Kupno mieszkania przez cudzoziemca jest możliwe, ale wiąże się to z koniecznością spełnienia wielu wymogów i załatwienia szeregu formalności. Nie każdy obcokrajowiec może nabyć nieruchomość w Polsce, dlatego kluczowe będzie zapoznanie się z aktualnymi przepisami prawa. W wielu przypadkach konieczne jest najpierw uzyskanie zezwolenia na zakup mieszkania lub domu. Znaczenie ma także regularny dochód. Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie, ale niektóre zasady obowiązują wszystkich.
W przypadku turystów lub osób, które nie planują długoterminowego pobytu w Polsce, znaczenie ma wynajem mieszkania. Niektórzy obcokrajowcy decydują się na zakup nieruchomości, co jest oczywiście możliwe, ale dopiero po spełnieniu określonych warunków. Cały proces zakupu wygląda inaczej niż w przypadku osoby mającej polskie obywatelstwo. Cudzoziemiec musi najpierw starać się o zdobycie zezwolenia. Ma to szczególne znaczenie w przypadku osób, które przyjechały do Polski z państw nienależących do europejskiego obszaru gospodarczego. Zdecydowanie łatwiej mają mieszkańcy krajów, którzy znajdują się w Unii Europejskiej, bo w ich przypadku nie jest wymagane zezwolenie na zakup mieszkania na polskim rynku nieruchomości.
To samo można powiedzieć o cudzoziemcach przybyłych z Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii. Jeśli przedsiębiorca ma swoją siedzibę na terenie państwa należącego do Unii Europejskiej, to może kupić mieszkanie bez zezwolenia. Nie ma nawet znaczenia, jakiego rodzaju jest nieruchomość.
Wniosek o przyznanie zezwolenia na zakup nieruchomości jest rozpatrywany przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Znacznie łatwiej mają cudzoziemcy polskiej narodowości lub przynajmniej pochodzenia polskiego. Pozytywnej opinii sprzyja również małżeństwo z obywatelem polskim, prowadzenie działalności gospodarczej/rolnej zgodnie z polskimi przepisami prawa. Trzeba mieć także zezwolenie na pobyt czasowy lub stały. Innym rozwiązaniem będzie zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE. Wraz z wnioskiem o przyznanie zezwolenia na zakup nieruchomości konieczne staje się dołączenie szeregu załączników.
Niezbędne są dokumenty potwierdzające tożsamość, odpis z księgi wieczystej, wypis z rejestru gruntów i z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, wyrys z mapy ewidencyjnej, decyzja o warunkach zabudowy, zaświadczenie potwierdzające brak zaległości w płaceniu składek ZUS dowód opłaty skarbowej. Znaczenie ma także dokument potwierdzający źródło środków finansowych na zakup mieszkania. Należy też wykazać więź z Polską. Po złożeniu wniosku w ministerstwie następuje jego opiniowanie, a na koniec odbiera się decyzję administracyjną. Istotne jest także uzyskanie zaświadczenia o prawomocności decyzji. Wiąże się to oczywiście z koniecznością opłacenia kosztów skarbowych.
Jeśli cudzoziemiec chce sfinansować zakup mieszkania kredytem hipotecznym, to musi być wiarygodny dla banku. Zostanie sprawdzona jego sytuacja finansowa i ekonomiczna. Łatwiej jest w przypadku związku małżeńskiego z obywatelem Polski. Weryfikuje się zdolność kredytową, a po uzyskaniu zezwolenia na zakup nieruchomości można złożyć wniosek o kredyt. Kolejnym krokiem będzie przeniesienie praw własności. Na koniec podpisuje się umowę o kredyt i w ciągu kilku dni bank przelewa przyznane środki na wskazany przez cudzoziemca rachunek.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Cudzoziemcom jest zdecydowanie trudniej nabyć nieruchomość niż obywatelowi Polski. Wszystko się komplikuje jeszcze bardziej, jeśli konieczne jest zezwolenie od ministerstwa na nabycie nieruchomości. Załatwienie szeregu formalności może zająć nawet kilka miesięcy, a nie każdy sprzedawca będzie skłonny czekać tak długo. Bez podpisania umowy przedwstępnej i wpłacenia zaliczki najczęściej na mieszkanie znajduje się inny kupiec i wszystko trzeba zacząć od początku. Problemami są także brak zdolności kredytowej, pogorszenie sytuacji finansowej, zmiana ofert kredytowych, źle wypełnione dokumenty.
Zasadniczo, jeśli nabywca mieszkania jest obywatelem Unii europejskiej, to nie ma większego problemu z nabywaniem jakiegokolwiek lokalu mieszkalnego, gdyż panuje zasada swobodnego przepływu osób i kapitału. Nabywca jedynie musi okazać dokument tożsamości u notariusza i jeśli obywatel Unii nie mówi po polsku, to powinien pojawić się tłumacz przysięgły podczas sporządzenia aktu notarialnego. Akt ten powinien być dwujęzykowy, w języku polskim i w języku, którym posługuje się cudzoziemiec.
Jeżeli mówimy o obywatelu, który nie należy do Unii Europejskiej w większości przypadków (np. dom), wymagane jest zezwolenie od ministra do spraw wewnętrznych w sprawie możliwości nabycia nieruchomości. Wniosek należy samemu sporządzić, jak czytamy na oficjalnym serwisie Rzeczypospolitej Polskiej zgodnie z:
Uzyskanie zgodny nie jest bardzo trudne. Jest to zazwyczaj tylko formalność, gdyż trzeba udowodnić, że cudzoziemiec ma związki z Polską. Prawie nigdy się nie zdarza, aby minister do spraw wewnętrznych nie wydał takiej zgody.
Starania o uzyskanie zgody oczywiście przedłużają proces nabycia nieruchomości, gdyż zwykle trzeba będzie podzielić kupno mieszkania na umowę przedwstępną i przenoszącą własność.
Umowę przedwstępną wówczas zawiera się pod warunkiem uzyskania przez cudzoziemca zgody od ministra spraw wewnętrznych i podaje się termin na jej uzyskanie (radzimy 12 miesięcy). Dopiero, jak nabywca uzyska zgodę ministra do spraw wewnętrznych na nabycie nieruchomości, to wtedy będzie można zawrzeć umowę przenoszącą własność. Na umowie powinna zostać zawarta klauzula o bezpłatnym prawie do odstąpienia od umowy przedwstępnej dla nabywcy w sytuacji, kiedy nie uzyskałby zgody na nabycie nieruchomości.
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!