele mogą określić sposób korzystania z nieruchomości wspólnej i wówczas może nastąpić podział na części do wyłącznego użytku.

Wspólnota mieszkaniowa duża

O dużej wspólnocie mieszkaniowej mówimy w przypadku, jeżeli liczba lokali wyodrębnionych i lokali niewyodrębnionych jest większa niż 3. Właściciele wówczas są zobowiązani podjąć uchwałę o wyborze zarządu. Od 1 stycznia 2020 roku zmieniła się ustawa dotycząca własności lokali i teraz właściciele lokali, którzy tworzyli wspólnotę w bloku, w którym znajdowało się 7 lub mniej lokali, są teraz członkami dużej wspólnoty mieszkaniowej. Zarządzanie dużą wspólnotą mieszkaniową jest nieco trudniejsze, gdyż ustawa o własności lokali nakłada obowiązek prowadzenia złożonej dokumentacji oraz opłacania zarządcy.

Nad sprawami dnia codziennego, czyli mniej istotnymi, zarządcy mogą podejmować decyzje samemu. Jeżeli jednak chcą podejmować decyzje dotyczące czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu tj. ustalenie wynagrodzenia zarządu czy np. przyjęcia rocznego planu gospodarczego, to potrzebna będzie uchwała właścicieli lokali, która wyraża zgodę na dokonanie tej czynności.

Podstawowe różnice między małą a dużą wspólnotą mieszkaniową

Wiele osób zastanawia się, jakie są różnice między tak zwaną małą wspólnota mieszkaniową a dużą. Wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste, gdyż nazwy obu wspólnot są mylące. Okazuje się bowiem, że zgodnie z obowiązującymi przepisami mała wspólnota obejmuje maksymalnie trzy lokale. Wiąże się to również z tym, że taka wspólnota nie musi posiadać zarządu, ani też uchwał. W związku z tym nie posiada ona procedur ich podejmowania, a także zaskarżania. Tego typu wspólnota nie ma także obowiązku zwoływania corocznych zebrań. Na tej podstawie można więc stwierdzić, że w zasadzie jest to wspólnota mieszkaniowa tylko z nazwy. Z tego względu rozwiązanie to jest coraz rzadziej spotykane. Zupełnie inaczej jest przypadku tak zwanej dużej wspólnoty mieszkaniowej. Aby ją utworzyć, muszą ją tworzyć co najmniej cztery lokale. Ponadto musi być wybrany zarząd, który ma za zadanie reprezentować wspólnotę na zewnątrz. Zarząd może również samodzielnie podejmować część decyzji, a w przypadku pozostałych zwoływane jest zebranie członków wspólnoty. W trakcie trwania takiego zebrania podejmowane są poprzez głosowanie odpowiednie uchwały. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, uchwały te są przegłosowane większością głosów. Pamiętajmy, że duża wspólnota mieszkaniowa ma osobowość prawną, a więc musi ona mieć prowadzoną księgowość. Jest to związane między innymi z tworzeniem ewidencji kosztów utrzymania nieruchomości. Jeżeli chodzi o zebrania, to pierwsze zebranie wspólnoty musi zostać zorganizowane do końca pierwszego kwartału roku. Bardzo często na tym zebraniu omawiane są plany wspólnoty na cały bieżący rok. Duże wspólnoty często korzystają także z pomocy zarządców nieruchomości. Jest to szczególnie przydatne w przypadku części wspólnych, takich jak klatki schodowe czy też podwórka. Dzięki posiadanej przez nich wiedzy znacznie łatwiej jest im zorganizować między innymi remonty lub zapewnić utrzymanie czystości.

Podsumowanie – mała i duża wspólnota mieszkaniowa

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

  1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
  2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
  3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Zarządzanie dużą wspólnotą mieszkaniową może być mniej problematyczne niż małą. Zarządcy dużej wspólnoty nie potrzebują w niektórych sprawach wszystkich głosów mieszkańców budynku, tak jak to jest w przypadku małej wspólnoty. W małej wspólnocie, jeżeli pojawi się jeden głos przeciwności wobec propozycji zarządcy, to automatycznie powoduje to brak możliwości podjęcia ostatecznej decyzji.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Zamów fachową pomoc z Pewny Lokal!

  • Średnio wykrywamy w nieruchomości 16 usterek.
  • Nasza kancelaria przeanalizowała tysiące umów nabycia nieruchomości.
  • Jesteśmy największą inżynieryjno-prawną firmą od audytu nieruchomości. Działamy w całej Polsce.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie i prawnicy.
Duża dyspozycyjność.

dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy inspekcji nieruchomości?

dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Poznaj Pewny Lokal

  1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
  2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
  3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
  4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
  5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Zobacz, na czym polega przykładowy odbiór mieszkania z naszym ekspertem.

Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zobacz, co powinieneś wiedzieć o protokole odbioru.

Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 1285 opinii.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy inspekcji nieruchomości?

Sprawdź nieruchomość z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić i odebrać mieszkanie na rynku pierwotnym oraz wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik odbioru technicznego od dewelopera

okładka poradnika

Poradnik poodbiorowy

okładka poradnika

Poradnik: rękojmia nieruchomości

okładka poradnika

Czym jest odbiór techniczny mieszkania i dlaczego warto go zlecić specjaliście?

Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka