Umowa z firmą wykończeniową - co powinna zawierać?

Chcesz sprawdzić jakość pracy ekipy remontowej?

Umowa z firmą wykończeniową | 797 014 014

W artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania dotyczące umowy na prace wykończeniowe, jak wybrać ekipę wykończeniową oraz w jaki sposób ocenić prace ekipy remontowej. Zachęcamy do kontaktu w sprawie pomocy prawnej przy podpisywaniu umowy z firmą wykańczającą mieszkanie lub dom oraz do dalszej lektury artykułu.

Zachęcamy do kontaktu w sprawie pomocy prawnej przy podpisywaniu umowy z firmą wykańczającą mieszkanie lub dom.

Remont… każdy z nas to przeszedł.  Znalezienie firmy wykończeniowej, stosownych materiałów, architekta, a nawet samej inspiracji na wymarzone mieszkanie bywa niekiedy bardzo trudne. Niemniej, w tym artykule chcieliśmy się skupić na objaśnieniu bardzo problematycznego w praktyce zagadnienia zawarcia umowy z samą firmą wykończeniową.

Jak wybrać ekipę wykończeniową?

Zacznijmy jednak od niemniej ważnej kwestii, czyli wyboru ekipy, z którą zdecydujesz się współpracować. Jak właściwie szukać wykończeniowców i na czym się skupić? Przede wszystkim określ, co dokładnie chcesz zrobić. Jeśli kupiłeś mieszkanie w stanie surowym będziesz potrzebował znacznie bardziej doświadczonej i kompetentnej ekipy niż wtedy, gdy odebrałeś je w podwyższonym standardzie deweloperskim. Podobnie zakup domu z rynku wtórnego, który ma dwa lata, wiąże się z zupełnie innym nakładem pracy, który trzeba będzie włożyć w remont niż w przypadku stuletniej wilii. Jak więc sporządzić plan prac?

Zaplanuj dokładnie wszystkie prace

Planowanie prac najlepiej rozpocząć w nieruchomości, aby móc przejść ją krok po kroku i ocenić, jakie są niezbędne roboty do wykonania. Na początku zapisuj wszystko, czego potrzebujesz, a więc np. malowanie ścian w całym domu, montaż armatury w łazience, położenie listew przypodłogowych, płytki, itd. Kiedy już zrobisz tą „burzę mózgów” i będziesz mieć pewność, że wszystko znajduje się na liście musisz pogrupować całość, np. pod względem pomieszczeń.

Zapisz np. kuchnia – malowanie ścian na kolor beżowy, położenie płytek XYZ wzdłuż zabudowy kuchennej, położenie płytek XYZ na podłodze itd. To bardzo ważne, aby każda z czynności była dokładnie sprecyzowana, tylko dzięki temu będziesz mieć pewność, że plan będzie zrealizowany tak, jak tego chcesz. Co więcej, taka dobrze sporządzona lista prac to dobre wyjście do stworzenia listy zakupów, którą później będziesz musiał przygotować wraz z kierownikiem ekipy wykończeniowej.

Plan prac – podstawa wyboru ekipy budowlanej

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

  1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
  2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
  3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Sporządzenie planu prac to podstawa wyboru ekipy, z którą będziesz współpracował, ponieważ musisz wiedzieć, czy potrzebujesz ludzi, którzy potrafią malować ściany, kłaść płytki oraz drewniane podłogi, a przy tym nie mają problemu z hydrauliką czy też elektryką. A może jednak wystarczą podstawowe umiejętności wykończeniowe, bo sporo jest już gotowe? To ważne pytanie. Dodatkowo musisz określić, ile rzeczy w nieruchomości zrobisz sam bądź z pomocą rodziny czy przyjaciół, a ile nie wymaga żadnej ingerencji (to częsta sytuacja w stosunkowo nowych mieszkaniach z rynku wtórnego, kiedy kupujesz lokal, który w większości Ci odpowiada bądź wymaga tylko delikatnego odświeżenia).

Jak szukać ekipy wykończeniowej?

Kiedy wszystko już wiesz, możesz przejść do procesu poszukiwań. Zgromadzenie informacji na temat różnych ekip, które mogłyby podjąć się remontu, najlepiej zacząć od zaczerpnięcia informacji od znajomych oraz od przejrzenia ogłoszeń w  Internecie i w lokalnych źródłach (np. gazetach czy na tablicach ogłoszeń w blokach czy przy osiedlach). Tak najszybciej znajdziesz oferty kilku ekip, spośród których wytypujesz tę najlepszą dla siebie. Najlepiej jest wybrać kilka kontaktów i nie poprzestawać na rozmowach z jednym podmiotem, nawet jeśli na start dostaniesz satysfakcjonującą Cię ofertę. Porównaj propozycje, choćby po to, aby mieć plan B, gdyby ekipa jednak zawiodła, mimo Twoich wszelkich starań przy procesie poszukiwawczym.

Sprawdzenie ekipy wykończeniowej

Zdecydowałeś się na prawdopodobnie najbardziej pasującą do Twoich potrzeb firmę? To jeszcze nie koniec analizowania! Spróbuj zgromadzić jak najwięcej opinii dotyczących rzetelności pracy i terminowości ekipy. Możesz popytać znajomych, poszukać opinii w Internecie lub odnaleźć osoby, które korzystały z usług danej firmy przed Tobą. Dodatkowo podczas rozmowy z wybranym usługodawcą, poproś o jego portfolio i namiary na zrealizowane projekty, a także dopytaj o wszelkie kwestie, które w jakikolwiek sposób budzą Twoje wątpliwości.

Dlaczego warto sporządzić umowę z wykonawcami?

Najczęściej spotykanym przypadkiem jest sytuacja, że Panowie wykonawcy, bez znaczenia czy pochodzą z polecenia, czy ogłoszenia w gazecie, przychodzą do nas i mówią, że „dogadamy się”, „to zobaczymy, ile wyjdzie”, „przecież nie wiemy, ile nam zejdzie”. Tylko ile my mamy wtedy zapłacić? Za jakie dokładnie prace?  Nadto nie wiadomo do końca, jakie będą szczegóły i zakres prac, a na końcu mogą się pojawić jakieś doliczenia za roboty dodatkowe, na które „się nie umawialiśmy”. Nigdy nie zgadzaj się na pracę bez umowy, ponieważ w większości przypadków takie postępowanie kończy się bardzo nieprzyjemnie dla osoby zlecającej usługę. W celu uniknięcia wszystkich nieprzyjemności i niedomówień wystarczy sporządzić z firmą wykonującą prace krótką umowę w formie pisemnej.


Zalety sporządzenia umowy z wykonawcą
Większa transparentność (zarówno dla wykonawcy, jak i zamawiającego);
Podstawa do sporu prawnego w przypadku braku zgody z którąś ze stron;
W pełni legalna forma umowy na usługi remontowe;
Wyszczególnienie zakresu prac wraz ze stawkami godzinowymi lub za materiały;
Forma nie musi być długa.


Jak skonstruować umowę z ekipą wykończeniową?

Dopiero mając komplet informacji, możesz przejść do podpisania umowy. Wtedy właśnie przyda się plan przewidzianych prac, który skonstruowałeś wcześniej. Na jego podstawie wraz z kierownikiem ekipy sporządzisz harmonogram prac, wraz z dokładnymi datami ich zakończenia, który będzie stanowił załącznik do umowy i będzie podstawą do egzekwowania warunków umowy. Pamiętaj, aby zapisy były bardzo konkretne, tak samo jak w Twoim początkowym planie. „Pomalowanie ścian” jest zbyt ogólnym stwierdzeniem, ponieważ nie ma w nim sprecyzowanego pomieszczenia, w którym ma to zostać dokonane, ani metrażu, ani koloru farby. Może to wiązać się z pomyłkami podczas prac, a także z problemami, np. podczas rozliczeń. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest użycie opisu „pomalowanie ścian w pomieszczeniu 2x3 (kuchnia), farbą o kolorze xyz, dostarczoną przez zleceniodawcę”.

Dzięki temu będziesz mógł dochodzić swoich praw, jeśli okaże się, że zamiast pięknych beżowych ścian zastałeś czerwone. Takie precyzyjne opisanie działań, pozwoli także oszacować koszty, które pochłonie remont. Zapytaj także kierownika ekipy jak wygląda kwestia rozliczania materiałów, kto będzie dokonywał ich zakupu, a także w jakich transzach konieczne będzie wypłacanie wynagrodzenia. Pamiętaj, aby to także zapisać w dokumencie.

Faktura od ekipy wykończeniowej

Potrzebujesz pomocy przy sprawdzeniu ekipy remontowej lub firmy wykończeniowej?

Zamów fachową pomoc w sprawdzeniu ekipy z Pewny Lokal!

  • Każdy remont zawiera niedoróbki. Sprawdzamy lokale z normami oraz z projektem wykończenia.
  • Naprawa usterek po ekipie w standardowym lokalu kosztuje średnio 10 000 zł — zmuszamy ekipy do poprawienia po sobie.
  • Inżynierowie Pewny Lokal znajdą wszystkie usterki w Twoim mieszkaniu. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie.
Sprawdzamy lokale także w razie braku projektu i umowy z ekipą.

Strzałka zarezerwuj

Nie zapomnij także, na początkowym etapie rozmów, zapytać czy dany usługodawca wystawia faktury za wykonane działania. Wbrew pozorom to niezwykle istotna kwestia! W dzisiejszych czasach jest już to standard, że każda firma wystawia faktury. Z firmami działającymi „bez faktury” nawiązywać współpracy zwyczajnie nie warto, nie jesteśmy wówczas chronieni na podstawie żadnych dokumentów. Wykonawca nie może skutecznie udzielić gwarancji, lub odpowiadać za wykonane prace z tytułu rękojmi. Nie jesteśmy w stanie nawet skutecznie wyegzekwować odszkodowania z ubezpieczenia OC ekipy remontowej gdyby doszło do jakiejś szkody, np. zalania mieszkania przy uszkodzeniu rury, które przecież może powstać podczas prac.

Określenie stron umowy

Jeśli chodzi o podpisanie umowy to na początku niezbędne jest określenie stron umowy. Stronami umowy są zamawiający, nazywany często inwestorem oraz wykonawca. Mogą to być zarówno osoby fizyczne, prawne, jak i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Nie ma w tej kwestii żadnych ograniczeń. W skrócie inwestorem jest podmiot zamawiający wykonanie obiektu budowlanego i finansujący inwestycję, a więc po prostu osoba, która zleca wykonanie remontu. Wykonawcą  jest strona, której inwestor zleca realizację inwestycji, czyli w tym przypadku wykonanie remontu. Czasami w umowie może pojawić się także podwykonawca, czyli osoba, której wykonawca może zlecić wykonanie części prac. Pamiętaj jednak, aby dla własnego bezpieczeństwa zaznaczyć w umowie, że na zatrudnienie podwykonawcy musi wyrazić zgodę inwestor.

Co powinna zawierać umowa o roboty budowlane z firmą wykończeniową i jak ją sporządzić?

Samą treść, czyli podstawowe aspekty umowy z firmą wykończeniową reguluje ustawa Kodeks cywilny. Art. 647 Kc stanowi „Przez umowę o roboty budowlane wykonawca zobowiązuje się do oddania przewidzianego w umowie obiektu, wykonanego zgodnie z projektem i z zasadami wiedzy technicznej, a inwestor zobowiązuje się do dokonania wymaganych przez właściwe przepisy czynności związanych z przygotowaniem robót, w szczególności do przekazania terenu budowy i dostarczenia projektu, oraz do odebrania obiektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia.”

Podsumowując, wykonawca remontu jest zobowiązany wybudować to, na co się umówiliśmy i to zgodnie z projektem (oczywiście projektu często nie ma, ale warto szczegółowo spisać w załączniku do umowy, co ma być dokładnie wykonane i z jakich materiałów). Firma wykończeniowa nadto ma te prace wykonać prawidłowo, zgodnie z zasadami wiedzy technicznej. W tym miejscu nie dajmy sobie wmówić, że „podłoże było krzywe”. Jeżeli jest to wymagane przez przepisy ustawy Prawo budowlane, to wówczas Wykonawca remontu ma obowiązek uzyskać stosowne pozwolenia lub zgłosić prace w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego.

Przedmiot i cel umowy – jak je określić?

W umowie musi zostać także określony jej przedmiot, czyli w tym przypadku prace, które dana firma decyduje się wykonać. W tym przypadku jest to oczywiście dokładne, szczegółowe określenie poszczególnych działań i ich konkretnego zakresu. Dodatkowo warto też zadbać o określenie celu umowy.

Obowiązki zlecającego remont

Inwestor jest zasadniczo zobowiązany do 3 czynności:

  • ma przekazać projekt (lub jeśli projektu nie ma, to zwyczajnie wskazać w treści umowy co zleca do wykonania);
  • musi udostępnić pomieszczenia, w których będą prowadzone prace;
  • oraz musi, co najważniejsze, odebrać prawidłowo wykonane prace oraz zapłacić określoną w umowie cenę.

Co istotne, art. 648 § 1 ustawy Kodeks cywilny stanowi jednoznacznie, że „Umowa o roboty budowlane powinna być stwierdzona pismem.”, więc domaganie się spisania prawidłowej pod względem prawa umowy z firmą wykończeniową jest w pełni uzasadnione.

Określenie szczegółowych terminów

W umowie bardzo ważne jest także określenie terminów, o czym wspomnieliśmy już wcześniej. Musi się tam znaleźć m.in. termin:

  • przekazania nieruchomości do wykonania prac;
  • rozpoczęcia wykonywania usługi;
  • zakończenia robót;
  • odbioru remontu;
  • wykonania poprawek, jeśli takowe będą potrzebne;
  • terminy płatności;
  • rozwiązanie, wypowiedzenie lub odstąpienie od umowy;

W dokumencie powinien znaleźć się także punkt dotyczący niedojścia umowy do skutku z różnych względów. Strony mogą zawrzeć w umowie postanowienie, że będą mogły rozwiązać umowę na mocy obustronnego porozumienia (w takim przypadku muszą ustalić sposób wzajemnych rozliczeń). Oprócz tego, można dodać zapis o prawie do wypowiedzenia umowy w określonym terminie.

Odpowiedzialność stron – jak ma się to od strony prawnej?

Ostatnim niezwykle istotnym elementem umowy jest określenie odpowiedzialności zdań. To jedno zdanie, które powinno zostać zawarte, aby zarówno inwestor, jak i wykonawca byli zabezpieczeni. Strony umowy ponoszą odpowiedzialność na zasadach ogólnych dotyczących odpowiedzialności kontraktowej. Oczywiście jako strony, macie prawo zmodyfikować zasady odpowiedzialności. Możecie np. dodać kary umowne, które ustalicie polubownie.

Kiedy powstaje obowiązek zapłaty za remont?

Obowiązek zapłaty wynagrodzenia, powstaje zasadniczo po dokonaniu odbioru. Zgodnie z ustawą Kodeks cywilny, a dokładnie art. 654 „W braku odmiennego postanowienia umowy inwestor obowiązany jest na żądanie wykonawcy przyjmować wykonane roboty częściowo, w miarę ich ukończenia, za zapłatą odpowiedniej części wynagrodzenia”, co oznacza zasadniczo, że powinniśmy płacić za już wykonane prace lub ich etap. Odbiór techniczny powinien być również dokonany w formie dokumentu, a najlepiej dokonany przez fachowca.  

Umowa z ekipą remontową — pozostałe informacje

Z chwilą odbioru końcowego mieszkania od dewelopera jego nabywca może przystąpić do prac wykończeniowych. Jeśli znalazł już odpowiedniego, jego zdaniem, wykonawcę, powinien zadbać o spisanie umowy na sporządzenie prac budowlano-wykończeniowych, zanim wprowadzi go do lokalu i udzieli zadatku/zaliczki na zakup materiałów lub wykonanie pierwszego etapu prac. Każda umowa powinna opierać się na kilku zasadach, które są powszechnie przyjęte i sprawdzone, a których nie uwzględnienie w treści umowy może przynieść sporo kłopotów właścicielowi lokalu. Chociaż w internecie można znaleźć wiele wzorów umowy, warto dokładnie sprawdzić, czy ich autorzy posługują się fachowymi terminami, czy umowa jest przejrzysta i zrozumiała dla obu stron umowy, czy nie zawiera tzw. zapisów abuzywnych.

Przede wszystkim nie należy sporządzać umowy na tzw. „kolanie”. Poważny wykonawca posługuje się komputerem, posiada adres mailowy, a nierzadko przygotowany jest do podpisania umowy na własnym wzorze. W tym wypadku należy go poprosić o przesłanie takiego wzoru umowy, co nie oznacza, że mamy się zgadzać z całością zawartych w nim, zapisów.

Zakładamy, że trafiliśmy na uczciwego kontrahenta, jednak nie zaszkodzi sprawdzić w wyszukiwarce internetowej, czy wpisane przez niego do wzoru umowy dane firmy nie zawierają błędu, np. w adresie, pod którym figuruje ona w spisie przedsiębiorców, lub np. w numerze NIP, oraz, czy osoba podpisująca umowę ma umocowanie prawne do reprezentowania przedsiębiorstwa i zaciągania w jego imieniu zobowiązań. Poważny przedsiębiorca budowlany zdaje sobie sprawę z ryzyka, jakie ponosi w związku z wykonywaniem prac budowlanych, zakupem materiałów i ich transportem oraz zatrudnianiem pracowników  i dlatego ubezpiecza swoją działalność w odpowiedni sposób. Warto zatem sprawdzić, czy wykonawca posiada polisę ubezpieczeniową. Niezależnie od stopnia zaufania do danego  wykonawcy właściciel mieszkania powinien mieć świadomość, że z chwilą wprowadzenia ekipy wykończeniowej do lokalu powierza jej majątek znacznej wartości.

Sam także powinien ubezpieczyć swoje mieszkanie niezwłocznie po uzyskaniu tytułu prawnego do lokalu. Szczególnym przypadkiem jest sytuacja, w której na podstawie sporządzonego protokołu odbioru lokalu od dewelopera nabywca zgadza się udostępnić ekipie usuwającej usterki w imieniu dewelopera i jednocześnie decyduje się na wprowadzenie własnej ekipy wykończeniowej. Aby nie doszło do nieprzyjemnych sytuacji, warto o tym uprzedzić wykonawców robót wykończeniowych i w miarę możliwości być obecnym w czasie wizyt wykonawców dewelopera.

Na grafice przedstawione są elementy, na które należy zwrócić uwagę, podpisując umowę z firmą wykończeniową. Analizując umowę  powinniśmy zwrócić uwagę  przede wszystkim na poprawność wszystkich danych.Zawarcie umowy z firmą wykończeniową jest pierwszym etapem, zanim zaczniemy działać w wykończeniu mieszkania. Jednakże, zanim przystąpimy do działań praktycznych, powinniśmy upewnić się, czy elementy formalne tj. wspomniana umowa, są prawidłowo skonstruowane. Sprawdźmy przede wszystkim zgodność wszystkich danych, zapisy o przedmiocie robót budowlanych, kary umowne.

Czy ustna umowa jest ważna w razie sporu z wykonawcą?

Umowa o roboty budowlane nie powinna być zawierana ustnie, bo jeśli pojawiają się ewentualne problemy z wykonawcą w przyszłości, to klient nie będzie miał podstawy prawnej do roszczeń. Najlepszym rozwiązaniem jest wobec tego sporządzenia pisemnej umowy, dzięki czemu nie będzie po tym trudności z udowodnieniem, że została ona zawarta i czy zleceniodawca wywiązał się ze wszystkich widniejących w niej zapisów. Nawet w kodeksie cywilnym znajduje się artykuł poświęcony temu, że umowa o roboty budowlane powinna zostać sporządzona na piśmie. Oczywiście nie jest to konieczne, można zawrzeć również ustną umowę. Jeśli ma być ona ważna i zobowiązująca, to konieczne będzie dowiedzenie, że została ona zawarta, z kim i w jakich okolicznościach. Za dowody mogą posłużyć przykładowo faktury imienne, zdjęcia i inne wykazy na piśmie, które potwierdzają ustalenia między klientem a wykonawcą. Pomocne mogą być także zeznania świadków. 

Jak rozliczać się z wykonawcą? 

Kupno mieszkania w stanie deweloperskim jest szybszym sposobem na wprowadzenie się do nowego lokum, nie trzeba dzięki temu doglądać budowy i czekać na zakończenie wszystkich prac. Wybudowanie obiektu często zajmuje kilka miesięcy, do wykonania jest wiele prac. Korzystanie z usług podwykonawców wiąże się z koniecznością rozliczenia z nimi. Można to zrobić na wiele sposobów. Oczywiście zawsze należy sporządzić pisemną umowę, w której znajdują się szczegółowe zapisy dotyczące każdego przedsięwzięcia. W umowie należy zawrzeć zakres przeprowadzonych prac i czas ich trwania. Ustala się również zasady finansowania. Najbezpieczniej dla inwestora będzie uiszczenie płatności za każdy zakończony etap budowy. W ten sposób można nie tylko zabezpieczyć swoje interesy, jest to także sposób na zmotywowanie wykonawcy do solidnego zrealizowania inwestycji w terminie. Jeśli pojawią się jakieś usterki lub niezgodności z umową, to przed dokonaniem wypłaty będzie można domagać się ich wyeliminowania. Nie którzy rozliczają się z wykonawcą na podstawie kosztorysu, inni płacą ryczałtem.

Tabela: Formy rozliczenia z wykonawcą

KosztorysemW umowie jest wyszczególniony kosztorys. Według niego są też wyznaczane transze za wykonanie usługi. Wadą tego rozwiązania jest nieuwzględnienie nieprzewidzianych robót czy wydatków. 
RyczałtemZ góry lub z dołu za całość. Nie uwzględnia poprawek i jest zdecydowanie odradzaną formą rozliczenia, bo nie pozostawia żadnych furtek dla nieprzewidzianych sytuacji. 
Za etap budowy (sugerowana)Kolejne etapy budowy mogą wypaść różnie, ale zawsze można się dogadać co do jakości robót. Na miejscu remontu jesteś wtedy dosyć często, wiesz masz oko na ekipę budowlaną. Zdecydowanie polecamy tę formę rozliczenia. 

 Czy wykonawca powinien być ubezpieczony?

Przy wyborze firmy, która zajmuje się wykonaniem robót budowlanych, warto mieć na uwadze, czy ma ubezpieczenie OC. W sporządzonej umowie powinien znajdować się wymóg wykupienia polisy ubezpieczeniowej wraz z listą zawierającą ryzyka budowy, które ona obejmuje. Zawsze może dojść do spowodowania rozmaitych szkód w trakcie przeprowadzania robót budowlanych. Rozszerzona polisa ubezpieczeniowa stanowi zabezpieczenie dla zleceniodawcy. Będzie można dzięki temu żądać wypłacenia należnego odszkodowania lub wezwać wykonawcę do naprawienia powstałych szkód na drodze przedsądowej. Warto również pamiętać o zapisaniu w umowie klauzuli odpowiedzialności wzajemnej podwykonawców, z której wynika, że za wyrządzone przez nich szkody odpowiada wykonawca. Zawsze powinno się dokładnie zapoznać z zakresem polisy ubezpieczeniowej. Musi być on dostosowany do konkretnego projektu budowlanego. 

Co powinna zawierać informacja o krach umownych? 

W każdej umowie podpisywanej z deweloperem lub wykonawcą należy zamieścić zapis dotyczący kar umownych. Jest to zabezpieczenie przed niewłaściwym i nieterminowym zrealizowaniem usług. Możliwe jest nawet zastrzeżenie w umowie za pomocą kary umownej, że w przypadku wystąpienia szkody na skutek niewykonania lub nieprawidłowego wykonania zlecenia druga strona będzie zobligowana to zapłacenia konkretnej kwoty pieniędzy. W celu zastrzeżenie kary umownej należy zawrzeć w umowie zobowiązanie, którego niezrealizowanie/zrealizowanie niezgodnie z ustaleniami zrodzi obowiązek zapłaty kary umownej. Trzeba również podać konkretną kwotę, którą będzie zobowiązana zapłacić strona umowy podnosząca winę. Oczywiście nie można zastrzegać zbyt rażąco wygórowanej kwoty. Kolejną kwestią będzie określenie czy kara umowna ma być zastrzeżona za zwłokę, czy za opóźnienie. Pamiętać należy również o tym, że karę umowną można zastrzegać wyłącznie w przypadku zobowiązań mających charakter niepieniężny.

Odpowiedzialność ekipy remontowej

Osobnym aspektem związanym z treścią umowy nabywcy lokalu z ekipą wykończeniową jest odpowiedzialność  wykonawcy za zastosowanie niewłaściwych tj. niezgodnych z projektem lub wadliwych elementów i materiałów.  Aby zleceniodawca nie musiał się obawiać, że zastosowane w pracach wykończeniowych elementy i materiały są niewłaściwe, powinien zadbać o odpowiedni zapis w umowie, który powinien zawierać zobowiązanie wykonawcy do przedstawienia dowodów na zastosowanie właściwych materiałów i elementów, którymi są dokumenty zakupu, instrukcje obsługi  eksploatacji i konserwacji urządzeń, świadectwa dopuszczenia do obrotu, karty gwarancyjne, certyfikaty  itp. Jeśli zakup materiałów, elementów wyposażenia i urządzeń leży w gestii nabywcy lokalu, to powinien on umówić się z wykonawcą na sprawdzenie tych dokumentów przed zakupem, aby samemu ustrzec się przed błędem.

Zamawiając u wcześniej u architekta szczegółowy projekt, który m.in. zawierał specyfikacje materiałową oraz angażując go do nadzoru nad pracami wykończeniowymi, nabywca lokalu może zmniejszyć do minimum ryzyko zastosowania przez wykonawcę wadliwych lub niewłaściwych materiałów i urządzeń. Zdarzają się i takie sytuacje, że to wykonawca odmawia zastosowania danego materiału lub elementu zakupionego przez właściciela lub przewidzianego w projekcie, uznając go za nieodpowiedni lub wadliwy, albo zgadza się go zastosować na wyłączną odpowiedzialność zleceniodawcy.

Koszt robocizny ekipy remontowej

Skoro już wiesz, kiedy powstaje obowiązek zapłaty za usługę, czas przejść do oszacowania budżetu, który pochłonie remont. Tutaj po raz kolejny przyda Ci się sporządzony harmonogram prac. Pozwoli on określić nie tylko czas potrzebny na przeprowadzenie remontu, ale także pieniądze, które wydasz. Ceny za usługi ekip wykończeniowych znacząco różnią się ze względu na wiele czynników. Np. wpływ na to ile ostatecznie zapłacisz zależy od konkurencyjności na rynku, zakresu prac, czasu w jakim chcesz, aby zlecenie zostało zakończone, a także lokalizacji czy renomy firmy. Jeśli chodzi o lokalizację działania, to jak się okazuje, niekoniecznie niższe ceny przypisuje się małym miastom. Wbrew pozorom to w dużych aglomeracjach koszt prac często okazuje się niższy, a właściciele są znacznie bardziej skorzy do negocjacji, co wiąże się oczywiście z większą konkurencją na rynku i z tym że zawsze możesz skierować swoje kroki do kogoś innego.

Małe wsie czy miasteczka, często nie mają do dyspozycji zbyt wielu ekip remontowych, dlatego też fachowcy mogą narzucać wyższe ceny, a Ty prawdopodobnie się na nie zgodzisz. Pamiętaj jednak, że cennik takich firm, najczęściej nie jest sztywny, więc całkiem sporo można wynegocjować, szczególnie, jeśli planujesz duże zmiany. Czasami bardziej opłaca się także zatrudnić ekipę z najbliższego większego miasta, ponieważ koszt dojazdu i tak będzie niższy niż stawka zaoferowana przez firmy lokalne. Prestiż konkretnej ekipy remontowej, także ma znaczenie. Wybierając firmę, znaną z wysokiej jakości usług i renomą wśród klientów, musisz liczyć się z tym, że nie tylko zapłacisz więcej, ale także czas oczekiwania na rozpoczęcie prac będzie dłuższy. Pamiętaj także, aby koszt wszystkich prac zapisany był w umowie, ponieważ jeśli nie wpiszesz tego do dokumentu, może okazać się, że na koniec firma zażąda wyższych opłat.

Tabela: Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Porównanie 2022 r. z 2024 r.

PomieszczenieKoszt wykończenia w 2022 roku (zł)
Koszt wykończenia w 2024 roku (zł)
Łazienka11 00015 000
Kuchnia17 00025 000
Salon12 00018 000
Dwie sypialnie14 00021 000

Ocena pracy ekipy remontowej

Pamiętaj, że podpisanie umowy to jedno, ale później spadnie na Ciebie także sprawdzenie, czy warunki tego dokumentu zostały spełnione w pełni. Podczas odbioru mieszkania po remoncie, musisz zajrzeć w każdy kąt i zwrócić uwagę na najmniejsze detale. Nie krępuj się i nie obawiaj, że zostaniesz uznany za nadgorliwego. W końcu zapłaciłeś za usługę i masz prawo domagać się, aby została wykonana odpowiednio! Żadna szanująca się ekipa remontowa, nie będzie robiła z tego tytułu problemów. Jak sprawdzać poszczególne elementy, aby mieć pewność, że nie zapłaciłeś za źle wykonane prace? Przede wszystkim warto krok po kroku przeanalizować wszystkie zapisy z umowy (najlepiej z harmonogramu, który stanowił załącznik).

Na początek zacznij od podstaw, czyli sprawdzenia, jak wygląda:

  • sposób wygładzenia i pomalowania ścian;
  • sposób ułożenia podłóg i listew przypodłogowych;
  • sposób ułożenia płytek;
  • solidność ścianek działowych;
  • odpowiednie umiejscowienie urządzeń sanitarnych i oświetlenia;

Później dopiero możesz przejść do bardziej angażującego sprawdzania.

Warto zwrócić uwagę na to, jak:

  • ułożona jest fuga między pojedynczymi kafelkami
  • prezentują się podłogi
  • przymocowane są listy
  • zamontowano urządzenia sanitarne w łazience
  • działa hydraulika itp.

Oczywiście to tylko kilka elementów, które wymieniliśmy, a może być ich znacznie więcej, w zależności od tego, na jak duży remont się zdecydowałeś. Wiele osób nie decyduje się na samodzielny odbiór mieszkania po remoncie i zleca to naszej firmie. Dzięki temu mają pewność, że nieruchomość sprawdzili profesjonaliści.

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej w sporządzeniu umowy z firmą wykończeniową lub potrzebujesz wzoru takiej umowy, zachęcamy do kontaktu.

Z tego artykułu dowiedziałeś się, że:

1
wato sporządzić umowę pisemną z wykonawcą.
Pewny Lokal pomoże Ci sprawdzić ekipę remontową.
2
3
ceny wykończenia pod klucz wzrosły znacząco między 2022 a 2024 rokiem.
po wykonanym remoncie jest ważne sprawdzenie wykonania robót.
4
Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Chcesz sprawdzić jakość pracy ekipy remontowej?

Zamów usługę
Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Poznaj Pewny Lokal

  1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
  2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
  3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
  4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
  5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Zobacz, jak sprawdzić stan techniczny mieszkania na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Na co zwrócić uwagę przy remoncie mieszkania deweloperskiego?

Sprawdź rozmowę ekspertów.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 1031 opinii.

Chcesz sprawdzić jakość pracy ekipy remontowej?

Zamów usługę

Sprawdź ekipę z Pewny Lokal:

Dyspozycyjność

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Działamy szybko

Realizacja w 48h

Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy sprawdzić Twoją ekipę w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Pomoc prawna

Pomoc prawna

Skonstruujemy lub sprawdzimy umowę, którą podpisujesz z ekipą.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić lub odebrać mieszkanie

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik: sprawdzenie prac wykończeniowych

okładka poradnika

Poradnik: kary umowne w umowach nieruchomościowych

okładka poradnika

Poradnik poodbiorowy

okładka poradnika

Czym jest odbiór techniczny? Najważniejsze zagadnienia w zacięgu kliknięcia.

Najważniejsze zagadnienia w zacięgu kliknięcia.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka