Jeżeli zdecydujemy się na zakup mieszkania na rynku wtórnym, niezależnie od tego, czy będzie to blok z wielkiej płyty, czy też wykonany w nowszej technologii, zawsze do transakcji musimy podejść ostrożnie. Jest kilka ważnych kwestii, dotyczących nieruchomości z rynku wtórnego, i dla zagwarantowania bezpieczeństwa takiej transakcji warto przyjrzeć się im bliżej.
Kiedy znajdziemy już odpowiadającą nam nieruchomość, powinniśmy dokładnie zapoznać się z jej faktycznym stanem prawnym oraz technicznym. Taki kompleksowy audyt pozwoli nam na weryfikację informacji uzyskanych od sprzedającego, a także na oszacowanie dodatkowych kosztów, z jakimi będziemy musieli się liczyć w przypadku zakupu (np. remont lokalu, wymiana okien etc.).
Na pewno decydując się na zakup mieszkania w bloku z wielkiej płyty, musimy liczyć się wadami, charakterystycznymi dla tego typu budownictwa, a więc głównie słabą izolacją akustyczną, przestarzałymi instalacjami, obecnością tzw. mostków termicznych (czyli miejsc, przez które ulatnia się ciepło) i często także jeszcze komór zsypowych (chociaż są one likwidowane w ramach modernizacji tego typu budynków). Warto zwrócić uwagę na to, jakie prace modernizacyjne zostały wykonane w budynku, a jakie są planowane. Dobrze jest też zorientować się w wysokości bieżących opłat (w tym funduszu remontowego), ponieważ są one zazwyczaj znacznie wyższe niż w budownictwie nowego typu. Wynika to także ze sposobu zarządzania nieruchomością przez spółdzielnię mieszkaniową, której korzenie sięgają lata wstecz.
W przypadku nowszego budownictwa wielorodzinnego mimo wszystko też dobrze jest skorzystać ze wsparcia specjalistów w zakresie weryfikacji stanu technicznego lokalu i budynku, ponieważ wady ukryte mogą narazić nas na niepotrzebne koszty w przypadku konieczności przeprowadzenia kompleksowego remontu mieszkania.
Tak jak zostało już wspomniane, oprócz audytu technicznego, bardzo ważny jest też audyt prawny, polegający na weryfikacji wpisów w księdze wieczystej, prowadzonej dla lokalu. Pozwala on potwierdzić kwestię własności mieszkania, jego metraż, a także ewentualne obciążenia hipoteki.
Po sprawdzeniu mieszkania i ewentualnym podpisaniu umowy przedwstępnej możemy przystępować do umowy sprzedaży. W przypadku zakupu na rynku wtórnym musimy liczyć się z dodatkowym obciążeniem naszego budżetu w postaci podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% wartości przedmiotu umowy. Jest on pobierany przez notariusza podczas podpisywania umowy przeniesienia własności nieruchomości na kupującego. Dodatkowo ponosimy opłaty notarialne (taksa notarialna, koszty odpisów aktu) oraz sądowe (wpis do księgi wieczystej, wpis hipoteki itp.).
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!