Teoretycznie ścieżka od spartaczonego remontu do sądu jest długa, a po drodze jest jeszcze wiele innych kroków pośrednich. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak uzyskać odszkodowanie za źle wykonany remont, jakie dokumenty będą nam potrzebne, aby złożyć pozew o odszkodowanie, oraz czego możemy domagać się w sądzie. Zapraszamy do lektury.
W tej kwestii tak naprawdę wszystko zależy od tego, co było zawarte w umowie. Najczęściej do pozwów przeciwko ekipom budowlanym dochodzi, gdy:
A to tylko niewielka część powodów, dla których ludzie decydują wejść na drogę prawną przeciwko ekipie remontowej. Niestety, zgodnie z podpisaną umową, nie zawsze jest to możliwe. Często bowiem okazuje się, że ekipy remontowe czasem dołączają do umowy niekorzystne dla klientów zapisy. Doskonałym przykładem mogą być zapisy mówiące, że ekipa odmawia usunięcia niektórych usterek w ramach gwarancji. Taki zapis może oznaczać, że usterkę wywołaną przez ekipę remontową będziemy musieli usunąć na własny koszt. Nie oznacza to jednak, że nie można się przed takimi zapisami zabezpieczyć. Warto w tym celu przed podpisaniem umowy, zlecić jej analizę prawną. Mogą to zrobić dla Państwa nasi prawnicy z firmy Pewny Lokal, specjalizujący się w szeroko rozumianym prawie budowlanym. Z ich pomocą, możecie Państwo wprowadzić do umowy zapisy umożliwiające wystąpienie na drogę prawną. Ponadto zapisy te mogą również znacząco przyspieszyć w sądzie całą sprawę w przypadku ich złamania.
Umowa z ekipą budowlaną odpowiedzialną za źle wykonany remont nie jest niezbędna, ale bardzo ułatwia wygranie sprawy. Członkowie nierzetelnych ekip wiedzą, że trudno podważyć to, co zostało zapisane „czarno na białym” na piśmie. Stąd tak częsta w Polsce praca bez żadnej umowy. Wówczas pozostaje jeszcze uwzględnienie w aktach sprawy SMS-ów, maili czy zeznań świadków, którzy widzieli, że ekipa np. codziennie zjawiała się na placu budowy i zabierała się do pracy. Prawnicy twierdzą, że łatwiej wygrać w sądzie, mając umowę o wykonanie usług remontowych, niż umowę o dzieło z budowlańcem (być może dlatego niektórzy z nich tak chętnie wybierają właśnie to drugie).
Bardzo ważnym dokumentem jest też raport z odbioru świeżo wyremontowanego lokalu. Zamówiony na stronie takiej jak Pewny Lokal będzie zawierał listę usterek. Raport pomoże w naprawie usterek przez ekipę.
Jeśli jednak ekipa nadal upiera się przy swoim czy nie reaguje na próby kontaktu, pozostaje pozew. Źle wykonany remont może skutkować nakazem wypłaty odszkodowania, zadośćuczynienia lub naprawienia szkody. Ekipa remontowa może też być zobowiązana do pokrycia kosztów adwokata drugiej strony. Warto jednak wiedzieć, że takie sprawy nie zawsze kończą się w sposób satysfakcjonujący. Zdarza się nawet, że to właściciel mieszkania czy domu ostatecznie jest obciążany kosztami. Największe prawdopodobieństwo satysfakcjonującego wyroku daje zebranie kompletu dokumentów (umowa, raport z wykonanych prac) i ewentualnych świadków czy dowodów.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Zacznijmy od podstaw, a mianowicie czym jest rękojmia. Rękojmia jest to jedna z dwóch form (obok gwarancji) dochodzenia przez klienta swoich praw w przypadku wystąpienia wad fizycznych. Jeżeli osoba zlecająca remont wybierze tę formę reklamacji, firma zgodnie z przepisami nie ma prawa odmowy jej przyjęcia. Jeżeli chodzi o podstawę prawną rękojmi, to stanowi ją art. 558 § 1 Kodeksu cywilnego. Niestety, zdarza się, że niektóre firmy wprowadzają do umowy zapisy ograniczające rękojmię. Można się jednak zabezpieczyć przed tego typu działaniami. Jest to możliwe poprzez dokonanie analizy prawnej umowy przed jej podpisaniem. Natomiast, jeśli chodzi o pozew sądowy, to jego złożenie ma sens dopiero w momencie, kiedy wyczerpiemy wszystkie inne metody reklamacji.
W przeciwnym razie sąd oddali nasz pozew. Aby tego uniknąć, warto każdy etap reklamacji udokumentowywać na piśmie. Może się to okazać niezbędnym w sprawie, materiałem dowodowym. Samo złożenie pozwu nie oznacza jednak, że sprawa będzie rozstrzygnięta po naszej myśli. Sąd na podstawie obowiązujących przepisów prawa oraz zgromadzonego materiału dowodowego podejmie odpowiedni wyrok. W przypadku naszej wygranej może być to zasądzenie, że firma jest zobowiązana uznać naszą rękojmię. W związku z tym będzie ona zobowiązana do usunięcia usterek. Warto jednak mieć na uwadze, dopóki wyrok sądu pierwszej instancji się nie uprawomocni, obie strony mogą się od niego odwołać. W ramach rękojmi możemy w pozwie zażądać zwrotu poniesionych kosztu samodzielnych napraw. Jest to ważne, w przypadku usterek, które wymagają pilnej naprawy. Rozwiązanie to pozwala poszkodowanemu klientowi, na odcięcie się od firmy, która nie spełnia jego oczekiwań.
Zlecając remont profesjonalnej ekipie, powinniśmy podpisać z nią umowę, w której szczegółowo określimy zakres i daty wykonania obowiązków remontowych. Jednak nawet bez podpisanej umowy możemy dochodzić swoich praw o odszkodowanie. Jeśli ekipa remontowa nie przystanie na nasze żądania wykonania poprawek, próbując wmówić nam, że wszystko wykonane jest zgodnie z umową, nie wywiąże się z terminów zawartych w umowie, wtedy może żądać od nich odszkodowania.
Niestety, aby żądać odszkodowania od ekipy remontowej, trzeba będzie wejść na drogę sądową. Pomoc inżynierów firmy Pewny Lokal przy odbiorze remontu i sprawdzenie ekipy rentowej przed jej zatrudnieniem będzie w tym wypadku nieoceniona. Zanim wejdziemy z ekipą na drogę sądową mamy kilka opcji, by wyegzekwować od ekipy dokonanie poprawek lub wypłacenie odszkodowania. Są to przede wszystkim negocjacje z samą ekipą, przy pomocy fachowca znającego się na rzeczy. Możemy ekipie remontowej wysyłać też wezwania od prawnika, a gdy te sposoby nie powiodą się wejście na drogę sądową, by uzyskać odszkodowanie będzie konieczne.
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Sprawdź rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Możemy sprawdzić Twoją ekipę w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Skonstruujemy lub sprawdzimy umowę, którą podpisujesz z ekipą.
Najważniejsze zagadnienia w zacięgu kliknięcia.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!