Mówiąc o akcie notarialnym, przyjęło się, że mówimy, iż jest to akt przenoszący własność. Natomiast to nie jest tak, gdyż w zasadzie wszystko może mieć formę aktu notarialnego np. umowa przedwstępna, umowa deweloperska, pełnomocnictwo, czy jakieś poświadczenia. Wszystko to może być w formie aktu notarialnego. Dlatego warto sprecyzować na samym początku tę kwestię, gdyż mowa w tym artykule będzie o płatności czynszu, a tutaj główną rolę będzie grał moment przeniesienia własności lokalu na nabywcę i ten dokument przenoszący własność na nabywcę jest zawierany w formie aktu notarialnego.
Kiedy decydujesz się na zakup mieszkania na własność, nie ominie cię również płatność czynszu. Będziemy musieli płacić czynsz administracyjny, czyli opłaty dla wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni. Oczywiście taki czynsz będzie znacznie niższy niż czynsz dla wynajmującego, ale również będzie on różnił się w zależności o spółdzielni oraz wspólnoty. Taki czynsz jest ustalany indywidualnie. Na wysokość opłat eksploatacyjnych będzie miało na pewno wpływ to, w jakim miejscu znajduje się lokal, liczba osób w mieszkaniu. W skład takiego czynszu będzie również wchodziło np., utrzymanie części wspólnych, opłaty za ogrzewanie, wywóz śmieci. Czynsz administracyjny składa się z części niezależnej oraz zależnej od zarządcy.
Na podstawie umowy deweloperskiej najczęściej deweloperzy przekazują klucze do mieszkania, a przy tym wydają lokal podczas odbioru technicznego lokalu i przynależności, na których podpisywany jest protokół odbioru. Następuje to przed podpisaniem umowy w formie aktu notarialnego, na mocy którego stajemy się właścicielami lokalu. Dlatego, jeżeli będziemy mogli już korzystać z mieszkania przed przeniesieniem własności, będziemy już zobowiązani do ponoszenia wszystkich opłat eksploatacyjnych.
Niezwykle istotne jest, aby dokładnie sprawdzić umowę deweloperską, gdyż tam znajdą się wszelkie najważniejsze informacje dotyczące rozpoczęcia płatności czynszu, wydania lokalu, momentu podpisania umowy przenoszącej własność. Taką umowę warto sprawdzić ze specjalistą, który posiada duże doświadczenie w analizie umów deweloperskich, gdyż na pewno będzie wyczulony na wszelkie niepożądane zapisy. Wyjaśni nam on również wszystko, to o czym powinniśmy wiedzieć przed podpisaniem takiej umowy.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!