Cena nieruchomości nie jest jednak jedynym kosztem, z poniesieniem którego musimy liczyć się, podejmując decyzję o zakupie mieszkania. Aby móc lepiej zaplanować wydatki, związane z transakcją kupna lokalu mieszkalnego, dobrze jest bliżej przyjrzeć się formalnościom jej towarzyszącym.
Jest to bardzo indywidualna kwestia, uzależniona od oczekiwań, potrzeb i przede wszystkim budżetu kupującego. W przypadku mieszkania z rynku pierwotnego musimy mieć świadomość, iż należna cena zawiera marżę dewelopera oraz podatek VAT (8% do powierzchni 150 m2, powyżej tego metrażu- 23%), natomiast zakup na rynku wtórnym obliguje nas do uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych (2% wysokości transakcji).
Ceny na obydwu rynkach są zróżnicowane, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Warto natomiast przemyśleć nasze oczekiwania odnośnie standardu mieszkania oraz kwestii jego wcześniejszego zamieszkiwania. Jeżeli chcemy sami wykończyć mieszkanie i zależy nam na tym, abyśmy to my byli pierwszymi właścicielami, wtedy zakup na rynku pierwotnym jest najlepszym wyjściem. Natomiast jeżeli zależy nam na mieszkaniu gotowym do zamieszkania po ewentualnym remoncie, wówczas na rynku wtórnym na pewno znajdziemy atrakcyjną dla nas ofertę.
Jeżeli zdecydujemy się na wsparcie pośrednika nieruchomości, musimy liczyć się z koniecznością zapłacenia prowizji w wysokości średnio 1-3% wartości kupowanego mieszkania. Zdarza się jednak, że w ramach oferty promocyjnej agencja rezygnuje z prowizji od kupującego lub ją obniża.
Zazwyczaj to kupujący ponosi koszty podpisania umowy w formie aktu notarialnego, na które składa się taksa notarialna oraz opłaty za wypisy (za wypisy zazwyczaj każda ze stron płaci indywidualnie).
Dodatkowo musimy się liczyć ze stałymi opłatami sądowymi, na przykład za założenie księgi wieczystej (60 zł) lub wpis do księgi wieczystej lokalu (200 zł).
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Jeżeli finansujemy zakup kredytem hipotecznym musimy liczyć się z dodatkowymi opłatami z tym związanymi. Są to:
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!