Wycena remontu

Jeżeli planujemy zakup mieszkania lub domu, którego stan wymaga przeprowadzenia remontu, musimy liczyć się ze sporymi kosztami dodatkowymi.
Potrzebujesz wyceny kosztów remontu lub wykończenia nieruchomości?

Dlaczego warto wykonać przegląd techniczny mieszkania na rynku wtórnym.

Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.

Spis treści:

1. Co sprawdzić przed sporządzeniem kosztorysu
2. Ocena stanu technicznego nieruchomości
3. Kosztorys remontu - co należy w nim uwzględnić
4. Sprawdzenie ekipy remontowej

1. Co sprawdzić przed sporządzeniem kosztorysu

Aby móc rozsądnie zaplanować budżet, który zamierzamy przeznaczyć na ten cel, konieczne jest przygotowanie wyceny remontu. Planując remont, warto mieć na uwadze fakt, że jeżeli nie sprawdzimy wystarczająco szczegółowo stanu technicznego nieruchomości, musimy liczyć się z możliwością pojawienia się w trakcie prowadzenia prac komplikacji, które mogą wpłynąć na znaczne podwyższenie kosztów remontu. Dlatego tak duże znaczenie ma bardzo dokładna weryfikacja staniu poszczególnych elementów domu lub mieszkania. Jej przeprowadzenie warto, jest zlecić doświadczonemu inżynierowi, którego uwadze nie umknie żaden szczegół.

Ryzyko, związane z kupnem nieruchomości do remontu jest spore, ponieważ tak naprawdę nie wiemy, czego możemy się spodziewać. Symptomem tego, że może okazać się, że nieruchomość będzie wymagała naprawdę generalnego remontu, jest, chociażby kondycja ścian wewnętrznych i tynków. Warto przyjrzeć się dokładnie, czy tynki nie są odspojone, czy nie są może wykonane w starej technologii, czy jest zachowana płaszczyzna ścian. Jeżeli nie są zachowane piony, płaszczyzny i kąty może to oznaczać, że ściany będą wymagały nie tylko wygładzenia, ale nawet wyprostowania.

Odbiór technicznySprawdzenie stanu technicznego.

2. Ocena stanu technicznego nieruchomości

Przeprowadzenie takiej oceny pozwala na spojrzenie na weryfikowany dom lub mieszkanie bardziej obiektywnie oraz na przygotowanie dokładniejszej wyceny remontu. W jej ramach należy sprawdzić przede wszystkim:

  • stan wszystkich instalacji - z jakich materiałów zostały wykonane, jaka jest ich wydajność (może się okazać, że, pomimo iż ich stan jest dobry, to nie są one wystarczająco wydajne i mogą generować zbędne koszty), jaka jest żywotność poszczególnych instalacji (czy nie wymagają wymiany ze względu na swój wiek), czy nie stwierdzamy śladów przeszłych incydentów, takich jak na przykład zalania lub pożary;
  • ewentualne naruszenia konstrukcji (widoczne na przykład w postaci pęknięć ścian);
  • w przypadku domu - stan dachu (w tym weryfikacja jego konstrukcji - czy nie powinniśmy liczyć się z koniecznością jej wymiany) oraz elewacji;
  • jakość i stan tynków;
  • kondycję stolarki okiennej i drzwiowej;
  • piony, poziomy, płaszczyzny, kąty;
  • podłogi;
  • przynależności (w przypadku domu - podpiwniczenie pod kątem obecności zawilgoceń).
     

Podczas przeprowadzania takiej oceny bardzo przydatnym sprzętem, którym dysponują inżynierowie Pewnego Lokalu, jest kamera termowizyjna. Jej użycie umożliwia wykrycie niewidocznych na pierwszy rzut oka nieprawidłowości, takich jak na przykład obecność zawilgoceń lub tzw. mostków termicznych (miejsc utraty ciepła przez budynek).

3. Kosztorys remontu - co należy w nim uwzględnić

Posiadając już kompletną wiedzę na temat stanu technicznego nieruchomości, możemy przystąpić do oszacowania kosztów remontu. Wstępną wycenę, przygotowywaną w oparciu o przeprowadzone oględziny domu lub mieszkania oraz sprawdzenie dostępnej dokumentacji projektowej, sporządzić może inżynier Pewnego Lokalu, dzięki czemu będziemy w stanie w przybliżeniu oszacować budżet, niezbędny dla realizacji prac.

Kompletny i szczegółowy kosztorys powinien być sporządzony już w oparciu o dane wyjściowe, powierzchnie, ilości elementów oraz uwzględniać kolejność działań, które należy wykonać, przeprowadzając remont. Należy przy tym pamiętać, że nawet najprostsze czynności, takie jak chociażby wymiana okładziny ceramicznej w kuchni, rozkładają się na dodatkowe prace do wykonania - taka wymiana wiąże się w uproszczeniu z koniecznością usunięcia starej okładziny, odpowiedniego przygotowania podłoża do położenia nowej, jej ułożenia oraz fugowania.

W kosztorysie trzeba też uwzględnić dodatkowe wydatki, takie jak koszty związane z przygotowaniem wnętrza do remontu (na przykład zabezpieczenie okien) lub podstawieniem kontenera na gruz.

4. Sprawdzenie ekipy remontowej

Duże znaczenie dla kosztów remontu ma sprawności i jakość prac ekipy remontowej, na współpracę, z którą się zdecydujemy. Jeżeli mamy taką możliwość warto, jest skorzystać z usług sprawdzonego wykonawcy. Natomiast już po zakończeniu przez niego prac należy bardzo dokładnie sprawdzić poprawność ich wykonania oraz ich zgodność z umową, jeżeli taka była sporządzona. Tu również z pomocą przychodzi Pewny Lokal, oferując usługę sprawdzenia ekipy budowlanej. Dzięki skorzystaniu z niej możemy, że spokojem podejść do odbioru prac od wykonawcy, wiedząc, że jakiekolwiek istniejące usterki lub nieprawidłowości zostaną zidentyfikowane, a wykonawca będzie zobowiązany do ich naprawienia.

Pewny Lokal oferuje usługę wyceny kosztów remontu mieszkania lub domu na rynku wtórnym, a także usługę wyceny kosztów wykończenia nieruchomości od dewelopera. Wyceny dokonuje nasz inżynier, który w tym celu przeprowadza oględziny nieruchomości. W raporcie z wyceną przedstawiamy m.in. szacunek kosztów remontu poszczególnych elementów mieszkania i domu. Pokazujemy także zestawienie najbardziej popularnych i ogólnodostępnych rozwiązań materiałowych oraz kosztów wykonawstwa. Dzięki naszemu raportowi będą Państwo wiedzieli, czy wycena zaoferowana przez firmę remontową nie jest przeszacowana oraz ile pieniędzy należy jeszcze "włożyć" w nieruchomość. Przykładowy raport z wyceny remontu mieszkania na rynku wtórnym można zobaczyć tutaj. Skontaktuj się z nami.

Zobacz, jak możemy Ci pomóc na rynku wtórnym.

Obejrzyj film, w którym wyjaśniamy, dlaczego warto zlecić nam audyt mieszkania lub domu na rynku wtórnym.

Zobacz, jak sprawdzić stan prawny mieszkania na rynku wtórnym.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

DARMOWE PORADNIKI PEWNY LOKAL

Poradnik dla nabywców
na rynku wtórnym

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Jak kupić nieruchomość od dewelopera?

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Cesja i inne formy flipowania nieruchomości

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Kary umowne w umowach nieruchomościowych

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Poradnik odbioru
technicznego od dewelopera

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Rękojmia
nieruchomości

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 8 opinii.

Jak zabrać się do wykończenia łazienki?

Obejrzyj film z przedstawicielem firmy wykończeniowej.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić nieruchomość?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka