Firma remontowa - usterki

Jak wystrzegać się niekompetentnych fachowców? Na jakie usterki zwrócić uwagę? O tym wszystkim przeczytasz w poniższym artykule.
Chcesz sprawdzić poprawność prac wykonanych przez ekipę remontową? Skontaktuj się z nami.

Zobacz, jak możemy Ci pomóc na rynku wtórnym.

Obejrzyj film, w którym wyjaśniamy, dlaczego warto zlecić nam audyt mieszkania lub domu na rynku wtórnym.

Spis treści:

1. Prawne aspekty zatrudniania firmy remontowej
2. Jakie usterki mogą zostawić po sobie fachowcy?
3. Więcej przykładów usterek poremontowych
4. Sprawdzone firmy remontowe – jak i gdzie znaleźć usługi?

 

Profesjonalna firma, która wejdzie do mieszkania lub domu, wykona powierzone obowiązki, wszystko dokładnie rozliczy i zostawi po sobie porządek, to marzenie każdego, kto musi zmierzyć się z rzeczywistością remontową. Niestety nie zawsze jesteśmy w stanie trafić na takich specjalistów.

1. Prawne aspekty zatrudniania firmy remontowej

Najważniejszą kwestią, od której musisz rozpocząć współpracę z każdą ekipą remontową, jest oczywiście określenie dokładnego zakresu obowiązków. Pamiętaj jednak, że umowa wyłącznie słowna, nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ nie chroni Cię tak dobrze, jak sporządzony w formie tekstowej i opatrzony podpisami dokument. Dlatego w umowie o współprace muszą być wyszczególnione konkretne prace. Wpisanie „remont łazienki”, „remont kuchni” czy „odmalowanie ścian” to za mało. Konieczne jest umieszczenie sprecyzowanych opisów, np. wymiana ceramiki sanitarnej, odmalowanie ścian w kuchni oraz przedpokoju, skucie oraz położenie nowych płytek podłogowych w spiżarni, wymiana wszystkich okien mieszkaniu itp. Musisz także pamiętać, aby w umowie zawarte były wszelkie kwestie związane z płatnościami i terminami realizacji, a także z tym, kto i w jakim stopniu ponosi koszty za materiały i transport. Nie zapomnij także o zapisach związanych z reklamacją i gwarancją.

2. Jakie usterki mogą zostawić po sobie fachowcy?

Kiedy dokumenty są odpowiednio przygotowane i podpisane, można przejść do działań. Jeśli nigdy nie miałeś do czynienia z ekipą remontową, z pewnością zastanawiasz się, co może pójść nie tak. Przytoczymy Ci teraz kilka przykładów z życia, które idealnie oddają jakie niespodzianki mogą zostawić nierzetelni fachowcy. Wymiana paneli podłogowych to proces dosyć prosty, który w przypadku jednego pomieszczenia o łącznej wielkości 20 metrów kwadratowych, zajmuje nie więcej niż kilka godzin. Nieco pracy jest wymagane, gdy konkretna przestrzeń nie ma standardowego kształtu prostokąta, tylko jest np. sześcianem. Wprawny specjalista, nie będzie miał żadnego problemu z docięciem desek, aby wyglądały one schludnie. Co zrobić może niekompetentna osoba? Otóż w miejscach, w których należy dokładnie dociąć panele, osoba taka może pozostawić, np. przerwę o szerokości jednego, dwóch, a nawet pięciu centymetrów, którą później zaklei silikonem. Nawet jeśli dobrany kolor silikonu pasuje do barwy podłogi, to takie miejsce wygląda bardzo nieestetycznie, a po czasie silikon ten zaczyna się odbarwiać i łuszczyć. Oczywiście czasami zdarza się, że konieczne jest pozostawienie delikatnej luki, jednak powinna mieć ona nie więcej niż 10 mm! Oprócz tego, warto sprawdzić, czy listwy przypodłogowe są równo i solidnie przyklejone oraz jak wykończono wszystkie elementy znajdujące się np. przy framugach drzwi.

3. Więcej przykładów usterek poremontowych

W przypadku generalnego remontu łazienki niekompetentni fachowcy mają pole do popisu, jeśli chodzi usterki, które po sobie zostawiają. Niedokręcone rury, źle zamontowane kratki wentylacyjne czy cieknące baterie w prysznicu, to tylko kropla w morzu nieodpowiednio wykonanych usług. Źle położone płytki mogą odpadać, prysznic typu walk-in, jeśli nie ma odpowiednio wyprofilowanej podłogi i zrobionych odpływów, może doprowadzać do zalewania łazienki, a źle przygotowany sufit może „odpadać”.  Podobnie w przypadku różnego rodzaju zmian konstrukcyjnych w domu, np. podwieszania sufitów, stawiania ścianek, przesuwania drzwi czy wymieniania okien, fachowcy mogą popełnić wiele błędów. Np. przenosząc drzwi, w jakimś pomieszczeniu musisz zwrócić uwagę na to, czy aby na pewno szerokość, która została na nowo wybita, zmieści zamówiony model. Niejednokrotnie zdarza się, że pomiary zrobione są źle, przez co trzeba kuć po raz drugi, co generuje nie tylko bałagan, ale także koszty materiałów. W przypadku okien, mogą być one nieszczelne lub otwierać się nie w tę stronę, która Cię interesuje.

4. Sprawdzone firmy remontowe – jak i gdzie znaleźć usługi?

Pamiętaj więc, żeby dokładnie sprawdzać osoby, z którymi zamierzasz współpracować. Jak to zrobić? Warto w pierwszej kolejności poprosić o portfolio. To ważne, ponieważ wtedy możesz zobaczyć dobrze wykonane prace. Oczywiście w takiej galerii nie zobaczysz zdjęć pomieszczeń z usterkami, ale będziesz mieć okazję ocenienia ogólnych umiejętności konkretnej ekipy. Dobrze jest także sugerować się opiniami znajomych, rodziny czy też osób w Internecie, które miały styczność z konkretnymi fachowcami. Daje to duży ogląd na ich możliwości, zaangażowanie i sumienność. Pamiętaj także, że jeśli nie potrafisz samodzielnie ocenić czy prace remontowe przeprowadzono odpowiednio i czy wszystko jest zgodne z umową, możesz powierzyć taki odbiór naszej firmie. Sprawdzimy za Ciebie wszystko i zostawimy Cię z kompletem informacji dotyczących konkretnego remontu.

Kierując się naszymi wskazówkami, z pewnością wybierzesz ekipę, która spełni wszystkie Twoje oczekiwania!

Pewny Lokal to największa w Polsce firma inżynieryjna specjalizująca się w odbiorach mieszkań i domów, a także w przeglądach technicznych mieszkań i budynków. Co miesiąc pomagamy setkom nabywców przy audycie technicznym nieruchomości. Wykonujemy też badania termowizyjne (mostki termiczne, ogniska korozji itp.). Jedną z popularniejszych usług, które wykonujemy jest audyt prac ekipy remontowej. Dowiedz się więcej o naszych usługach lub zobacz przykładowy raport ze sprawdzenia prac ekipy remontowej/firmy wykończeniowej.

Dlaczego warto wykonać przegląd techniczny mieszkania na rynku wtórnym.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

Dowiedz się, co należy sprawdzić, jeśli chodzi o stan prawny i techniczny przynależności do mieszkania.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 1 opinii.

Zobacz, jak sprawdzić stan prawny mieszkania na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka