Dowiedz się więcej!

Zakup mieszkania rynek wtórny koszty

Decydując się na zakup mieszkania na rynku wtórnym musimy mieć świadomość, z jakimi dodatkowymi kosztami musimy się liczyć.
Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości na rynku wtórnym? Sprawdzamy księgi wieczyste, wykonujemy przeglądy techniczne nieruchomości, pomagamy w bezpiecznym podpisaniu umowy.
Dowiedz się więcej!

Zobacz, jak możemy Ci pomóc na rynku wtórnym.

Obejrzyj film, w którym wyjaśniamy, dlaczego warto zlecić nam audyt mieszkania lub domu na rynku wtórnym.

Oczywiście największym spośród nich jest sama cena nabywanego lokalu, ale planując budżet musimy być świadomi, że na niej nie kończą się nasze wydatki.

Dodatkowe koszty związane z zakupem nieruchomości

Już rozpoczynając poszukiwania nieruchomości często decydujemy się na współpracę z agencją nieruchomości, która będzie pośredniczyć w dokonywanym przez nas zakupie. Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ pośrednik wspiera nas podczas całego procesu, który kończy się docelowo podpisaniem umowy zakupu nieruchomości. Prezentuje oferty, odpowiadające naszym oczekiwaniom, pośredniczy w kontakcie ze sprzedającym, a często też z bankiem, kredytującym kupno, przygotowuje transakcję pod kątem formalnym. Dla osób, które nie mają większego doświadczenia w obrocie nieruchomościami jest to nieocenione wsparcie. Dzięki temu zyskują pewność, że nic nie umknie ich uwadze oraz że, jako strona umowy, zostaną potraktowani równoważnie ze sprzedającym. Koszt usługi pośrednictwa, oczywiście tylko w przypadku finalizacji zakupu, to średnio ok. 2-3% wartości nieruchomości. Zdarza się, że agencja rezygnuje z prowizji od kupującego lub jest skłonna do negocjowania stawki, z czego warto skorzystać.

Dalsze koszty, z którymi musi się liczyć kupujący to:

  • taksa notarialna- jej maksymalną wysokość określa Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 28 czerwca 2004 r. i jest ona zależna od wartości transakcji. Warto zaznaczyć, że jest to wysokość negocjowalna, dlatego warto porozmawiać z notariuszem o jej obniżeniu.
  • koszt odpisu aktu notarialnego- 6 zł za każdą stronę, średnio potrzeba 3-4 wypisy. Dodatkowy odpis można uzyskać w każdej chwili w kancelarii, w której podpisywana jest umowa,
  • podatek od czynności cywilno-prawnych (PCC)- 2% wartości nabywanej nieruchomości (nie jest należny tylko w sytuacji, gdy kupujemy mieszkanie na runku pierwotnym),
  • opłaty sądowe, w tym między: opłata za założenie księgi wieczystej (jeżeli lokal jej nie posiada)- 60 zł, opłata za wpis do księgi wieczystej- 200 zł, opłata za wykreślenie wpisu w księdze wieczystej- 100 zł, opłata za wpis hipoteki (w przypadku kredytowania nabycia nieruchomości)- 200 zł.
  • koszty kredytu hipotecznego (jeżeli zakup jest finansowany z kredytu).
     

Podsumowując, nabywając na rynku wtórnym mieszkanie w cenie 500 tysięcy zł musimy przygotować się na dodatkowe koszty rzędu 30 tysięcy złotych.

Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Dowiedz się więcej tutaj.

Czy reprywatyzacja mieszkań jest problemem dla kupujących mieszkanie?

Dowiedz się z naszego filmu.

Czym są księgi wieczyste?

Zachęcamy do obejrzenia wywiadu z naszym prawnikiem.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 3 opinii.

Zobacz, jak sprawdzić księgę wieczystą.

Obejrzyj rozmowę naszych pracowników.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka