Remont domu to nie tylko kosztowne, ale i trudne pod względem logistycznym przedsięwzięcie. Tym bardziej, jeżeli nasz dom został wpisany na listę zabytków. Czy w takim przypadku potrzebujemy szczególnego pozwolenia? A jeśli tak, to do kogo zwrócić się, aby dopełnić formalności? Na te pytania znajdziemy odpowiedź w poniższym artykule. Wyjaśnimy w nim także, czy przepisy przewidują kary za remont zabytków bez pozwolenia.
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, za zabytek można uznać ruchomość lub nieruchomość, która posiada przynajmniej jedną z trzech wartości: historyczną, artystyczną lub naukową. A zachowanie tego obiektu przed zniszczeniem leży w interesie społecznym.
Każdy obiekt uznany za zabytek podlega szczególnej ochronie. A co się z tym łączy także nadzorowi. W Polsce funkcjonują 4 formy ochrony zabytków. Jedną z nich jest wpisanie obiektu do rejestrów zabytków. Wpis do rejestru ujawnia się w księdze wieczystej nieruchomości. Nasza nieruchomość może znaleźć w rejestrze z urzędu (na przykład na skutek wniosku wojewódzkiego konserwatora zabytków) lub na nasz jako właściciela wniosek.
Zabytek — brzmi dumnie, jednak posiadanie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków wiąże się dla nas jako właściciela nieruchomości z licznymi obowiązkami. Musimy dbać o utrzymanie jego formy i wartości. Co więcej, ochroną prawną objęty jest nie tylko sam zabytek wpisany do rejestru (budynek), lecz czasami również jego otoczenie, o ile zostało wpisane do rejestru zabytków.
Dlatego na wszystkie działania dotyczące zabytku wpisanego do rejestru wymagana jest zgoda wojewódzkiego konserwatora zabytków. Zatem przed rozpoczęciem prac musimy najpierw uzyskać pozwolenie od właściwego dla nas wojewódzkiego konserwatora zabytków. Co więcej, wszelkie remonty lub przebudowy obiektu wpisanego do rejestru wymagają także uzyskania pozwolenia na budowę.
W przypadku zabytków wpisanych do rejestru konieczność uzyskania zgody konserwatora zabytków jest oczywista. A co z zabytkami, które nie są wpisane do rejestru, ale widnieją w wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków?
Pojęcie ewidencji zabytków jest znacznie szersze niż rejestr zabytków, wpływa jednak na zakres „swobody” właściciela, który zamierza przeprowadzić remont.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Jeżeli nasz dom nie znajduje się w rejestrze zabytków, lecz jest ujęty „tylko” w ewidencji gminnej, to uzgodnienia z konserwatorem zabytków wymagają jedynie: rozbiórka obiektu bądź takie działania w obrębie zabytku, które na podstawie zapisów prawa budowlanego wymagają pozwolenia na budowę.
Jeżeli mamy wątpliwości czy zakres naszego remontu zabytku będzie wymagał zgody konserwatora zabytków, to powinniśmy zwrócić się do prawników, którzy specjalizują się w prawie nieruchomości. Na przykład prawników Pewnego Lokalu. Przeanalizują oni nasz przypadek indywidualnie, a my zyskamy pewność, że nasze działania są zgodne z prawem.
Remont zabytku bez pozwolenia to podwójne „niebezpieczeństwo” dla nas jako właścicieli. Po pierwsze, przepisy dotyczące ochrony zabytków i opieki nad zabytkami przewidują kary dla sprawców za zniszczenie lub uszkodzenia zabytku. Zarówno te spowodowane umyślnie, jak i nieumyślnie.
Co więcej, brak zgody konserwatora zabytków na prowadzenie robót budowlanych to niemożność uzyskania pozwolenia na budowę. Zatem wszelkie prace będą samowolą budowlaną. A legalizacja samowoli (o ile jest możliwa), to długotrwały kosztowny proces, tym bardziej, jeżeli dotyczy zabytku. Natomiast prowadzenie bez zezwolenia lub niezgodnie z warunkami pozwolenia robót budowlanych przy zabytku, podlega karze pieniężnej. Jej wysokość to od 500 do nawet 500 000 zł.
Dlatego tak istotne jest, abyśmy do remontu zabytku przygotowali się od strony formalnej a później w trakcie jego realizacji dbali o dostosowanie się do wytycznych konserwatora.
Remont zabytku jest obarczony większymi restrykcjami niż remont zwykłego domu jednorodzinnego. Niesie również ryzyko wysokich kar dla właściciela. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest przed podpisaniem umowy z potencjalnym wykonawcą robót sprawdzić jej zapisy i upewnić się, czy wszystkie punkty i wytyczne są dla obu stron jasne. Tak, aby w przypadku ewentualnych sporów, mieć możliwość dochodzenia roszczeń z tytułu niewywiązania się z umowy.
Warto także wprowadzić do umowy zapisy, które jasno wskazują na konieczność wywiązania się z założeń zaakceptowanych przez konserwatora. Mogą nam w tym pomóc prawnicy Pewnego Lokalu. Sprawdzą oni przygotowaną umowę, wprowadzą zapisy gwarantujące nam bezpieczeństwo, a także uszczegółowią nasze oczekiwania względem wykonawcy.
W ten sposób po zakończeniu remontu zabytku sprawnie odbierzemy pracę ekipy, Jeżeli nie chcemy samodzielnie odebrać pracy, boimy się przeoczenia usterek, to możemy skorzystać z usług Pewnego Lokalu w zakresie sprawdzenia ekipy remontowej.
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Sprawdź rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Możemy sprawdzić Twoją ekipę w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Skonstruujemy lub sprawdzimy umowę, którą podpisujesz z ekipą.
Najważniejsze zagadnienia w zacięgu kliknięcia.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!