W poniższym artykule wyjaśniamy, jak przelewane są pieniądze przy akcie notarialnym.
Kupując mieszkanie, często zastanawiamy się, jak przebiegnie podpisywanie umowy kupna-sprzedaży u notariusza i jak właściwie wygląda przelewanie pieniędzy przy akcie notarialnym, gdyż są to bardzo duże sumy. W poniższym artykule rozwiewamy wszystkie wątpliwości dotyczące przelewania pieniędzy przy akcie notarialnym.
Przelewanie pieniędzy przy akcie notarialnym to nic trudnego, jednak zależy od sytuacji w jakiej się znajdujemy, od tego czy mamy kredyt i od naszych osobistych preferencji. Rzadko przelewa się pieniędzy za kupioną nieruchomość w momencie podpisania aktu, raczej dostaje się termin określony w akcie, zwykle 5 dni roboczych, aby przelew taki wykonać.
Pamiętajmy również, że podatek PCC od kupna nieruchomości, który wynosi 2%, płaci się notariuszowi i jest wliczony do rachunku wraz z taksami notarialnymi.
Często notariusze, szczególnie w małych miejscowościach nie mają terminala płatniczego i nie przyjmują płatności karta, trzeba więc mieć gotówkę lub wykonać przelew.
Jak wygląda przelewanie pieniędzy u notariusza, jeśli bierzemy kredyt hipoteczny? Najpierw musimy dostać decyzję kredytową wydaną przez bank, potem umowa własności zostaje przeniesiona do banku i bank dopiero na podstawie tej umowy wypłaca pieniądze. Dlatego zwykle czas na wpłacenie pieniędzy, jeśli mamy je z kredytu hipotecznego, wynosi 7-14 dni.
Przelew natychmiastowy u notariusza wygląda tak, że kupujący dostaje dostęp do komputera notariusza lub przychodzi ze swoim urządzeniem i przelewa pieniądze od razu w dniu podpisania aktu. Wtedy notariusz musi dodać w akcie, że strony rozliczyły się przelewem.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Warto umówić się między sobą na posiadanie konta w tym samym banku, wtedy nie tylko przelew za nieruchomość przyjdzie bardzo szybko, ale również podejmujemy mniejsze ryzyko. Mając konto w innym banku, kupujący może bowiem anulować przelew.
Warto zabezpieczyć się na wypadek nie wykonania płatności przez kupującego. Do aktu notarialnego należy dodać zapis na podstawie art. 777 Postępowania Kodeksu Cywilnego. Oczywiście zrobi to za nas notariusz. Zapis ten zabezpiecza nas, gdyż mówi o tym, że kupujący oświadcza, iż zobowiązuje się zapłacić sprzedającemu umówioną cenę w określonym terminie. Daje to możliwość sprzedającemu możliwość nadania aktowi klauzuli wykonalności w sądzie rejonowym. Gdy już do mamy możemy udać się do komornika i wyegzekwować od kupującego zapłatę za nieruchomość.
Inną opcją jest płatność gotówką u notariusza. Przynoszenie i transport tak dużej gotówki jest bardzo ryzykowne, dlatego lepiej mieć Jana koncie i wykonać, chociażby przelew w dniu podpisania aktu. Inną sprawą jest płatność za podatek PCC i taksy notarialne u notariusza gotówką, gdyż kwoty te są dużo mniejsze i można je wpłacić od razu.
Niektórzy, chociaż opcja ta wybierana jest rzadko, decydują się na płatność przed podpisaniem aktu notarialnego. Jest to możliwe i w niektórych wypadkach uzasadnione. Nie powinniśmy nigdy płacić sprzedającemu pełnej kwoty przed podpisaniem aktu notarialnego, co najwyżej zaliczkę i zadatek, które również warto poprzedzić podpisaniem umowy notarialnej, szczególnie w przypadku zadatku jest to konieczne.
Przelew do depozytu notarialnego może zdarzyć się np gdy sprzedający za grosz nie ufa kupującemu i uważa, że nie ma on pieniędzy na zapalenie za nieruchomość lub chociażby za zaliczkę, więc nie chce podpisywać umowy przedwstępnej, kupujący natomiast twierdzi, że tak nie jest. Inna sytuacja może być konieczność wyczyszczenia Księgi wieczystej nieruchomości z np. długów, hipoteki czy innych niedogodności. Wtedy to kupujący nie wierzy właścicielowi nieruchomości i stawia mu warunek. Można wtedy wykonać przelew do depozytu notarialnego. Nabywca przelewa wtedy notariuszowi, czyli do depozytu notarialnego kwotę za nieruchomość albo chociażby zaliczkę, i kiedy spełnione zostaną wszystkie inne warunki i podpisana umowa sprzedaży nieruchomości, to pieniądze z depozytu notarialnego są przelewane dalej do sprzedającego.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Posiadamy certyfikat Instytutu Techniki Budowlanej i Infrared Training Canter.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!