Zarezerwuj odbiór lub napisz do nas

Wykończenie mieszkania przed odbiorem

W artykule opisujemy na czym polega wykończenie mieszkania przed odbiorem technicznym.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w kwestiach prawnych?
Porada prawna

Prace wykończeniowe

Jeżeli budynek deweloperski, jest już w stanie surowym zamkniętym, to można rozważyć możliwość jego wcześniejszego wykończenia naszego lokalu. Prace wykończeniowe na rynku pierwotnym, a więc w mieszkaniu od dewelopera, przed uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie i odbiorem technicznym są jednak nietypową sytuacją. Nabywca, który zamierza przekazać mieszkanie do wykończenia ekipie remontowej powinien pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Przede wszystkim należy wiedzieć, że co do zasady klucze do mieszkania dostaniemy najwcześniej po przeprowadzeniu odbioru technicznego, a często chwilą przekazania lokalu jest dopiero moment podpisania umowy przenoszącej własność. Odbiór techniczny to procedura sprawdzenia lokalu w celu znalezienia wad i usterek i naprawienia ich przez dewelopera. Jeżeli otrzymamy klucze od mieszkania przed datą odbioru technicznego (która jest sprecyzowana w umowie deweloperskiej) to musimy liczyć się z tym, że od tego momentu to my odpowiadamy za wszystkie wady i usterki lokalu (mimo, że nie jesteśmy formalnie właścicielami nieruchomości), które w teorii może wyrządzić nasza ekipa remontowa. Oznacza to, że po wykończeniu mieszkania przez ekipę i spotkaniu się z deweloperem na odbiorze technicznym może dojść do konfliktu. Deweloper może twierdzić, że wskazane przez nas wady i usterki zostały wyrządzone przez ekipę remontową, a nie jego wykonawców w czasie budowy inwestycji. Tym samym odmówi naprawy usterek i zmusi nas do usunięcia ich na własną rękę.

W celu zabezpieczenia się przed taką sytuacją rekomendujemy przeprowadzenie “przedodbioru”. Taki odbiór miałby miejsce przed przekazaniem kluczy w celu wykończenia mieszkania. W czasie wcześniejszego odbioru nabywca miałby szansę wskazania wad oraz zobowiązania dewelopera do naprawienia wskazanych w przedodbiorowym protokole usterek jeszcze przed wprowadzeniem ekipy do prac wykończeniowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie i przeprowadzenia późniejszego odbioru technicznego lokalu nie będzie już potrzeby naprawy usterek, bo jako nabywcy wcześniej umówiliśmy się z deweloperem, że wady zostały usunięte. W takim rozwiązaniu odbiór techniczny będzie po prostu formalnością i potwierdzeniem, że lokal jest w takim stanie na jaki umówiliśmy się w umowie deweloperskiej i standardzie wykończenia.

Czy wcześniejsze wykończenie ma sens?

Nabywcy mieszkań od deweloperów decydują się na wcześniejsze wykończenie lokalu z dwóch powodów. Po pierwsze oznacza to możliwość szybszego zamieszkania w lokalu. Należy pamiętać, że w standardowej procedurze nabywca musiałby czekać na uzyskanie pozwolenia na użytkowanie budynku i wyznaczenie terminu odbioru przez dewelopera. Dopiero wtedy mógłby wykończyć lokal i ostatecznie zamieszkać w nim. Okres między uzyskaniem pozwolenia a odbiorem i wykończeniem lokalu może wynieść nawet kilka miesięcy. Po drugie, dla osób będących inwestorami, oznacza to możliwość szybszego wynajęcia mieszkania i przyśpieszenia czerpania zysków z najmu. Dla takiego inwestora jest to do kilku dodatkowych miesięcy, z których będzie otrzymywał czynsz od najemców.

Wyzwaniem związanym z wcześniejszym wykończeniem mieszkania będzie przekonanie dewelopera do przeprowadzenia takiego specjalnego odbioru, spisania precyzyjnego protokołu usterek i zobowiązania dewelopera do naprawienia wad jeszcze przed wejściem naszej ekipy remontowej. Z naszego doświadczenia wynika, że deweloperzy bardzo często idą “na rękę” swoim klientom. Należy jednak przypilnować, aby wszystkie elementy takiego procesu były odpowiednio przeprowadzone.

Jeżeli potrzebujesz pomocy w sprawdzeniu lokalu skontaktuj się z inżynierami i inspektorami firmy Pewny Lokal. Pomożemy znaleźć wszystkie wady i usterki oraz sporządzić protokół odbioru. W razie jakichkolwiek pytań skontaktuj się z firmą Pewny Lokal: kontakt@pewnylokal.pl

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 15 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka