Koszt wykończenia domu ze stanu deweloperskiego pod klucz

słuchawka telefonu
strzałka

Potrzebujesz pomocy inżyniera przy odbiorze deweloperskim lub inspekcji nieruchomości na rynku wtórnym?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Koszt wykończenia domu ze stanu deweloperskiego | 797 014 014

Budżet na wykończenie domu dobrze jest określić jak najwcześniej, co pozwoli na uniknięcie niespodzianek w postaci, chociażby deficytu środków już w trakcie prowadzenia prac wykończeniowych. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jakie przykładowe koszty mogą na Ciebie czekać, jeżeli będziesz planował/a wykończenie domu.


Ile kosztuje wykończenie domu w 2024 roku? 

Kupno domu do wykończenia to dopiero początek wydatków. Trzeba liczyć się z poniesieniem szeregu dodatkowych kosztów, przeprowadzeniem rozmaitych prac, zanim możliwe stanie się wprowadzenie do wymarzonego lokum. Każdego inwestora interesuje, ile obecnie kosztuje wykończenie domu.

Na całkowity koszt wpływa metraż lokalu. Znając orientacyjne ceny za metr kwadratowy, łatwo oszacować, ile mniej więcej pochłonie wykończenie danego lokum.

W przypadku domu mającego 100 m kw. trzeba mieć co najmniej 80 000 zł. Przy powierzchni 120 m kw. koszty wzrastają do prawie 100 000 zł. Z kolei prace wykończeniowe w przypadku domu o metrażu 200 m kw. pochłoną przynajmniej 160 000 zł. W roku 2024 mocno wzrosły koszty wykończenia domu. Ceny za metr kwadratowy zaczynają się od 1200 zł i kończą średnio na 2000 zł. Może okazać się, że nawet za nieruchomość mającą powierzchnię 50 m kw. będzie trzeba zapłacić prawie 100 000 zł.

W przypadku nieruchomości w stanie deweloperskim trzeba mieć na uwadze ceny materiałów wykończeniowych, mebli i sprzętów AGD, robocizny. Wykończyć należy ściany, podłogi, sufity, elektrykę, stolarkę drzwiową i okienną.

Tabela 1.: Ile kosztuje wykończenie domu pod klucz? Porównanie 2022 z 2024 r. (przybliżona wartość w złotówkach)

PomieszczeniaCena za wykończenie w 2022 rokuCena za wykończenie w 2024
Salon i przedpokój12 00014 000
Łazienka17 00020 000
Kuchnia17 00020 000
Dwie sypialnie14 00017 000 - 22 000
SUMA60 00073 000- 78 000

Ile kosztuje wykończenie domu pod klucz?

Jeśli komuś może się szybkie zamieszkanie w nowym lokum, to powinien zdecydować się na kupno domu pod klucz. Koszt jego wykończenia będzie w dużym stopniu zależeć od standardu wyposażenia, jakości zastosowanych materiałów i zakresu przeprowadzonych prac. Wykończenie łazienki do stanu pod klucz wiąże się z wydatkiem rzędu 11 000 zł. Prace dotyczą ułożenia płytek na podłodze i ścianach, malowania, hydrauliki i elektryki, sanitariatów (wanna, prysznic umywalka, toaleta). Doliczyć należy również rozmaite akcesoria, drzwi, pralkę, szafki.

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Z kolei wykończenie kuchni pod klucz to koszt rzędu 17 000 zł. Wliczają się do niego płytki na podłodze i ścianie, malowanie, hydraulika i oświetlenie, meble na wymiar, armatura (zlewozmywak, bateria, syfon, odpływ, wężyki), AGD (lodówka, płyta grzewcza, piekarnik, zmywarka, okap), stół i krzesła, drzwi. 

Trzeba doliczyć także koszt wykończenia salonu i przedpokoju, który wynosi średnio 14 000 zł. Jeśli ktoś decyduje się na lokum z dwiema sypialniami, to ich wykończenie wyniesie go mniej więcej 22 000 zł. Zawsze warto wszystko dokładnie przeanalizować, sporządzić orientacyjny kosztorys, aby wiedzieć, z jakimi trzeba będzie liczyć się wydatkami. Koszt wykończenia domu pod klucz należy przeprowadzić na podstawie jego wielkości i specyfiki poszczególnych pomieszczeń. Są to najważniejsze czynniki wpływające na cenę inwestycji. Im wyższy standard wykończenia i jakość użytych materiałów, tym drożej.

Oczywiście cenniki usług firm remontowych mogą być mocno zróżnicowane.

Koszty wykończenia domu

Na początku dobrze jest przejrzeć podpisaną z deweloperem umowę w celu doprecyzowania, czego możemy spodziewać się po standardzie deweloperskim. Ponieważ nie jest on określony w ustawie deweloperskiej, może zdarzyć się, że na odbiorze zaskoczy nas na przykład brak parapetów, które zgodnie z naszą umową nie są montowane w standardzie deweloperskim, co oczywiście wpłynie na podwyższenie kosztu wykończenia domu.


Kosztorys robocizny. Koszt wykończenia domu ze stanu deweloperskiego jest indywidualnie ustalany między ekipą wykończeniową a zleceniodawcą. Powyższa grafika ukazuje tylko część kosztów, jakie pojawią się podczas wykańczania domu i są to m.in. malowanie ścian, położenie podłogi, czy układanie płytek.


Odbiór techniczny domu

Kolejną kwestią jest konieczność bardzo szczegółowego sprawdzenia domu podczas odbioru, zarówno pod względem technicznym, jak i pod kątem zgodności z dokumentacją umowną i normami budowlanymi.

Dzięki wykryciu wszystkich usterek i umieszczeniu ich w protokole odbioru zyskamy pewność, że nie będziemy dodatkowo ponosić kosztu naprawy wad, za które odpowiada deweloper.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Zamów fachową pomoc z Pewny Lokal!

 • Średnio wykrywamy w nieruchomości 16 usterek.
 • Nasza kancelaria przeanalizowała tysiące umów nabycia nieruchomości.
 • Jesteśmy największą inżynieryjno-prawną firmą od audytu nieruchomości. Działamy w całej Polsce.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie i prawnicy.
Duża dyspozycyjność, usługi nawet w 24 h.

Dlatego nie do przecenienia jest możliwość skorzystania podczas odbioru technicznego z pomocy doświadczonego inżyniera lub inspektora budowlanego.

Wszystkie usterki i wady wpisane do protokołu powinny być rozpatrzone przez dewelopera i musi się do nich odnieść.

Prawdopodobnie na swój koszt będzie zobowiązany do ich naprawy, a kupujący nie będzie musiał robić tego za swoje pieniądze.


Pani inżynier gotowa do odbioru domu.Nie do przecenienia jest możliwość skorzystania podczas odbioru technicznego z pomocy doświadczonego inżyniera lub inspektora budowlanego.


Czym jest stan deweloperski?

Stan deweloperski domu lub mieszkania zwykle występuje w trzech wersjach: ekonomicznej, pośredniej i premium, czyli wysokiej. W wersji premium w przypadku apartamentów zwykle wykończenie jest jedynie pod klucz, nie ma możliwości zakupu opcji tańszej.

Stan deweloperski to po prostu stan mieszkania lub domu, jaki dostajemy w momencie zakupu. Nie można dokładnie sprecyzować, co wchodzi w skład każdego z tych trzech stanów czy wersji wykończenia, bo w przypadku każdej inwestycji deweloperskiej będą to inne elementy.

Stan deweloperski musi obejmować niezbędne minimum wykończeniowe takie jak:

 • drzwi i okna
 • wylewka betonowa;
 • tynk na ścianach;
 • przyłącze wodno-kanalizacyjne i instalację elektryczną;
 • ogrzewanie i kaloryfery.

Przy zakupie domu od dewelopera dostajemy więc zawsze jakieś wykończenie pomieszczeń, mogą to być w danym przypadku np. tynki na ścianach i sufitach, posadzki, podłączenie instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. W przypadku innego dewelopera stan pośredni będzie obejmował położenie kafelków w łazience w przypadku innego jedynie pomalowanie ścian. Dlatego zawsze musimy dokładnie czytać umowę z deweloperem i przeliczyć koszty w przypadku danego wykończenia. Może się bowiem okazać, że wzięcie wykończenia z kafelkami i tynkowaniem ścian będzie kosztować niewiele więcej i odciąży nas z najgorszych robót.

Plusy i minusy kupna domu w stanie deweloperskim

Główną przyczyną wyboru domu w stanie deweloperskim jest oszczędność, gdyż są one sporo tańsze niż domy wykończone „pod klucz”. Dodatkowo przyczyną może być brak zaufania do ekipy remontowej dewelopera, gdyż chcemy mieć możliwość wybrania swoich własnych fachowców, którzy często są albo polecani przez znajomych, należą do rodziny, albo znamy ich efekty pracy, bo już kiedyś remontowali dla nas nieruchomość.

Ludziom również wydaje się, że przy zakupie domu z wykończeniem przez ekipę dewelopera będą mieli mniejsze możliwości wyboru i aranżacji swojego wnętrza. Te przyczyny na pewno sprawiają, że domu w stanie deweloperskim staje się nie tylko tańsze, ale i bardziej elastyczne w aranżacji. Koszty samodzielnego remontu są zwykle mniejsze niż kupno domu pod klucz.

Minusem kupna domu w stanie deweloperskim jest na pewno czas oczekiwania na wprowadzenie się.

Wszak kupujemy dom od dewelopera, by być już „na gotowym” i na pewno czas od momentu kupna do wprowadzenia wydłuża się, jeśli nie kupujemy domu „pod klucz”. Często ekipy budowlane nie spełniają naszych oczekiwań, szczególnie jeśli zatrudniamy firmy bez umowy, możemy zostać oszukani. Firmy remontowo wykończeniowe mają również bardzo długie terminy oczekiwań w związku z dużą ilością chętnych, dlatego w przypadku kupna domu w stanie deweloperskim i zatrudniania ekipy na własną rękę warto o tym pamiętać, by jeszcze bardziej nie wydłużyć sobie czasu oczekiwania.

Koszty wykończenia domu w stanie deweloperskim będą znacząco różnić się, zależnie od tego, jak chcemy dom wykończyć, jakich materiałów użyć i jak szybko to zrobić. Czasem okazać się może, że kupno domu pod klucz finansowo wyjdzie bardzo podobnie, a czas oczekiwania będzie krótszy.

Kupno domu od dewelopera w stanie pod klucz

Stan pod klucz to najwyższy poziom wykończenia domu przez dewelopera i jednocześnie najdroższa z opcji. Nie jest to na pewno opcja dla lubiących skrajnie indywidualne i oryginalne wnętrza, gdyż to z oferty dewelopera będziemy musieli wybrać kolory ścian, kafelki i inne elementy wykończeniowe a ma on ograniczoną ilość opcji.

Często deweloper oferuje spotkanie z architektem wnętrz, jednak zwykle i tak wybór ogranicza się do podstawowych rzecz, jak kolory ścian i trzy rodzaje kafelków. Wykończenie domu samemu gwarantuje o wiele większy wybór materiałów i aranżacji.

Plusem takiego rozwiązania jest fakt, że możemy do wymarzonego domu wprowadzić się od razu, wystarczy przywieźć swoje meble.

Mamy w stanie pod klucz zwykle w pełni wyposażoną kuchnię ze sprzętem AGD i łazienkę.

Wiele osób korzysta z tego rozwiązania, ale na pewno stan deweloperski jest tańszy, a my możemy przeprowadzić aranżację i remont w naszym tempie i zgodnie z posiadanymi funduszami. Dom pod klucz najczęściej wybierają inwestorzy chcący wynajmować nieruchomość.


Salon wykończonego pod klucz domu.Stan pod klucz to najwyższy poziom wykończenia domu przez dewelopera i jednocześnie najdroższa z opcji.


Średni koszt wykończenia domu w stanie deweloperskim

Średnia cena wykończenia domu ze stanu deweloperskiego to 70-90 tys. zł w przypadku powierzchni 100 m kw., ale są to koszty bardzo szacunkowe i ogólne. Poniżej przedstawiamy przykładowe rzeczy, które musi wykonać ekipa remontowo-budowlana, aby wykończyć nasz dom, tak by był gotowy do zamieszkania.

Wszystko oczywiście zależy również od użytych materiałów, wszak ich jakość i cena różni się często kilkukrotnie.

Dodatkowo ceny materiałów ciągle się zmieniają, np. ceny drewna skoczyły kilkukrotnie w górę i jest ono dużo ciężej dostępne. Miejmy też na uwadze, że ceny różnić się będą w wielkich miastach, od tych w mniejszych miejscowościach. Te wszystkie aspekty należy uwzględnić, planując budżet wykończenia domu.

Budżet na wykończenie domu od dewelopera

Jako standardową stawkę za wykończenie pod klucz 1 metra kwadratowego przyjmuje się w przybliżeniu 1-3 tys. zł, przy czym jest to, co należy podkreślić, stawka bardzo szacunkowa.

W celu wyliczenia indywidualnego kosztu należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wynagrodzenie wykonawcy oraz koszt materiałów wykończeniowych i wyposażenia (meble, sprzęt AGD, oprawy oświetleniowe etc.).

Dobrze jest dokładnie przemyśleć kwestię standardu, w jakim chcemy wykończyć dom — oszczędności mogą wydawać się kuszące, ale jeżeli zdecydujemy się na przykład na najtańszą zabudowę kuchenną, może okazać się, że szafki po roku będą nadawać się do wymiany. Dlatego średnia półka cenowa jest bezpiecznym i rozsądnym rozwiązaniem.

Jeżeli deweloper, od którego nabywamy dom, oferuje opcję wykończenia pod klucz, warto zapoznać się z jego propozycją — wskazana przez niego cena za metr kwadratowy wykończonej powierzchni na pewno będzie uwzględniać jego marżę, ale zazwyczaj możemy wybierać spośród kilku wariantów cenowych, co może pozwolić na dostosowanie oferty do naszych możliwości finansowych.

Tabela 2.: Ceny za robociznę głównym elementów wykończenia domu w 2024 roku – w przeliczenie na metr kwadratowy. 

Element wykończeniaCena za metr kwadratowy wyrażona w złotówkach
Malowanie ścian10-12
Tapetowanie10-12
Gładzieod 35
Glazura25 
Podwieszany sufitod 80
Zwykła podłoga15
Parkietod 20
Płytki40


Zatrudnienie ekipy do wykończenia domu

Jeśli decydujesz się na wykończenie domu w stanie deweloperskim z własną ekipą remontową, powinieneś dużo wcześniej pomyśleć o jej znalezieniu. W innym artykule podpowiadaliśmy jak znaleźć i zatrudnić ekipę remontową a przy tym nie dać się oszukać. Jeśli pracownicy danej ekipy i efekty ich pracy nie są Ci znani, kieruj się opiniami w internecie lub poleceniami z grup internetowych. Zatrudniaj tylko zarejestrowane firmy i koniecznie podpisuj dokładnie sprecyzowaną umowę, w której wymieniony będzie dzień zakończenia prac remontowych oraz kary za niedotrzymanie terminów. Wynagrodzenie ekipy remontowej gra istotną rolę w ogólnych kosztach wykończenia domu ze stanu deweloperskiego, dlatego ich praca powinna być dokładna i terminowa.

Pamiętajmy, że ceny wykończenia nieruchomości ze stanu deweloperskiego być może są bardziej stałe i łatwiejsze do określenia niż koszty remontów nieruchomości z rynku wtórnego, ale nadal fachowiec nie będzie w stanie określić dokładnej ceny przez telefon. Aby ustrzec się przed takimi nieścisłościami i dokładnie określić ile dana ekipa wykończeniowa weźmie pieniędzy, warto do rozmowy się przygotować. Wypisać ile mamy metrów, co dokładnie trzeba zrobić, czy mamy już zakupione materiały, czy chcemy by i tym zajęła się ekipa remontowa, jakie rzeczy poza podstawowym kładzeniem podłóg, kafelków, armatury i AGD chcielibyśmy zrobić (np. dodatkową ścianę, podnoszony sufit i wiele innych), a wtedy fachowiec będzie mógł dużo lepiej podać nam przybliżoną cenę. Najlepiej, jeśli przyjedzie on do domu i sam, po dokładnej rozmowie z klientem, wystawi cenę i treść umowy.

Etapy wykończenia domu

Zaplanowanie prac wykończeniowych zależne jest w dużej mierze od pory roku. Niektóre prace wymagają przynajmniej temperatury powyżej pięciu stopni C. Prace wykończeniowe domu dobrze jest rozpocząć od przeprowadzenia niezbędnych instalacji elektrycznych, gazowych itp. Kolejnym etapem będzie wykończenie podłóg i tynków, po tym czasie przychodzi moment na tzw. prace lekkie, a na końcu malowanie i prace glazurnicze. W przypadku pracy kilku ekip wykończeniowych istotną rzeczą będzie dobre zaplanowanie prac, aby robotnicy wzajemnie nie utrudniali sobie swoich zadań.

Podsumowując, myślenie o wycenie wykończenia domu warto zacząć już na etapie odbioru technicznego, ponieważ to przedsięwzięcie będzie wpływało na pracę robotników naszej ekipy remontowej. Następnie należy zastanowić się nad wyborem materiałów, których użyjemy do wykończenia, kolejnymi krokami będzie znalezienie ekipy i sporządzenie szczegółowego kosztorysu oraz umowy z ekipą wykończeniową. Możemy przystępować do prac i cieszyć się z użytkowania nowego domu!

Koszty wykończenia ścian

Ściany i podłogi to pierwsze, za co zabiera się ekipa przy wykończeniu domu ze stanu deweloperskiego. Sam montaż ościeżnic, które zakłada się przed przygotowaniem ścian i podłóg, aby nie zostały uszkodzone, to koszt od 150 zł.  

Robocizna przy malowaniu ścian i tapetowanie to zwykle od 10-12zł za metr kwadratowy, położenie gładzi zaczyna się od 23 zł i glazury 25 zł, podwieszany sufit zaś to cena minimum 80 zł za metr kwadratowy.

Pamiętajmy również, że dochodzą do tego koszta materiałów, które można kupić samemu lub może zrobić to ekipa remontowa. Koszty materiałów są bardzo różne i o ile sam gips, kleje czy płyty kartonowo gipsowe nie różnią się aż tak drastycznie od siebie ceną, to np. farby do ścian, kafelki, podłoga różnią się kilkukrotnie. W przypadku ścian nie warto oszczędzać na najtańszych materiałach, gdyż docelowo chcemy, aby tylko móc co kilka lat odświeżyć je nawet samemu, a nie od początku tynkować, gdyż np. ściany popękają.

Koszty kupna podłóg

Przy zakupie domu w stanie deweloperskim raczej dostaniemy podłogi w formie jedynie wylewki, chyba że w umowie będzie inaczej.

Robocizna ekipy wykończeniowej w przypadku podłóg waha się od 15 zł za metr kwadratowy kładzenia zwykłej podłogi oraz 20 zł wzwyż za parkiet, a układanie na niej płytek np. w kuchni czy łazience to 40 zł za metr kwadratowy.

Jeśli decydujemy się na wykończenie samodzielnie, a nie przez ekipę dewelopera w przypadku domu pod klucz, to na pewno mamy więcej opcji podłóg do wyboru. Możemy przebierać w całym bogatym rynku możliwości. Od najtańszych paneli przez parkiet drewniany, deski podłogowe, po płytki oraz podłogi z żywicy, która jest w formie wylewki i będzie idealnie nadawać się do np. domów z dużą ilością zwierząt towarzyszących, które dużo brudzą lub do bardziej surowych aranżacji wnętrz.

Podłogi mogą być również w niektórych miejscach podgrzewane, a to już większy wydatek i należy poinformować o tym ekipę, zanim zostaną położone. Podgrzewane podłogi warto zainstalować w łazience, kiedy po wyjściu z kąpieli nie mamy ochoty się stawać gołymi stopami na zimnym kamieniu.

Koszty wykończenia łazienki

Łazienka to zwykle najmniejsze pomieszczenie w domu czy mieszkaniu, ale koszty jej remontu lub wykończenia są najdroższe, lub plebiscyt na najdroższą inwestycję delikatnie przegrywają jedynie z kuchnią. Obliczenia bardzo ostrożne i szacunkowe są takie, że koszt wykończenia średniej łazienki  ze stanu deweloperskiego to 20 tys. zł, a kuchni 25 tys. zł.

W przypadku zatrudniania ekipy wykończeniowej dobrze, jeśli wśród fachowców w firmie znajduje się ekspert od łazienek i hydraulik. Często ekipy wykończeniowe zatrudniają fachowców od wszystkiego, łazienka jednak to osobna „specjalizacja”, która wymaga trochę innej wiedzy remontowej.

To w niej także może się najwięcej popsuć i najtrudniej to naprawić. Jeśli popsuje się coś w podstawie prysznica, który nie ma brodzika, tylko służy za niego podłoga (tak zwany otwarty prysznic) lub brodzik jest w podłodze, wtedy skuwać trzeba kafelki.

Gdy mamy wyciek z rur, również skuwać trzeba ścianę, żeby tylko sprawdzić usterkę. Naprawy są zatem bardzo drogie, dlatego warto od początku zatrudnić specjalistę od łazienek, aby wykończona była dobrze i solidnie.

Samo wyposażenie łazienki jest drogie. Kafelki na ścianę i płyty podłogowe mogą różnic się ceną nawet dziesięciokrotnie w zależności, jakiej są jakości, kto je projektował i gdzie zostały kupione, ich wybór jest ogromny dlatego trudno tu oszacować jakąś średnią.

Dodatkowo farba na ściany musi być wodo i grzyboodporna, co podnosi jej cenę.

Armatura łazienkowa, muszla klozetowa, zlew, wanna lub brodzik i ich instalacja to niemałe koszty, a sama pralka kosztować może 2 tysiące złotych i wszystkie je trzeba wliczyć w budżet w wykończenia domu w stanie deweloperskim.


Projekt łazienki pod klucz.Dobrze, jeśli wśród fachowców w firmie remontowej znajduje się ekspert od łazienek i hydraulik.


Koszty wykończenia kuchni ze stanu deweloperskiego

Kuchnia razem z łazienką to największy wydatek zarówno w czasie remontu, jak i wykończenia. Trzeba wyznaczyć dokładnie miejsce na zlew i elektronikę, aby dopasować do nich instalacje, wybrać kafelki oraz płyty podłogowe lub inny rodzaj podłogi. Już samo to generuje spore koszty, ale najdroższe dopiero przed nami.

Zamówienie mebli kuchennych, o ile nie mamy ich z poprzedniego domu, to nie lada wydatek nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Im większa kuchnia i im lepszy materiał, z którego zrobione są meble, tym drożej. Możemy wybrać meble kuchenne ze sklejki, ale też drewniane (drewniane mogą być tylko fronty lub całość konstrukcji).

Czas oczekiwania na meble kuchenne jest bardzo długi, nawet w marketach budowlanych nie dostaje się kuchni od ręki.

W czasie pandemii ceny drewna poszły w górę, nawet czterokrotnie, co będzie również generowało wyższe ceny mebli kuchennych z drewna lub z elementami drewnianymi.

Kuchnie robione na zamówienie mają najdłuższy czas oczekiwania nawet do kilku miesięcy i są najdroższe. Wybór jest niesamowicie duży, dlatego meble kuchenne należy wybrać duże wcześniej niż przy rozpoczęciu robót wykończeniowych, aby były gotowe na czas.

Dodatkowe ogromne koszty generuje sprzęt AGD: lodówka i zamrażalnik, kuchenka (indukcyjna, elektryczna bądź gazowa), okap, piekarnik, zmywarka… to wszystko kosztować będzie nawet kilkanaście tysięcy złotych w zależności od wybranych modeli.

Koszt wykończenia zależy od kompleksowego odbioru?

Dobrze, ale ile to wszystko może kosztować? Nie da się na to pytanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Tak naprawdę metraż poszczególnych pomieszczeń, jakich materiały użyjemy, czas potrzebny ekipie wykończeniowej, to wszystko złoży się na ostateczną cenę. Na pewno wielu kosztów na tym etapie będzie można uniknąć, kiedy dokonamy odbiór techniczny domu od dewelopera.

Jeżeli jakieś usterki zaczną wychodzić na etapie wykończeniowym, bo nie zauważyliśmy ich podczas odbioru, może to spowodować dodatkowe, niezaplanowane wydatki, a tego za wszelką cenę chcemy uniknąć. Część usterek, które „wyjdą na światło dzienne”, może spowodować przestój w pracy naszej ekipy remontowej.

Elektryka, oświetlenie i inne nieprzewidziane elementy wykończenia domu

Poza ścianami, podłogami i wykończeniem łazienki i kuchni oraz kupnem najważniejszych sprzętów AGD i mebli, musimy pomyśleć o dodatkowych kosztach, które często są duże, ale można łatwo zapomnieć wliczyć je do budżetu.

Jednym z nich jest oświetlenie. Dobre oświetlenie to dusza każdego domu, dzięki niemu możemy się zrelaksować i lepiej funkcjonować, oświetlenie ponadto sprzyja wnętrzom, powiększając je i uwypuklając najpiękniejsze ich fragmenty.

Niestety samo rozprowadzenie instalacji elektrycznej przez ekipę dewelopera nie wystarczy.

Często wystające kable nie są tam, gdzie byśmy chcieli i trzeba będzie dociągnąć instalacje w inne miejsca, by nasze plany oświetleniowe mogły się udać. Ilość gniazdek może być również niewystarczająca i trzeba będzie wykonać dużo przeróbek, by uzyskać ich odpowiednią liczbę.

Koszt takich przeróbek oświetleniowych może wynieść kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych, jeśli kuć trzeba będzie ściany.

Dlatego również warto zaplanować to na samym początku remontu.

Jest wiele innych przypadków, kiedy przerabiać będziemy musieli stan deweloperski domu, by dopasować je do naszej wizji wykończeniowej. Może to być dostosowanie kuchni do naszych potrzeb albo zmiana instalacji z brodzika na wannę, jeśli deweloper zadecydował tak, a my inaczej. Każde przesunięcie punktów o kilka centymetrów wiąże się z dużymi przeróbkami i zmianami układu.

Dodatkowo w stanie deweloperskim, prawdopodobnie (zależne jest to od umowy z danym deweloperem), nie będzie zamontowane oświetlenie ani chociażby drzwi wewnętrzne, a w przypadku sporego domu tych drzwi potrzeba będzie kilka sztuk.

Dochodzą do tego balustrady, schody wewnątrz domu, parapety- one również mogą nie znaleźć się w wyposażeniu stanu deweloperskiego domu.

Kupno materiałów budowlanych

Na koniec pomyślmy jeszcze gdzie najlepiej i najtaniej kupić materiały budowlane. Czy bardziej opłaca nam się kupić je samemu, czy zostawić to ekipie? Materiały budowlane kupowane przez internet mają często atrakcyjniejsze ceny, ale jeśli są gabarytowo bardzo ciężkie, to równoważyć cenę będzie koszt wysyłki i wtedy lepiej uda się do marketu budowlanego. Ekipa wykończeniowa, która posiada zarejestrowaną działalność gospodarczą, będzie mogła na zakupy wziąć fakturę vat i dzięki temu zaoszczędzić.

Ogród i wykończenie na zewnątrz domu w stanie deweloperskim

Dom kupiony od dewelopera, jak każdy inny dom, ma zwykle ogród. Domy na rynku pierwotnym zwykle nie są sprzedawane z kilku tysiącami metrów kwadratowych ogrodu, ale jest to co najmniej 500-1000 metrów.

Ogród nie będzie przez dewelopera wykańczany i aranżowany, a nawet w stanie pod klucz nie będzie tam raczej wyposażenia w meble ogrodowe czy plac zabaw dla dzieci, a to wszystko wpływa na budżet remontowy. Oczywiście ogród może poczekać, chociażby do wiosny, ale warto przeznaczyć trochę na jego wykończenie, takie jak zasadzenie roślin i kwiatów, zakrycie krzewami lub tujami ogrodzenia czy zainwestowanie w dobra trawę, która urośnie gęsta i będzie można po niej biegać.

Postawienie placu zabaw, małej altany ogrodowej, czy ładnych mebli ogrodowych to dodatkowy koszt i wszystko może wynieść kilka tysięcy złotych.

Końcowe dekorowanie domu

Kiedy już wszystko to jest gotowe i nasz dom ze stanu deweloperskiego zmienił się na gotowy do wprowadzenia się, zostaje nam tylko przywiezienie mebli. O ile takie mamy…

Jeśli przeprowadzamy się z mieszkania jednopokojowego do domu, być może trzeba będzie dodatkowej kanapy, łóżek do spania, stołu i krzeseł, dywanów, chodników, zasłonek i firanek, poduszek i kompletów pościeli. To wszystko kosztować może nawet kilkaset do kilku tysięcy złotych.

Wykończenie domu ze stanu deweloperskiego do gotowego do zamieszkania może być niezwykle drogie i ciężko oszacować budżet bez znajomości metrażu i planów właściciela.

Czasami opcja pod klucz może kosztować podobnie, jednak jest mniej zindywidualizowana. W wykańczaniu domu w stanie deweloperskim najpierw zaplanować należy budżet i znaleźć dobrą ekipę budowlaną oraz zamówić meble, które mają być robione na wymiar, gdyż na to czekać możemy miesiącami.

Ekipa budowlana powinna spisać z nami umowę, w której odstaniemy dokładną wycenę robót. Reszta zależy od nas, od tego, jak drogich materiałów chcemy użyć i jakie aranżacje wnętrz wykonać.

Ceny sprzęty AGD, mebli, kafelków, podłóg i armatury łazienkowej różnić się mogą nawet dziesięciokrotnie dlatego tym bardziej dobrze wybrać te, na których nam zależy i oszacować budżet wcześniej. Nie zapominajmy również o ogrodzie i dodatkowych elementach jak oświetlenie, wykończenie schodów, balustrad czy piwnicy.

Meble klasyczne do pokoju dziennego — jakie będą odpowiednie?

W tej kwestii powinniśmy kierować się dwoma czynnikami, a mianowicie:

 • własnymi preferencjami,
 • oraz tym czy wybierzemy klasyczne, czy też bardziej tradycyjne podejście do wyboru umeblowania.

W typowym pokoju dziennym zazwyczaj wyznacza się kącik przeznaczony do pracy. Doskonale do tego celu mogą nadać się na przykład biurka wykonane w nowoczesnym stylu klasycznym. Dlaczego? Są one po pierwsze niezwykle solidne.

Decydując się na nie, zazwyczaj mamy gwarancję, że bez problemu posłużą one przez kilkanaście lat. Po drugie są one niezwykle eleganckie — nawet proste modele cechują się dobrym, wysmakowanym wyglądem. Mogą one szczególnie przypaść do gustu osobom, które z jednej strony cenią sobie wygodę, z drugiej funkcjonalność. Bardzo często bowiem biurka wykonane w stylu klasycznym mają wiele przydatnych szuflad oraz różnego rodzaju schowki. Co, jeśli nie mamy pomysłu, jak dobrze zaaranżować wnętrze naszego pokoju dziennego w stylu klasycznym? Najlepszym rozwiązaniem może się tutaj okazać skorzystanie z pomocy architekta wnętrz. Pomoże on Państwu w odpowiednim doborze nie tylko mebli do pokoju dziennego, ale ich optymalnemu ustawieniu. Dzięki jego pomocy znacznie łatwiej znajdziecie Państwo odpowiednią dla siebie aranżację pokoju dziennego w stylu klasycznym.

Meble do salonu klasycznego — eleganckie i piękne

Sprawa nieco inaczej wygląda, jeżeli zdecydujemy się na salon w stylu klasycznym. Wbrew pozorom salon, to nie do końca to samo co pokój dzienny. Pomieszczenie to pełni raczej funkcję reprezentacyjno-wypoczynkową. Jeżeli chodzi o klasyczne meble do salonu, to doskonale sprawdzą się tutaj różnego rodzaju sofy, kanapy, czy też stoliki. W przypadku tych ostatnich wiele osób ceni je za swoją funkcjonalność. Doskonale bowiem sprawdzają się one w przypadku, gdy chcemy zorganizować przyjęcie — zarówno dla większej liczby osób, jak i też nieco bardziej kameralnie.

Wiele osób ceni sobie również salony w stylu klasycznym za ich wygodę oraz funkcjonalność. Doskonałym przykładem mogą być tutaj wspomniane przez nas sofy, zwłaszcza te wykonane ze skóry, lub jej imitacji. Z jednej strony są one niezwykle miękkie oraz wygodne. Z drugiej zaś są one bardzo proste w utrzymaniu czystości.

Nie wymagają one specjalnego traktowania — wręcz przeciwnie, w ich przypadku należy unikać silnych środków chemicznych. Innym przykładem mogą być meble do salonu klasycznego z szafą. Szafy w tym stylu to nie tylko elegancja. Cechują się one również niezwykłą wręcz solidnością, zwłaszcza jeżeli mówimy o starszych egzemplarzach, czy też dobrze wykonanych, stylizowanych szafach. Są one również funkcjonalne. W większości przypadków są one obszerne, dzięki czemu bez większego problemu możemy w nich pomieścić na przykład swoje ubrania, czy też zestawy obiadowo-deserowe. Jest to ważne, gdyż salon wcale nie musi być do końca pozbawiony swojej funkcjonalności. Wręcz przeciwnie, salony w stylu klasycznym są doskonałym przykładem, że można połączyć elegancję, wygodę, oraz funkcjonalność w jednym.

Klasyczna szafa, która idealnie nada się jako mebel do salonu klasycznego.Szafa jako mebel w salonie klasycznym to nie tylko reprezentacyjna ozdoba. Dzięki niej pomieścisz ubrania, zastawę czy co tylko potrzebujesz.

Co jeżeli decydujemy się na zakup używanych mebli do salonu w stylu klasycznym?

Meble do salonu klasyczne używane cieszą się rosnącą z roku na rok popularnością. Dlaczego?

Po pierwsze nowe meble w tym stylu stanowią swoistą niszę na rynku meblowym. To z kolei oznacza, że znalezienie odpowiadających nam nowych mebli, może być stosunkowo trudne.

Po drugie, stare meble często okazują się znacznie lepsze jakościowo, między innymi ze względu na użycie wysokiej jakości drewna. Wielu z Państwa zapewne zastanawia się, gdzie można kupić używane meble w stylu klasycznym.

Meble tego typu stosunkowo łatwo możemy znaleźć w różnego rodzaju skupach antyków. Skupy te często oprócz sprzedaży mebli w tym stylu, zajmują się również ich renowacją.

Z tego względu decydując się na ich zakup ich mebli, zyskujemy gwarancję, że są one w stosunkowo dobrym stanie. Ponadto skupy antyków, oferują również ich transport. Jest to wygodne rozwiązanie, gdyż  meble mogą być ciężkie i ich rozmiary również mogą być stosunkowo duże.

Innym źródłem mogą być portale sprzedażowe. Jednak w ich wypadku trudno jest po pierwsze jednoznacznie stwierdzić, czy mebel, który chcemy kupić, jest w dobrym stanie. Po drugie problem może stanowić również ich transport. Koszt wysyłki może być bowiem całkiem spory. Ponadto istnieje ryzyko, że nasz mebel zostanie uszkodzony w trakcie wysyłki. Warto więc dobrze przeanalizować ofertę, zanim podejmiemy decyzję o zakupie naszego mebla w stylu klasycznym przez internet.

Z tego artykułu dowiedziałeś się, że:

1
trzeba doprecyzować przed remontem, co obejmuje stan deweloperski.
by zmniejszyć koszt remontu pod klucz, unikaj zbytnich ingerencji w instalacje.
2
3
Pewny Lokal sprawdzi ekipę, która będzie remontować Twoją nieruchomość.
ogród w stanie deweloperskim nigdy nie jest wykończony.
4
Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Potrzebujesz pomocy inżyniera przy odbiorze deweloperskim lub inspekcji nieruchomości na rynku wtórnym?

Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Zobacz, jak sprawdzić stan techniczny mieszkania na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Na co zwrócić uwagę przy remoncie mieszkania deweloperskiego?

Sprawdź rozmowę ekspertów.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 3342 opinii.

Potrzebujesz pomocy inżyniera przy odbiorze deweloperskim lub inspekcji nieruchomości na rynku wtórnym?

Odbierz mieszkanie z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić lub odebrać nieruchomość

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik: sprawdzenie prac wykończeniowych

okładka poradnika

Poradnik: kary umowne w umowach nieruchomościowych

okładka poradnika

Poradnik poodbiorowy

okładka poradnika

Czym jest odbiór techniczny?

Najważniejsze zagadnienia w zasięgu kliknięcia.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka