Prace remontowe po odbiorze mieszkania

Jak wybrać ekipę remontową do wykończenia mieszkania? Dlaczego w lokalu mogą pojawić się dwie ekipy remontowe? Odpowiedź w naszym poradniku.
Potrzebujesz wyceny kosztów remontu na rynku wtórnym lub wyceny kosztów wykończenia nieruchomości od dewelopera?

Dlaczego warto wykonać przegląd techniczny mieszkania na rynku wtórnym.

Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.

Udało się odebrać mieszkanie, protokół z deweloperem podpisany, mamy już klucze do naszego nowego mieszkania. Co dalej? Czas na prace wykończeniowe! Wybór ekipy remontowej, kontrola pracy, goniące terminy – niestety ten moment nie jest prosty i trzeba poświęcić mu dużo uwagi, aby móc finalnie cieszyć się z nowego lokum. Przyglądamy się na jakie elementy należy zwrócić uwagę i jak rozliczyć się z ekipą remontową, aby nikt nie czuł się poszkodowany. Zapraszamy do lektury!

Ekipa wykończeniowa oraz ekipa naprawcza

W momencie rozpoczęcia prac remontowych w nowym mieszkaniu może dojść do sytuacji, że ekipa dewelopera (generalnego wykonawcy) będzie usuwała usterki stwierdzone podczas odbioru technicznego mieszkania. Należy udostępnić mieszkanie budowlańcom, aby mogli bez przeszkód naprawić wady wskazane w protokole. Jeżeli usterki będą usuwane w momencie kiedy wejdzie już nasza ekipa od wykończenia wnętrz należy skoordynować działania obu ekip, aby nie powstał „konflikt interesów”. Nikt nie chce bowiem doprowadzić do sytuacji że ekipa naprawcza zepsuje coś co wykonała nasza ekipa wykończeniowa. Najlepiej, aby kierownicy obu ekip porozumieli się między sobą w zakresie prowadzonych prac.

Usunięcie usterek przed wejściem ekipy?

Wielu klientów zastanawia się czy wejście ekipy remontowej przed usunięciem usterek przez dewelopera to dobry pomysł? Co do zasady nie powinno być z tym problemu. Fakt rozpoczęcia prac wykończeniowych przez nabywcę nie zwalnia dewelopera z obowiązku naprawy wad i usterek. Jeśli ekipa jest w stanie prowadzić prace tak, żeby deweloper mógł w międzyczasie naprawić wady i usterki - nic nie stoi na przeszkodzie, żeby prace remontowe rozpocząć jak najwcześniej. Należy jednak pamiętać o tym, że rozpoczęcie prac remontowych przed drugim odbiorem jeszcze bardziej zwiększa prawdopodobieństwo, że deweloper odmówi naprawy ewentualnych mechanicznych wad i usterek wykrytych podczas drugiego odbioru, argumentując, że takie wady i usterki są efektem prac remontowych. Oczywiście najlepszym scenariuszem jest wejście ekipy wykończeniowej już po usunięciu usterek, ale wiąże się to z wydłużeniem całego procesu związanego z możliwością wprowadzenia się do mieszkania.

Wybór i kontrola ekipy remontowej

Jak wybrać dobrą ekipę remontową? Tutaj z pewnością najlepszym sposobem jest tzw. poczta pantoflowa. Może ktoś z naszych znajomych, rodziny korzystał z usług tego typu i jest nam w stanie polecić fachowców godnych zaufania? Podstawą dobrej współpracy z ekipą remontową jest sporządzenie szczegółowej listy zadań, które mają zostać wykonane, a także określenie terminu wykonania wspomnianych prac. Nie ufajmy ekipom, które chcą się z nami dogadywać słownie. W przypadku braku wykonania pracy, albo dużemu opóźnieniu nie będziemy w stanie wyegzekwować swoich praw. Uczciwa ekipa przygotuje dla nas harmonogram prac oraz szczegółowy kosztorys.

Po wykonaniu wszystkich prac najlepiej skorzystać z pomocy fachowca, który oceni za nas czy ekipa wywiązała się ze wszystkich zobowiązań. Fachowiec znający się na „budowlance” będzie umiał określić czy wszystkie punkty umowy zostały spełnione i co najważniejsze czy sposób wykonania prac jest zgodny ze sztuką budowlaną. Po zakończeniu pracy przez inżyniera otrzymamy szczegółowy protokół z wymienionymi niedociągnięciami ze strony ekipy budowlanej. Na podstawie zawartej umowy będziemy mogli domagać się dokonania poprawek lub w szczególnych przypadkach rekompensaty finansowej.

 

Jeżeli potrzebują Państwo fachowca, który oceni efekty pracy ekipy remontowej zapraszamy do kontaktu z Pewny Lokal (tel. 797 014 014) lub mailowo – kontakt@pewnylokal.pl

Pewny Lokal oferuje usługę wyceny kosztów remontu mieszkania lub domu na rynku wtórnym, a także usługę wyceny kosztów wykończenia nieruchomości od dewelopera. Wyceny dokonuje nasz inżynier, który w tym celu przeprowadza oględziny nieruchomości. W raporcie z wyceną przedstawiamy m.in. szacunek kosztów remontu poszczególnych elementów mieszkania i domu. Pokazujemy także zestawienie najbardziej popularnych i ogólnodostępnych rozwiązań materiałowych oraz kosztów wykonawstwa. Dzięki naszemu raportowi będą Państwo wiedzieli, czy wycena zaoferowana przez firmę remontową nie jest przeszacowana oraz ile pieniędzy należy jeszcze "włożyć" w nieruchomość. Przykładowy raport z wyceny remontu mieszkania na rynku wtórnym można zobaczyć tutaj. Skontaktuj się z nami.

Zobacz, jak możemy Ci pomóc na rynku wtórnym.

Obejrzyj film, w którym wyjaśniamy, dlaczego warto zlecić nam audyt mieszkania lub domu na rynku wtórnym.

Zobacz, jak sprawdzić stan prawny mieszkania na rynku wtórnym.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 11 opinii.

Zobacz, czym różnią się standardy wykończenia mieszkań oferowane przez deweloperów.

Obejrzyj rozmowę naszego prawnika i inżyniera.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka