Zakup nieruchomości przez cudzoziemca

słuchawka telefonu
strzałka

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy inspekcji nieruchomości?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Zakup nieruchomości przez cudzoziemca | 797 014 014

W artykule wyjaśniamy, co musi zrobić cudzoziemiec, aby uzyskać możliwość kupna nieruchomości.

Zakup nieruchomości przez cudzoziemca - co warto wiedzieć?

Kupno mieszkania przez cudzoziemca jest możliwe, ale wiąże się to z koniecznością spełnienia wielu wymogów i załatwienia szeregu formalności. Nie każdy obcokrajowiec może nabyć nieruchomość w Polsce, dlatego kluczowe będzie zapoznanie się z aktualnymi przepisami prawa. W wielu przypadkach konieczne jest najpierw uzyskanie zezwolenia na zakup mieszkania lub domu. Znaczenie ma także regularny dochód. Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie, ale niektóre zasady obowiązują wszystkich.

Zakup nieruchomości – z zezwoleniem czy bez niego?

W przypadku turystów lub osób, które nie planują długoterminowego pobytu w Polsce, znaczenie ma wynajem mieszkania. Niektórzy obcokrajowcy decydują się na zakup nieruchomości, co jest oczywiście możliwe, ale dopiero po spełnieniu określonych warunków. Cały proces zakupu wygląda inaczej niż w przypadku osoby mającej polskie obywatelstwo. Cudzoziemiec musi najpierw starać się o zdobycie zezwolenia. Ma to szczególne znaczenie w przypadku osób, które przyjechały do Polski z państw nienależących do europejskiego obszaru gospodarczego. Zdecydowanie łatwiej mają mieszkańcy krajów, którzy znajdują się w Unii Europejskiej, bo w ich przypadku nie jest wymagane zezwolenie na zakup mieszkania na polskim rynku nieruchomości.

To samo można powiedzieć o cudzoziemcach przybyłych z Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii. Jeśli przedsiębiorca ma swoją siedzibę na terenie państwa należącego do Unii Europejskiej, to może kupić mieszkanie bez zezwolenia. Nie ma nawet znaczenia, jakiego rodzaju jest nieruchomość.

Procedura uzyskania zezwolenia na zakup nieruchomości

Wniosek o przyznanie zezwolenia na zakup nieruchomości jest rozpatrywany przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Znacznie łatwiej mają cudzoziemcy polskiej narodowości lub przynajmniej pochodzenia polskiego. Pozytywnej opinii sprzyja również małżeństwo z obywatelem polskim, prowadzenie działalności gospodarczej/rolnej zgodnie z polskimi przepisami prawa. Trzeba mieć także zezwolenie na pobyt czasowy lub stały. Innym rozwiązaniem będzie zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE. Wraz z wnioskiem o przyznanie zezwolenia na zakup nieruchomości konieczne staje się dołączenie szeregu załączników.

Niezbędne są dokumenty potwierdzające tożsamość, odpis z księgi wieczystej, wypis z rejestru gruntów i z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, wyrys z mapy ewidencyjnej, decyzja o warunkach zabudowy, zaświadczenie potwierdzające brak zaległości w płaceniu składek ZUS dowód opłaty skarbowej. Znaczenie ma także dokument potwierdzający źródło środków finansowych na zakup mieszkania. Należy też wykazać więź z Polską. Po złożeniu wniosku w ministerstwie następuje jego opiniowanie, a na koniec odbiera się decyzję administracyjną. Istotne jest także uzyskanie zaświadczenia o prawomocności decyzji. Wiąże się to oczywiście z koniecznością opłacenia kosztów skarbowych.

Zakup nieruchomości przez cudzoziemca na kredyt hipoteczny

Jeśli cudzoziemiec chce sfinansować zakup mieszkania kredytem hipotecznym, to musi być wiarygodny dla banku. Zostanie sprawdzona jego sytuacja finansowa i ekonomiczna. Łatwiej jest w przypadku związku małżeńskiego z obywatelem Polski. Weryfikuje się zdolność kredytową, a po uzyskaniu zezwolenia na zakup nieruchomości można złożyć wniosek o kredyt. Kolejnym krokiem będzie przeniesienie praw własności. Na koniec podpisuje się umowę o kredyt i w ciągu kilku dni bank przelewa przyznane środki na wskazany przez cudzoziemca rachunek.

Jakich problemów przy zakupie nieruchomości może spodziewać się cudzoziemiec?

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Cudzoziemcom jest zdecydowanie trudniej nabyć nieruchomość niż obywatelowi Polski. Wszystko się komplikuje jeszcze bardziej, jeśli konieczne jest zezwolenie od ministerstwa na nabycie nieruchomości. Załatwienie szeregu formalności może zająć nawet kilka miesięcy, a nie każdy sprzedawca będzie skłonny czekać tak długo. Bez podpisania umowy przedwstępnej i wpłacenia zaliczki najczęściej na mieszkanie znajduje się inny kupiec i wszystko trzeba zacząć od początku. Problemami są także brak zdolności kredytowej, pogorszenie sytuacji finansowej, zmiana ofert kredytowych, źle wypełnione dokumenty.

Zakup nieruchomości a obywatel Unii Europejskiej

Zasadniczo, jeśli nabywca mieszkania jest obywatelem Unii europejskiej, to nie ma większego problemu z nabywaniem jakiegokolwiek lokalu mieszkalnego, gdyż panuje zasada swobodnego przepływu osób i kapitału. Nabywca jedynie musi okazać dokument tożsamości u notariusza i jeśli obywatel Unii nie mówi po polsku, to powinien pojawić się tłumacz przysięgły podczas sporządzenia aktu notarialnego. Akt ten powinien być dwujęzykowy, w języku polskim i w języku, którym posługuje się cudzoziemiec.

Zakup nieruchomości a brak obywatelstwa Unii Europejskiej

Jeżeli mówimy o obywatelu, który nie należy do Unii Europejskiej w większości przypadków (np. dom), wymagane jest zezwolenie od ministra do spraw wewnętrznych w sprawie możliwości nabycia nieruchomości. Wniosek należy samemu sporządzić, jak czytamy na oficjalnym serwisie Rzeczypospolitej Polskiej zgodnie z:

 • ustawą z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (Dz. U. z 2017 r. poz. 2278)
 • ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2020 r. poz. 424, z późn. zm.);
 • rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 20 czerwca 2012 r.

Uzyskanie zgodny nie jest bardzo trudne. Jest to zazwyczaj tylko formalność, gdyż trzeba udowodnić, że cudzoziemiec ma związki z Polską. Prawie nigdy się nie zdarza, aby minister do spraw wewnętrznych nie wydał takiej zgody.

Starania o uzyskanie zgody oczywiście przedłużają proces nabycia nieruchomości, gdyż zwykle trzeba będzie podzielić kupno mieszkania na umowę przedwstępną i przenoszącą własność.

Umowę przedwstępną wówczas zawiera się pod warunkiem uzyskania przez cudzoziemca zgody od ministra spraw wewnętrznych i podaje się termin na jej uzyskanie (radzimy 12 miesięcy). Dopiero, jak nabywca uzyska zgodę ministra do spraw wewnętrznych na nabycie nieruchomości, to wtedy będzie można zawrzeć umowę przenoszącą własność. Na umowie powinna zostać zawarta klauzula o bezpłatnym prawie do odstąpienia od umowy przedwstępnej dla nabywcy w sytuacji, kiedy nie uzyskałby zgody na nabycie nieruchomości.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Zamów fachową pomoc z Pewny Lokal!

 • Średnio wykrywamy w nieruchomości 16 usterek.
 • Nasza kancelaria przeanalizowała tysiące umów nabycia nieruchomości.
 • Jesteśmy największą inżynieryjno-prawną firmą od audytu nieruchomości. Działamy w całej Polsce.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie i prawnicy.
Duża dyspozycyjność.

dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy inspekcji nieruchomości?

dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Zobacz, na czym polega przykładowy odbiór mieszkania z naszym ekspertem.

Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zobacz, co powinieneś wiedzieć o protokole odbioru.

Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 365 opinii.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy inspekcji nieruchomości?

Sprawdź nieruchomość z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić i odebrać mieszkanie na rynku pierwotnym oraz wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik odbioru technicznego od dewelopera

okładka poradnika

Poradnik poodbiorowy

okładka poradnika

Poradnik: rękojmia nieruchomości

okładka poradnika

Czym jest odbiór techniczny mieszkania i dlaczego warto go zlecić specjaliście?

Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka